Cyfrowa ekologia. Które nowe technologie szkodzą planecie?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2023 13:45
Kryzys klimatyczny, ślad węglowy to hasła, które słyszymy coraz częściej. Nie inaczej jest też w branży IT. Są nowe technologie, które mają bardzo negatywny wpływ na nasze środowisko. 
Nowe technologie i ekologia - co o niej wie branża IT
Nowe technologie i ekologia - co o niej wie branża ITFoto: Shutterstock

Ekologia to bardzo ważna sprawa dla współczesnego świata. Każda branża dba, by jak najmniej zanieczyszczać naszą planetę. Okazuje się, że specjaliści i specjalistki branży IT też zwracają na to uwagęTakie wynalazki, jak blockchain, krytowaluty czy chmury danych już znalazły się na cenzurowanym. Przebadani przez the:protocol Polki i Polacy uważają się za świadomych użytkowników technologii, ale wciąż nie znają wszystkich kosztów, jakie się z nią wiążą. Wśród specjalistów IT odsetek świadomości sięga jednak aż 65 proc. Ale już tylko 23 proc. osób pracujących w branży technologicznej potrafi zdefiniować, czym jest ekologia cyfrowa lub cyfrowy ślad węglowy (25 proc.). W audycji "Reset" będziemy przyglądać się tej kwestii. 

Na naszej antenie oddamy też chwilę Wam, naszym słuchaczom. W cyklu "Gdzie jesteś? Daj znać!" czekają na Was gadżety Czwórki. 

W "Resecie" zapraszamy również na podróże małe i duże. Tym razem sprawdzimy jak to jest ruszyć w świat koleją. Bilet Interrail Global Pass to świetny sposób, by pociągami zwiedzić całą Europę. Jak przygotować się do podróży? Ile miejsc można zwiedzić w ramach jednego biletu? Czy to się opłaca? Czy podróżowanie koleją po Europie jest wygodne? Opowie o tym Michał Szymajda, podróżnik, który niedawno zwiedził stary kontynent z Interrailem. 

W audycji nie zabraknie też serwisu muzycznego, który przedstawi Adam Smolarek.

***

Na audycję z cyklu "Reset" w środę (12.07) o godzinie 17.00 zaprasza Piotr Firan

pj