Roboty humanoidalne na Pikniku Naukowym. Co przygotowało Koło Naukowe Robotyki PW?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2024 14:55
Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik co roku przyciąga wielbicieli nauki i nowinek technicznych. Jego 27. edycja odbędzie się w najbliższą sobotę na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Piknik to nie tylko doświadczenia naukowe, pokazy i eksperymenty, ale także okazja do niezwykłych spotkań ze sztuczną inteligencją. Roboty humanoidalne będzie można podziwiać na stoisku Koła Naukowego Robotyki PW.
Na Pikniku Naukowym można będzie spotkać także roboty humanoidalne. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 15 czerwca 2024 r.
Na Pikniku Naukowym można będzie spotkać także roboty humanoidalne. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 15 czerwca 2024 r. Foto: shutterstock/Yuganov Konstantin
  • W sobotę (15 czerwca) na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. 
  • Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Nie do wiary!". 
  • Uczestnicy pikniku będą mogli zobaczyć prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe, a także ciekawe doświadczenia.
  • Odwiedzający będą mogli także natknąć się na roboty humanoidalne, skonstruowane przez Koło Naukowe Robotyki Politechniki Warszawskiej. 
  • Co potrafią roboty i jakie jeszcze atrakcje czekają na stoisku Koła, opowiadają jego członkowie Marcin Kurkowicz i Jakub Mazurkiewicz.

Piknik Naukowy - co można będzie zobaczyć?

"Nie do wiary!" - pod takim hasłem odbywać się będzie 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Jak co roku na odwiedzających czekać będą prezentacje, zaskakujące pokazy naukowe i niebanalne doświadczenia. Będą też strefy tematyczne, umożliwiające poznawanie fascynujących zjawisk, odkryć i wynalazków. Na pikniku będzie można zobaczyć m.in. wybuchowe bakterie w eksplodujących probówkach, obejrzeć pod mikroskopem komórki in vitro, przekonać się, o czym myślą zwierzęta, dostrzec sygnał pilota do telewizora oraz znaleźć odpowiedź na pytanie: Czy woda może być paliwem rakietowym? Uczestnicy będą mogli także przetestować osłony energochłonne czy zbudować amatorski radioteleskop. Na miejscu będzie ekipa Czwórki, która będzie relacjonowała wydarzenie w audycji specjalnej. 

W tegorocznej odsłonie pikniku weźmie udział ponad 100 wystawców z kraju i zagranicy, wśród nich instytuty naukowe i badawcze, instytucje kultury, uczelnie, fundacje związane z edukacją i koła naukowe. Swoje dokonania już po raz kolejny zaprezentują studenci z Koła Naukowego Robotyki Politechniki Warszawskiej.


Źr. Youtube/Źr. Youtube/Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik | NIE DO WIARY

Roboty humanoidalne z Politechniki Warszawskiej - co potrafią?

- W sobotę podczas pikniku pokażemy dwa roboty. Jeden z nich, starszy, nazywa się Melson, mierzy ok. 40 centymetrów i jest wysokości większego dziecka, tylko jest trochę cięższy - mówią goście Czwórki. - Robot ma na swoim koncie starty w różnych zawodach, m.in. w 2019 roku w Rumunii zdobył nagrodę, pokonał inne roboty w kategorii sumo. Potrafi walczyć i posiada zestaw bardzo ciekawie spreparowanych ruchów, żeby zwyciężać. 

Jednak na pikniku Melson nie będzie walczył, będzie za to się zaprzyjaźniał, i chodził, dzięki specjalnie zaimplementowanym algorytmom matematycznym. To nie jest premiera tego robota na Pikniku Naukowym, bo bawił uczestników wydarzenia także w ubiegłym roku. Tym razem dołączy do niego kolega.Robot, który rozpoznaje uczucia

- W tym roku dodatkiem będzie robot Melman, czyli nasza nowość. W jego przypadku, podobnie jak w filmie "Giganci ze Stali”, w którym był robot sterowany za pomocą ruchów człowieka, będziemy chcieli coś podobnego zrobić na pikniku. Dzięki specjalnym podłączeniom robot będzie się z nami synchronizował. Będą także gogle VR, dzięki którym będziemy mogli widzieć to co nasz robot. Ale to nie wszystko, bo poza tym będzie jeszcze funkcja rozpoznawania uczuć na twarzy. Robot ma kamerę i czujniki, dzięki którym rozpoznaje, czy ktoś jest smutny, wesoły, neutralny. Nowo dodaną funkcją jest to, że robot będzie mógł komunikować się z ludźmi. Będzie więc rozmawiał, opowiadał o sobie, a także opowiadał o naszym wydziale.


 


Jak zapowiadają rozmówcy Piotra Firana, oprócz robotów humanoidalnych Koło Naukowe Robotyki Politechniki Warszawskiej zaprezentuje także swojego słynnego łazika. - Będzie można nim pojeździć i posterować. Każdy będzie mógł spróbować także sterować jego manipulatorem - tłumaczą. - Planujemy też pokazać inne roboty, tak zwane Line Followery.Posłuchaj
11:14 CZWORKA/Reset - Piknik - robot humanoidalny 13.06.2024.mp3 O atrakcjach na Pikniku Naukowym przygotowanych przez Koło Naukowe Robotyki Politechniki Warszawskiej opowiadają Marcin Kurkowicz i Jakub Mazurkiewicz (Reset/Czwórka)

 

27. Piknik Naukowy odbędzie się w sobotę 15 czerwca na błoniach PGE Stadionu Narodowego w godzinach od 11.00 do 20.00. Wstęp wolny.


***

Tytuł audycji: Reset

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Marcin Kurkowicz, Jakub Mazurkiewicz (Koło Naukowe Robotyki Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 13.06.2024

Godzina emisji: 18.15

aw/mat.pras./wmkor