Nie tylko "Squid Game". Dlaczego oglądamy koreańskie dramy?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2023 19:50
Po Oskarze dla filmu "Parasite" i sukcesie serialu "Squid Game" fani kina z całego świata z coraz większym zainteresowaniem przyglądają się temu, co dzieje się w kinematografii koreańskiej. 
Kinematografia stoi w Korei Południowej na bardzo wysokim poziomie, a Koreańczycy kochają swoje filmy. W Polsce przybywa fanów tej kinematografii, a największą popularnością cieszą się K-dramy. (zdj. ilustracyjne)
Kinematografia stoi w Korei Południowej na bardzo wysokim poziomie, a Koreańczycy kochają swoje filmy. W Polsce przybywa fanów tej kinematografii, a największą popularnością cieszą się K-dramy. (zdj. ilustracyjne)Foto: TheVisualsYouNeed/Shutterstock.com
  • W 2000 roku Korea Południowa zaczęła inwestować w kinematografię swojego kraju.
  • K-dramy, czyli koreańskie telenowele, szybko stały się popularne w krajach azjatyckich. Potem zachwycili się nimi także widzowie w Stanach Zjednoczonych i w Europie.
  • Koreańscy twórcy bawią się gatunkami, potrafią zaskoczyć widza, robią filmy na wysokim poziomie i z dużymi budżetami.
  • Koreańskie produkcje filmowe i telewizyjne - jako pierwsze - doczekały się własnej zakładki w najpopularniejszych serwisach streamingowych na świecie.  

Koreańczycy zwariowali na punkcie swoich filmów dużo wcześniej niż Amerykańska Akademia Filmowa i widzowie w Europie. To cały proces ewolucji, który działa w rozrywce spod znaku K - jak k-pop i k-drama, czyli koreańskie telenowele, które także w Polsce cieszą się ogromną popularnością.

- Na początku tego wieku Korea Południowa postanowiła, że będzie producentem filmów, seriali telewizyjnych i muzyki popularnej, czyli k-popu. Te produkcje bardzo szybko odniosły sukces w krajach azjatyckich, a potem dramy rozlały się na cały świat. Na początku były dystrybuowane nieoficjalnie w internecie, teraz są dostępne na festiwalach, w kinach i na większości platform streamingowych - mówi Marcin Krasnowolski z Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

Jedna z najpopularniejszych platform opublikowała dane, z których wynika, że w 2022 roku ponad 60 proc. wszystkich użytkowników oglądała filmy i seriale z Korei. To także pierwsza kinematografia, która w serwisach streamingowych doczekała się własnej zakładki. - To są produkcje kręcone na wysokim poziomie i z dużymi budżetami. Różnią się od innych filmów, wciągają i mają wyjątkowy klimat - dodaje gość Czwórki. W pewnym sensie oddają charakter Koreańczyków - są gwałtowne, wybuchowe i temperamentne.

Zobacz też:

Po sukcesie serialu "Squid Game" oczekiwania wobec koreańskich twórców są bardzo duże. A ci starają się im sprostać, korzystając z osiągnięć amerykańskiego kina i bawiąc się gatunkami.  

Posłuchaj
21:14 CZWÓRKA Reset - korea 14.07.2023.mp3 Seriale i filmy koreańskie - co warto obejrzeć? (Reset/Czwórka) 

Najciekawsze tytuły

  • "Niezwykła prawniczka Woo"

To serial odwołujący się do konwencji dramatu sądowego, ale już w pierwszych jego odcinkach pojawiają się elementy, które nigdy nie występowały w produkcjach z tego gatunku. Główna bohaterka jest początkującą prawniczką w spektrum autyzmu. - Na papierze ten projekt musiał wyglądać bardzo ryzykownie, bo przy takim temacie łatwo o uproszczenia i stygmatyzację. Park Eun-bin - aktorka, która gra główną rolę - na początku odrzuciła tę propozycję, twierdząc, że to za duże wyzwanie. Ale świetnie sobie z tym poradziła, tworząc bardzo wiarygodną kreację - ocenia gość Czwórki.

Extraordinary Attorney Woo | Official Trailer | Netflix

  • "Dr Brain" 

"Dr Brain" (polski tytuł "Dr Mózg") to thriller science fiction oparty na koreańskiej grze internetowej o tej samej nazwie. Sewon jest genialnym naukowcem, który zajmuje się badaniem mózgu. - Może to nie jest najwybitniejszy produkt koreańskich dram, ale stoi za nim bardzo zasłużony i wybitny reżyser Jee-woon Kim - mówi Marcin Krasnowolski. - To propozycja dla tych, którzy lubią filmy w chłodniejszej tonacji emocjonalnej.

Dr. Brain — Official Trailer | Apple TV+

  • "Hellbound"

W serialu "Hellbound" pozaziemskie istoty wydają krwawe wyroki i wysyłają ziemian do piekła, przyczyniając się do powstania grupy wyznaniowej opartej na idei boskiej sprawiedliwości. - To produkcja, która zrzuciła z tronu "Squid Game". Znajdziemy w niej elementy science fiction i kina grozy, a historia, którą opowiada "Hellbound", jest komentarzem do sytuacji, w której znajduje się dziś społeczeństwo koreańskie - mówi filmoznawca.

Hellbound | Zwiastun finalny | Netflix Polska

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Marcin Krasnowolski (filmoznawca, Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków) 

Data emisji: 14.07.2023

Godzina emisji: 17.15

kul