Generacja JAZZ: USO 9001 o singlu "Wafloza"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2023 09:00
- Dziś pojęcie "jazz" jest bardzo szerokie, więc dużo trudniej jest przekraczać granice. Lubimy wziąć słuchacza pod włos, ale bardziej chodzi o mrugnięcie okiem, a nie o to, żeby koniecznie kogoś zaskoczyć - opowiadają członkowie zespołu USO 9001.
USO 9001 i autor audycji Michał Daniluk.
USO 9001 i autor audycji Michał Daniluk.Foto: Czwórka
  • USO 9001 tworzą gitarzysta Jan Gałosz, perkusista Jan Pieniążek i saksofonista Miłosz Pieczonka.
  • Zespół gra "szybko, głośno i bez ograniczeń".
  • Debiutancka EP-ka USO 9001 - "Unidentified Sonoristic Object" - ukazała się w 2021 roku, w 2022 zespół wydał album "Rhesus Albert". 
  • "Wafloza" to nowy utwór zespołu. Trafi on na płytę "Generacja JAZZ" prezentującą nową falę polskiego jazzu.

Garrett, Masecki, Gustafsson - od klasyki do improwizacji 

Grupa USO 9001 powstała w 2021 roku, a tworzą ją gitarzysta Jan Gałosz, perkusista Jan Pieniążek i saksofonista Miłosz Pieczonka. - Z Jankiem Pieniążkiem chodziliśmy razem do szkoły muzycznej. Zaczynałem od gitary, potem przeniosłem się na saksofon, ale wszystko to było edukacją klasyczną. Kiedy poszedłem na koncert Kenny’ego Garretta, spodobała mi się energia tego występu, ale nadal jestem fanem tradycyjnego jazzu - opowiada Miłosz. - Na bębnach zacząłem grać w gimnazjum. Kiedy poczułem się pewniej, zaczął z kumplami tworzyć własne kompozycje. Numery niekoniecznie dalekie od modern jazzu, ale własne - wspomina Jan Pieniążek. - Zawdzięczam to warsztatom z Marcinem Maseckim, które zmieniły moje myślenie o muzyce.   

- Ja zacząłem od szukania płyt, bo zawsze interesowała mnie muzyka, nie tylko w sensie grania, ale też zbierania winyli - dodaje Jan Gałosz. - Pamiętam, jak natknąłem się na "Fire" saksofonisty Matsa Gustafssona. Wtedy zdałem sobie sprawę, że muzyka improwizowana nie musi wychodzić z jazzu. Może być bardziej eklektyczna.

Posłuchaj
17:47 CZWÓRKA Formula brzmienia - USO 11.09.2023.mp3 USO 9001 o pracach nad nową płytą, singlu "Wafloza" i "Generacji JAZZ" (Formuła brzmienia/Czwórka)

Jazzowy off-road

W nazwie tego zespołu można szukać skojarzeń z niezidentyfikowanymi obiektami latającymi, a w muzyce - fascynacji jazzem, elektroniką, hip-hopem i rockiem. Zachwycają nie tylko warsztatem, lecz także świeżym podejściem do gatunków muzycznych. USO 9001 to - jak mówią członkowie zespołu - "off-jazz, hip-hop, gęste bity grane na bębnach, gitarowe piosenki i punk rock". - Każdy z nas wnosi inną muzykę i to nie chodzi tylko o kompozycje, ale też o rzeczy, których słuchamy na co dzień. To są zupełnie różne muzyczne światy - przyznają rozmówcy Michała Daniluka. - Tu nie chodzi o szukanie skrajności, a wręcz odwrotnie. Kiedy spotykamy się na próbach, staramy się znaleźć wspólny mianownik dla naszych inspiracji. Tak, żeby każdy czuł się z nim komfortowo.  

EleWator Music: USO 9001 | WeAreJassmine

Generacja JAZZ: "Wafloza"

Rok po wydaniu debiutanckiej płyty USO 9001 wydaje nowy singiel - utwór "Wafloza". Powstał on z myślą o projekcie "Generacja JAZZ” skupiającym się na prezentacji fragmentu nowej fali polskiego jazzu, która nie oglądając się na nikogo, tworzy, koncertuje i jamuje w całej Europie. Zespoły zaangażowane w to wydawnictwo łączy kilka wspólnych mianowników, takich jak pasja czy świeżość, a na potrzeby przystąpienia do projektu także kryterium wieku - żadne z obecnych na płycie artystek i artystów w trakcie nagrań nie miało ukończonych 30 lat.

- Lubię używać sformułowania "waflowanie", które jest dla mnie synonimem "ocierania się łokciami w środowisku". "Waflujesz się z kimś" i potem masz z tego korzyści - tłumaczy Jan Pieniążek. - Jesteśmy "waflami", "waflujemy się" ze sobą i mamy z tego dobrą zabawę.

Sprawdź też:  

W stronę nowojorskiego hardcore'u

Album "Rhesus Albert” wypełniony był ambientem, który muzycy nagrywali w warsztacie stolarskim. Producentem krążka był Albert Karch. - Albert zmiksował i zrealizował także "Waflozę". Numer nagrywaliśmy w studiu Rap History Warsaw. Brzmienie jest zwarte i raczej nie nawiązuje do skandynawskich płyt z wytwórni ECM, tylko do nowojorskiego hardcore’u - podsumowują muzycy.


USO 9001 w składzie:  Jan Gałosz, saksofonista Miłosz Pieczonka i perkusista Jan Pieniążek. USO 9001 w składzie: gitarzysta Jan Gałosz, saksofonista Miłosz Pieczonka i perkusista Jan Pieniążek.

Jesienią zespół wyrusza w trasę koncertową, ale pracuje nad premierowym materiałem. - Nowe numery wplatamy do koncertowej setlisty, mamy też plany studyjne. Nowy krążek będzie różnić się od pierwszej płyty momentem, w którym teraz jesteśmy - dodają goście Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Formuła brzmienia

Prowadzi: Michał Daniluk

Goście: Jan Gałosz, Jan Pieniążek, Miłosz Pieczonka (USO 9001)

Data emisji: 11.09.2023

Godzina emisji: 22.15

kul

Czytaj także

Rosa Vertov: z nową EP-ką wychodzimy na słońce

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2023 17:50
Rosa Vertov to dziewczyny, które grają proste, niepokojące, indierockowe piosenki z gorzką dreampopową melodią i w psychodelicznym klimacie. Z nową EP-ką "Reflected In" wychodzą jednak na słońce.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

OFF! o nowej płycie: zmieniliśmy reguły gry i wyszło nam to na dobre

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 11:00
Po ośmiu latach przerwy amerykańska grupa OFF! powróciła z nową płytą. Materiał zaprezentowała na festiwalu OFF w Katowicach. - Wybraliśmy się w podróż w nieznany świat i wydaje nam się, że osiągnęliśmy satysfakcjonujący efekt - mówią członkowie zespołu Keith Morris i Dimitri Coats.  
rozwiń zwiń