Egzystencjalny wymiar majsterkowania. Adam Słodowy i "Zrób to sam"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 17:20
Popularyzator majsterkowania - tak mówi się o nim dziś. W lat 80. był gwiazdą telewizji i twórcą kultowego programu "Zrób to sam". Adam Słodowy miał tysiące różnych pomysłów i minę, która mówiła, że wszystko będzie dobrze.
Warszawa, początek lat 80. Autor i prowadzący program Telewizji Polskiej pt. Zrób to sam, popularyzator majsterkowania i autor książek o tej tematyce, Adam Słodowy w studiu TVP podczas nagrania programu.
Warszawa, początek lat 80. Autor i prowadzący program Telewizji Polskiej pt. Zrób to sam, popularyzator majsterkowania i autor książek o tej tematyce, Adam Słodowy w studiu TVP podczas nagrania programu.Foto: PAP/Maciej Belina Brzozowski
  • Adam Słodowy był gwiazdą polskiej telewizji i autorem popularnych książek o majsterkowaniu.
  • W czasach PRL prowadził kultowy program dla młodzieży "Zrób to sam", w który udowadniał, jak ważna są wiedza i nieskrępowana wyobraźnia. 
  • 3 grudnia Adam Słodowy obchodziłby setne urodziny.

Bożyszcze młodocianych majsterkowiczów

Adam Słodowy był autorem wielu książek na temat majsterkowania i motoryzacji, m.in. "Majsterkowanie dla każdego". Jednak najbardziej kojarzony jest z programu "Zrób to sam", w którym udowadniał, jak ważne są niczym nieskrępowana wyobraźnia, wiedza i ciekawość.

- Na jego przykładzie widać, że media mogą być dźwignią popularności dla prawdziwego talentu. Adam Słodowy sam tworzył scenariusze do swoich programów i szybko stał się bożyszczem wszystkich młodocianych majsterkowiczów - opowiada Bartosz Walter z Politechniki Poznańskiej. - Pokazywał, że wcale nie trzeba mieć wielkich umiejętności, wielkiego warsztatu i najlepszych materiałów. To wszystko można znaleźć wokół siebie, jeśli jest się cierpliwym, pełnym zapału i chęci.  

Z wojska na szkalny ekran

Zanim całkowicie poświęcił się swojej pasji, Adam Słodowy był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej. - W 1959 roku trafił do telewizji. Początkowo pracował tam jako konstruktor urządzeń scenotechnicznych, a gdy powstał program "Zrób to sam”, został jego gospodarzem - opowiada rozmówca Weroniki Puszkar.

- Najbardziej znanym "wynalazkiem" Adama Słodowego był chodzący miś Jogi, którego mogło zrobić nawet małe dziecko. Do tego pan Adam budował karmniki, stacje pogodowe i warsztaty tkackie. Później się rozwinął i zaczął wspierać inne hobby. Pokazywał, jak zbudować ciemnię fotograficzną i jak tworzyć pomocne w majsterkowaniu przyrządy - dodaje gość audycji. 

Posłuchaj
08:36 CZWÓRKA Czwórka do piatej - adam slodowy 05.12.2023.mp3 Adam Słodowy - prekursor idei DIY (Czwórka do piątej/Czwórka)

W ciągu 24 lat pracy w TVP Adam Słodowy wymyślił ponad 60 urządzeń usprawniających pracę w stacji, między innymi na prośbę Gustawa Holoubka zaprojektował obrotową scenę do Teatru Telewizji. W latach 1961-78 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych Telewizji Polskiej, w 1983 roku przeszedł na emeryturę.

Zobacz także:

"Trafił w swój czas"

Adam Słodowy dosięgnął egzystencjalnego wymiaru filozofii "do it yourself". Doszedł do granicy tego, co człowiek jest w stanie sam zrobić. W latach 70. i 80. ubiegłego stulecia prowadził w telewizji program, w którym upowszechniał ideę DIY. W czasach, gdy wokół wszystkiego brakowało, jego wynalazki pomagały ludziom przetrwać. - Trafił w swój czas. Na rynku były tak duże niedobory, że ludzie sami zaczęli kombinować jak i z czego zrobić potrzebne im rzeczy - tłumaczy Bartosz Walter. - Adam Słodowy pokazał im, że jak się chce, to można zbudować niemalże wszystko. 

"Zrób to sam" - Kolorowy szalik | Castorama Polska

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadzącaWeronika Puszkar

Gość: Bartosz Walter (Politechnika Poznańska, Rzecznicy Nauki)

Data emisji: 05.12.2023

Godzina emisji: 15.10

kul