Rynek pracy i osoby z niepełnosprawnością. "Jeszcze wiele jest do zrobienia"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 16:10
Zgodnie z zapowiedziami, będzie wzrost dofinansowań wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością. W Czwórce sprawdzamy, czy pracodawcy są otwarci na ich zatrudnianie i jak obecnie wygląda sytuacja na rynku pracy. 
- Osoby z niepełnosprawnością z powodzeniem mogą pracować zdalnie - mówi Rafał Pawłowski  z Fundacji Brak Barier
- Osoby z niepełnosprawnością z powodzeniem mogą pracować zdalnie - mówi Rafał Pawłowski z Fundacji Brak BarierFoto: shutterstock/Pressmaster
  • Gotowy jest projekt ustawy zapewniający wzrost dofinansowania dla osób z niepełnosprawnością. 
  • W Czwórce zastanawiamy się, czy to wystarczy, żeby walczyć z uprzedzeniami i stereotypami panującymi wśród pracodawców. 
  • Gośćmi audycji są Dominika Chmielewska z Fundacji Avalon i Rafał Pawłowski z Fundacji Brak Barier.
  • W ich przekonaniu, coś się zmienia na rynku pracy dla osób z niepełnosprawnością, jednak jest bardzo wiele do zrobienia. 

- W Fundacji Avalon wychodzimy z założenia, że nie ma rynku pracy tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Jest po prostu rynek pracy skierowany na pracownika. Oczywiście osoby z niepełnosprawnością mogą się spotykać z innymi wyzwaniami, z innymi doświadczeniami na rynku pracy, ale to jest cały czas ten sam rynek - mówi Dominika Chmielewska z Fundacji Avalon. - Obecnie jest nieco lepiej, niż było, i pracodawcy są bardziej otwarci na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami, ale nadal są za mało otwarci. Nadal mamy do czynienia z dyskryminacją i z dużymi stereotypami. Jednak widać, że coś się zmienia.

Osoby z niepełnosprawnością - jakiej pracy mogą szukać?

Jak przyznaje gość Czwórki, w ostatnim czasie pojawia się więcej ogłoszeń pracy dla osób z niepełnosprawnością. Sama Fundacja Avalon współpracuje z agencjami pośrednictwa pracy, które poszukują pracowników w różnych obszarach.

- To już nie jest tak jak kiedyś tylko praca np. w firmach sprzątających. Pojawiają się oferty pracy zdalnej, na stanowiskach księgowego, specjalisty do spraw marketingu czy analityka internetowego - tłumaczy gość Czwórki. - Ogłoszenia są przeróżne i na różne stanowiska. Wierzę, że to wynika z większej świadomości pracodawców, a nasza fundacja i nam podobne wspieramy pracodawców w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami.


 

Bezlitosne statystyki

O tym, że z sytuacją osób z niepełnosprawnością na rynku pracy w dalszym ciągu nie jest dobrze, pokazują statystyki. - Myślę, że należy wspomnieć, że sytuacja osób z niepełnosprawnością na rynku pracy nie jest tak dobra. Patrząc na to, jak wygląda bezrobocie w Polsce, gdzie mamy około 5,5 procent, to bezrobocie w stosunku do osób z niepełnosprawnością sięga 60 procent. Więc ten wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest naprawdę niski - zaznacza Rafał Pawłowski z Fundacji Brak Barier. - Na pewno takim osobom jest trudniej znaleźć pracę. Myślę jednak, że jeśli osoba ma taką chęć i chce pracować, to prędzej czy później tą pracę znajdzie. W szerszej ofercie pracodawców na pewno pomagają dofinansowania. My jako fundacja współpracująca z firmami zachęcamy, żeby pracodawcy w opisie oferty pracy dodawali informację, że mogą także aplikować osoby z niepełnosprawnością. Dobrze także umieścić informację, w przypadku pracy stacjonarnej, że obiekt jest odpowiednio dostosowany. 


Posłuchaj
23:17 CZWORKA/Czwórka do piątej - praca osoby z niepełnosparwnością 22.05.2024.mp3 O rynku pracy dla osób z niepełnosprawnością mówią Dominika Chmielewska z Fundacji Avalon i Rafał Pawłowski z Fundacji Brak Barier (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Rozmówcy Weroniki Puszkar podkreślają, że osoby z niepełnosprawnością są takimi samymi pracownikami jak osoby w pełni sprawne. - To są wykształceni ludzie, którzy mogą pochwalić się umiejętnościami i kompetencjami, które w wielu firmach mogą być przydatne - zauważają. - Z naszych doświadczeń wynika, że są to osoby tak samo wydajne i tak samo zaangażowane, jak pozostali pracownicy. Trzeba dać im tylko szansę.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Szymon Majchrzak

Gość: Jakub Koisz (trener personalny)

Data emisji: 17.05.2024

Godzina emisji: 14.15

aw/wmkor