Monika Teklińska: to, że jeżdżę na wózku, nie oznacza, że mam problemy intelektualne

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2024 12:00
Monika Teklińska prowadzi kanał „Niepełnosprawność_nie_tabu”. Od dziecka choruje na porażenie mózgowe. - Gdybym usiadła i zaczęła lamentować, to nic bym nie miała. Niepełnosprawność nie musi oznaczać końca świata - przekonuje. 
Monika Teklińska gościła w audycji Wieczór z Czwórką.
Monika Teklińska gościła w audycji "Wieczór z Czwórką".Foto: Jakub Jamrozek/Czwórka
  • Monika Teklińska prowadzi w internecie kanał "Niepełnosprawność_nie_tabu".
  • Choruje na dziecięce porażenie mózgowe i jeździ na wózku.
  • Chce być przykładem dla osób z niepełnosprawnościami i zaktywizować ich do działania. 
  • - Najbardziej wkurza mnie to, że są ludzie, którzy myślą, że osoba poruszająca się na wózku ma problemy intelektualne - mówi Monika Teklińska.

"Od urodzenia choruję na porażenie mózgowe dziecięce czterokończynowe, i poruszam się na wózku inwalidzkim" - napisała w mailu do Czwórki Monika Teklińska. Mimo to nie poddaje się i robi swoje, nawet jeśli na drodze napotyka trudności.

Późna diagnoza i ogromny apetyt na życie

- Lekarze diagnozowali mnie późno, bo dopiero, kiedy miałam rok, co w przypadku tej choroby ma ogromne znaczenie. Długo też nie mogłam znaleźć odpowiedniego rehabilitanta - wspomina rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Na co dzień potrzebuję pomocy, na przykład przy myciu się czy ubieraniu. Dlatego sformułowanie o "braniu życia we własne ręce" w moim przypadku brzmi jak paradoks. Ale jak się ma siłę psychiczną, to człowiek daje radę. 

"Lubię ludzi i lubię z nimi przebywać"

Gościni Czwórki ukończyła szkołę policealną o specjalności psychologia i socjologia. - Zawsze marzyłam o tym, żeby być psycholożką, ale nie do końca było mi to dane. Moja edukacja miała burzliwe momenty i nie udało mi się skończyć studiów. Mimo to pomagam takim osobom jak ja, choć z dyplomem wyższej uczelni na pewno byłoby mi łatwiej - przyznaje. - Ja po prostu lubię ludzi i lubię z nimi przebywać. Kiedy za długo siedzę sama w czterech ścianach, to nie czuję się z tym komfortowo. Może to jest mój sposób na to, żeby zapomnieć o chorobie i o tym, że potrzebuję tak dużo pomocy na co dzień. 

Posłuchaj
39:32 CZWÓRKA Wieczór z Czwórka - monika 26.03.2024.mp3 Historia Moniki Teklińskiej - twórczyni kanału "Niepełnosprawność_nie_tabu" (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

Niepełnosprawność to nie tabu. "Tu nie ma się czego bać"

Na YouTubie Monika Teklińska prowadzi kanał "Niepełnosprawność_nie_tabu". - Założyłam go, zanim w moim otoczeniu pojawili się ludzie, którzy mogli mi pomóc na przykład w przemieszczaniu się z miejsca na miejsce. To był jedyny sposób, żebym mogła dać znać, że jestem, i opowiedzieć coś o sobie - tłumaczy. - Apeluję do osób z niepełnosprawnościami, żeby nie odgradzali się od świata mimo swoich różnych ograniczeń, a osobom pełnosprawnym pokazuję, jak wygląda nasz świat i że nie ma się tu czego bać.  Monika Teklińska od kilku lat współprowadzi także prelekcje dla studentów logopedii Uniwersytetu Warszawskiego i studentów psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Czy warto pomagać? Tak! | Niepełnosprawność_nie_tabu

Wózek nie oznacza problemów intelektualnych

- O niepełnosprawności mówi się coraz więcej, ale nadal jest wiele rzeczy do zrobienia. Drobne zmiany już się pojawiają, choćby to, że osoby z niepełnosprawnościami nie są już aż tak niewidzialne, jak były wcześniej. Sama miałam przyjemność wziąć udział w jednej z profesjonalnych sesji fotograficznych - opowiada Monika Teklińska. - To było super doświadczenie i super zdjęcia.   

Zobacz także:

- Stereotypem w myśleniu o niepełnosprawności, który najbardziej mnie wkurza i dobija, jest przekonanie, że osoba, która porusza się na wózku, ma problemy intelektualne. To nie jest prawda, co widać choćby na moim przykładzie - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Monika Teklińska (autorka kanału "Niepełnosprawność_nie_tabu")

Data emisji: 26.03.2024

Godzina emisji: 20.30

wmkor

Czytaj także

Jak wspierać młodych dorosłych ze spektrum autyzmu?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 09:00
Okres dojrzewania stanowi w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu przełom rozwojowy, w którym szczególną rolę odgrywają ludzie z najbliższego otoczenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emilia Sitarz: każdy może grać na fortepiane

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2023 10:40
- Kocham dźwięki, nawet bardziej niż muzykę. Dlatego interesuje mnie i najbardziej mi się podoba muzyka stworzona z pojedynczych dźwięków - śmieje się Emilia Sitarz, pianistka,  pedagog, dyrektor artystyczna festiwalu Kwadrofonik, i pomysłodawczyni programu "Nanodźwięki". 
rozwiń zwiń