Ubóstwo menstruacyjne - co o nim wiemy?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2024 19:25
Według danych UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia blisko 500 milionów kobiet na świecie cierpi na ubóstwo menstruacyjne. W Polsce, jak podaje Kulczyk Foundation, ten problem dotyka około pięciuset tysięcy kobiet. W Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej, sprawdzamy co to jest, a naszym gościem jest Maja Kotala, autorka projektu edukacyjnego Rajd Victoria. 
Wiele kobiet w Afryce dotyka ubóstwo menstruacyjne.
Wiele kobiet w Afryce dotyka ubóstwo menstruacyjne.Foto: shutterstock/Arjen de Ruiter
  • 28 maja przypada Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej. 
  • To okazja, żeby przypomnieć czym jest ubóstwo menstruacyjne. 
  • Jest to ograniczenie, ze względów ekonomicznych, do środków higieny intymnej. 
  • Według UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia, problem dotyczy blisko 500 milionów kobiet na całym świecie. 
  • Jedną z inicjatyw, która ma z nim walczyć jest Rajd Victorii, którego inicjatorką jest Maja Kotala. 

Ubóstwo menstruacyjne - co to jest?

28 maja przypada Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej, to okazja, żeby porozmawiać o ubóstwie menstruacyjnym. To problem, który dotyka kobiety zwłaszcza w krajach rozwijających się. Jest to ograniczenie z powodów ekonomicznych dostępu do produktów higienicznych tj. tamponów, podpasek czy kubeczków menstruacyjnych, ale także do edukacji związanej z okresem, czy odpowiednich warunków umożliwiających dbanie o higienę. 

- Wyjechałam do Kenii, w celu założenia szkoły uczącej kobiety szycia. Uczę tam kobiety, których nie stać na edukację, ponieważ edukacja na każdym poziomie w większości krajach afrykańskich jest płatna - opowiada gość Czwórki. -  Ucząc kobiety szycia, daję im szansę, jak uszyć sobie praktycznie życie i uzyskać niezależność finansową. Będąc w Afryce zauważyłam, że co miesiąc niektóre kobiety przestawały chodzić do szkoły. Wgłębiając się bardziej w ten temat dowiedziałam się, że ich po prostu nie stać na zakup podpasek i jakichkolwiek zabezpieczeń w trakcie menstruacji.Rajd Victorii - edukacja na wielu poziomach

Problem w krajach afrykańskich jest dość szeroki, a w dalszym ciągu menstruacja stanowi temat tabu. Wiele z kobiet, uzależnionych finansowo i ekonomicznie od mężczyzn, nie ma środków na ich zakup. Maja Kotala, absolwentka szkoły projektowania mody w Sydney, w ramach prowadzonej przez nią szkoły krawieckiej, zaczęła więc uczyć kobiety jak szyć środki ochrony osobistej wielorazowego użytku.

- Zaczynałam od szycia podpasek w Mombasie i nagle skala zapotrzebowania tak urosła, że zrozumiałam, że najlepsze rezultaty osiągnę ucząc kobiety, jak szyć także w innych miejscach - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Tak narodził się pomysł na stworzenia rajdu Victorii, w ramach którego ja i inne kobiety z Polski przejechałyśmy przez Kenię, Tanzania, Mozambik i Malawi, zakładając szwalnie w różnych punktach i wyposażając je. Prowadzone były nie tylko zajęcia z szycia, ale także z edukacji seksualnej, która w tych krajach jest na bardzo niskim poziomie. Projekt budził wątpliwości wątpliwości, zwłaszcza u mężczyzn. - Na pierwsze spotkania przyszło prawie 300 kobiet i dziewcząt. To pokazało skalę problemu - zaznacza Maja Kotala. - Za nami druga edycja Rajdu Victorii, podczas której, w trakcie 35 dni udało się nam przeszkolić prawie dwa tysiące kobiet. Obecnie są to kobiety, które teraz godnie przechodzą menstruację i przekazują tę wiedzę dalej. W ten sposób naprawdę możemy walczyć z ubóstwem menstruacyjnym oraz inspirować. Jeśli ktoś będzie chciał dołączyć do kolejnego rajdu, to czekamy na chętnych.


Posłuchaj
24:05 CZWORKA/Czwórka do piątej - ubóstwo menstruacyjne 28.05.2024.mp3 W Światowym Dzień Higieny Menstruacyjnej o ubóstwie menstruacyjnym opowiada Maja Kotala, inicjatorka rajdu Victorii (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Maja Kotala (założycielka szkoły Sewing Together, autorka projektu rajd Victorii walczącym z ubóstwem menstruacyjnym)

Data emisji: 28.05.2024

Godzina emisji: 14.15

aw