Polskie Radio
Section05
ubóstwo

Ubóstwo menstruacyjne - co o nim wiemy?

Według danych UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia blisko 500 milionów kobiet na świecie cierpi na ubóstwo menstruacyjne. W Polsce, jak podaje Kulczyk Foundation, ten problem dotyka około pięciuset tysięcy kobiet. W Światowy Dzień Higieny Menstruacyjnej, sprawdzamy co to jest, a naszym gościem jest Maja Kotala, autorka projektu edukacyjnego Rajd Victoria. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kobieta ubóstwo Afryka edukacja problemy społeczne

"Szlachetna paczka" wspiera potrzebujących. Joanna Sadzik: to często bieda niezawiniona

- Nowoczesne społeczeństwo poznaje się po tym, jak dba o tych najsłabszych. Szlachetna paczka dociera do osób, które w innym kraju miałyby łatwiej. Tak słyszymy od samotnych mam, które zostały z dzieckiem z niepełnosprawnością, albo od osób, które zajmują się swoimi starszymi rodzicami - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Sadzik, prezeska stowarzyszenia Wiosna, organizatora akcji "Szlachetna Paczka".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Wojewódka Szlachetna Paczka dobroczynność ubóstwo

Rusza wielka zbiórka żywności w sklepach. "Tak. Pomagam!"

Caritas Polska 8 i 9 marca organizuje w supermarketach, sieciach handlowych i w sklepach osiedlowych w całym kraju 24. zbiórkę żywności "Tak. Pomagam!". Potrzebujących będzie można także wesprzeć Blikiem. Zebrane produkty żywnościowe posłużą m.in. do przygotowania w okresie świąt posiłków i paczek dla osób ubogich, bezdomnych i starszych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Caritas Caritas Polska żywność pomoc ubóstwo wolontariat

Ubóstwo dziedziczone - wciąż obecny problem, z którym trzeba walczyć

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło skierowany do samorządów konkurs "Wygrana rodzina", którego celem jest walka z dziedziczonym ubóstwem. Do rozdysponowania jest 40 milionów złotych z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, a wnioski o dofinansowanie można zgłaszać od 19 lutego do 5 kwietnia. Inspiracją był pilotażowy program wsparcia rodzin zagrożonych zjawiskiem dziedziczonego ubóstwa "Praski kokon".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo ubóstwo pomoc społeczna Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz Paweł Turski Piotr Łodej Trójka

TYLKO U NAS Tykająca bomba w Jemenie. Kraj jest na skraju katastrofy humanitarnej

Od 2014 roku w Jemenie trwa kryzys, który zagraża życiu 18 mln ludzi - alarmuje Polska Akcja Humanitarna. Grupa Huti, która przejęła władzę w kraju, doprowadziła mieszkańców na skraj nędzy. Wojna domowa i naloty przeprowadzane w odpowiedzi na działania reżimu mogą jeszcze bardziej pogorszyć sytuację Jemeńczyków.
Zobacz więcej na temat:  Jemen konflikty międzynarodowe ubóstwo pomoc PAH ŚWIAT Afryka

Zbudowani dobrymi uczynkami. Reportaż "Nasz wymarzony dom" [POSŁUCHAJ]

– Tego, co zobaczyliśmy, nie da się opisać. Prowizoryczny dach przykryty jakąś pozbieraną blachą. Oni się tylko modlili przy każdym wietrze, żeby tego nie porwało, a niedużo brakło i byliby bez dachu nad głową – mówi jeden z przedstawicieli Fundacji Renovo, przyznając, że mieszkanie w takich warunkach, w jakich przez lata żyła ta sześcioosobowa rodzina, wydawało mu się niewyobrażalne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka reportaż Monika Chrobak pr poleca pomoc ubóstwo rodzina