Polskie Radio
Section05
problemy społeczne

Widzisz, słyszysz, podejrzewasz przemoc? Podpowiadamy, jak zareagować

- Często jest tak, że boimy się zareagować, kiedy nie mamy konkretnej instrukcji. Nie wiemy jak, obawiamy się, bo nigdy tego nie robiliśmy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia psycholog Aleksandra Maskiera. Po tragicznej śmierci 8-letniego Kamila, który został skatowany przez swojego ojczyma, rozmawiamy o tym, jak powinniśmy reagować, kiedy jesteśmy świadkami przemocy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek przemoc problemy społeczne dzieci

Fabryka hejtu. Tak przez lata PO dzieliła społeczeństwo na szczupłych i grubych, młodych i starych

Działacze Platformy Obywatelskiej od lat bezkarnie, w grubiański sposób atakują swoich politycznych przeciwników. Potrafią wytykać im np. nadwagę czy otyłość, jak zrobił to ostatnio poseł Sławomir Nitras, lub uczynić zarzut z podeszłego wieku czy niskiego wzrostu. Nie zauważają przy tym, że tak naprawdę antagonizują społeczeństwo i wpędzają ludzi w kompleksy.
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Nitras POLSKA otyłość nadwaga problemy społeczne Platforma Obywatelska

"Gdyby nie przyzwolenie otoczenia, zachowań przemocowych byłoby dużo mniej"

- Chcę tą książką zrobić krok do przodu i pokazać, że musimy zacząć się koncentrować na szeroko pojętym otoczeniu, czyli na błędach systemowych, a także na otoczeniu najbliższym - mówiła w "Wybieram Dwójkę" o swojej książce "Na oczach wszystkich" Katarzyna Włodkowska. Autorka wraca w niej do głośnej sprawy "polskiego Fritzla".
Zobacz więcej na temat:  przemoc problemy społeczne reportaż Jakub Kukla KSIĄŻKA Dwójka

Syndrom FOMO staje się coraz większym problemem

FOMO (Fear of Missing Out) to syndrom strachu przed przeoczeniem. Występuje coraz częściej, szczególnie u młodych ludzi, i jest jednym z najczęstszych skutków nadużywania technologii cyfrowych. Dotyczy przede wszystkim odłączenia od sieci, bo przecież tam obecnie toczy się większość życia. Dlatego Państwowy Instytut Badawczy NASK rozpoczął kampanię edukacyjną.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo sieć problemy społeczne młodzież senior smartfony media społecznościowe uzależnienia Piotr Firan Trójka

ONZ ostrzega przed katastrofą głodu w Afganistanie. "Nie ma środków, by zapobiec klęsce"

- Zapasy żywności w Afganistanie mogą wyczerpać się już pod koniec września; Światowy Program Żywnościowy Narodów Zjednoczonych (WFP) nie ma wystarczających środków, by zapobiec klęsce - powiedział w środę koordynator ds. pomocy humanitarnej ONZ w Afganistanie Ramiz Alakbarov.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan ONZ Azja Kabul problemy społeczne talibowie Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

"Aliaszka". Książka, która uwrażliwia

"Aliaszka" to debiut literackim Magdaleny Górskiej. Zbiór siedmiu opowiadań łączy postać głównej bohaterki, lalki symbolu, która pomaga najmłodszym przezwyciężyć chwilowe trudności, odnaleźć w sobie odwagę i z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jak wyglądały prace nad zbiorem? Co zainspirowało autorkę do stworzenia tak ważnej pozycji? 
Zobacz więcej na temat:  Kasia Stoparczyk Trójka dzieci problemy społeczne książki KULTURA

Psycholog Małgorzata Surma: młodzi nie potrafią obsługiwać swoich emocji

- Problemem młodych ludzi jest trudność w określeniu własnych granic - twierdzi psycholog, psychoterapeuta Małgorzata Surma. W "Ocalonych" ekspertka wyjaśnia zależność między zdrowymi granicami, których mogą nauczyć rodzice, a późniejszym funkcjonowaniu dziecka w dorosłym życiu. Porusza także temat "12 kroków" i tłumaczy, co oznacza każdy krok na drodze do wyjścia z uzależnienia.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Porzeziński psychologia psychologia dziecięca zdrowie zdrowie dziecka wychowanie uzależnienia alkoholizm depresja problemy społeczne terapia

Alkoholizm wśród kobiet. Smutek utopiony w eleganckim szkle

Obraz wykształconej, eleganckiej kobiety nie współgra nam z obrazem uzależnienienia. Jak się okazuje - pod osłoną wykwintnych trunków coraz częściej zaczyna kiełkować alkoholizm, który w początkowej fazie może być niedostrzegany przez społeczeństwo. Kiedy można mówić o problemie nadużywania alkoholu u kobiet?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek alkoholizm uzależnienia kobieta psychologia zdrowie społeczeństwo alkohol problemy społeczne

MRPiPS: w Polsce mniejsze zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem

Spada zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym w Polsce. Potwierdzają to zarówno statystyki GUS i Eurostatu, jak i międzynarodowe rankingi. O ile w roku 2016 zagrożonych ubóstwem relatywnym było w Polsce prawie 6,5 miliona osób, to rok później było ich 872 tysiące mniej" - podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska.
Zobacz więcej na temat:  problemy społeczne Ministerstwo Rodziny