Nie piję i bawię się świetnie! NoLo czyli impreza bez alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2024 15:45
Alkohol towarzyszy w Polsce prawie każdemu ważnemu wydarzeniu, i radosnemu, i smutnemu. Jednak coś się zmienia, a my w Czwórce mówimy o trendzie NoLo, czyli zabawie bez alkoholu.  
Jeśli chodzi o spożycie alkoholu wśród ludzi młodych - pokolenie Z lansuje modę na clean life.
Jeśli chodzi o spożycie alkoholu wśród ludzi młodych - pokolenie Z lansuje modę na "clean life”.Foto: Shutterstock/AndreyCherkasov
  • Młode pokolenie coraz częściej lansuje modę na imprezy bez alkoholu tzw "NoLo". 
  • W Czwórce sprawdzamy jak można się bawić bez alkoholu, a swoimi doświadczeniami dzieli się trener personalny Jakub Koisz. 

Maj to miesiąc, kiedy w studenckim życiu zaczynają się juwenalia, ten czas sprzyja wspólnemu imprezowaniu. Jednak okazuje się, że coraz więcej młodych osób podejmuje decyzje o zabawie bez alkoholu i lansuje modę "NoLo" i na "clean life".

Hitem stały się nie tylko trzeźwe miesiące - podczas których dana osoba całkowicie rezygnuje z napojów wyskokowych, ale też imprezy bez alkoholu - sober party. Tak zwane "trzeźwe rejwy" pozwalają skupić się na kontakcie z muzyką, własnym ciałem. Uczestnicy nie potrzebują wspomagaczy, a osoby, którym wydawało się, że bez tego nie ruszą na parkiet, już po kilku pierwszych dźwiękach często odkrywają, jak bardzo się myliły. 

Sober rave czyli impreza bez alkoholu

Jedną z osób, która organizuje takie imprezy jest Marta. Okazało się, że jest duża potrzeba na takie trzeźwe przestrzenie. Początkowo na imprezach pojawiały się osoby uzależnione, które chciały się pobawić, ale unikać pokusy. - Zrobiliśmy ankietę i okazało się, że to czym wyróżnia się sober rave to bezpieczeństwo. Możemy iść na imprezę, gzie jest alkohol możemy odmówić, ale jak są substancje mogą się wydarzyć różne rzeczy - opowiada Marta. - Tu mamy gwarancję, że wszyscy będą trzeźwi. Ludzie którzy przychodzą na imprezę, od razu wchodzą na parkiet i nie czekają na odpowiednią fazę, kiedy będą pijani.


Posłuchaj
03:28 CZWORKA/Czwórka do piątej No Alkohol - materiał 17.05.2024.mp3 W Czwórce studenci mówią o imprezach NoLo, sprawdzamy także na czym polegają sober rave (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

NoLo dla zdrowszego życia

Osobą, która zdecydowała się na życie bez alkoholu jest Jakub Koisz, który jest trenerem personalnym. Jak zastrzega decyzja nie była podyktowana problemem z alkoholem, ale względami zdrowotnymi i stylem życia jaki chciał zacząć prowadzić. 

- Żyję dość intensywnie. Jako trener, mam mało czasu na regenerację, stąd decyzja o odstawieniu alkoholu, który także miał wpływ na moje zdrowie, jakość snu, miał też wpływ na treningi, dietę, nawodnienie itp. - opowiada. - Dyscypliny sportowe, które lubię to połączenie sportów siłowych, ale też crossfit i bieganie. To jest bardzo obciążające i wymagające dużej aktywności, ale też regeneracji. Alkohol mi w tym nie pomagał. Tak bardzo kochałem sport, że postanowiłem to zoptymalizować i przestać pić alkohol w ogóle. 


Posłuchaj
22:20 CZWORKA/Czwórka do piątej - imprezy bez alkoholu Jakub Koisz 17.05.2024.mp3 Jakub Koisz od trzech lat z wyboru nie pije alkoholu. O swoich doświadczeniach opowiada w Czwórce (Czwórka do piątej/Czwórka)

 

Ogłoś decyzję publicznie - będzie łatwiej o realizację

Początkowo to miał być projekt trzymiesięczny, który trwa już trzy lata. Jak przyznaje rozmówca Weroniki Puszkar, doskonale radzi sobie podczas imprez bez alkoholu i świetnie się bawi. Jednak początkowo miał obawy, jak zostanie to przyjęte. - Ogłosiłem to w mediach społecznościowych, tak żeby mieć dodatkową motywację, żeby wytrwać w swoim postanowieniu. Podejmując tą decyzję trochę obawiałem się z jakimi reakcjami się ona spotka. Bałem się, że wielokrotnie będę musiał tłumaczyć dlaczego ją podjąłem, a okazało się, że wcale tak nie było - opowiada gość Czwórki. - Myślę, że jest to zależne od pewności siebie i może tego pierwszego komunikatu, że od teraz będzie tak i tak. Robisz to w końcu dla siebie.


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Szymon Majchrzak

Gość: Jakub Koisz (trener personalny)

Data emisji: 17.05.2024

Godzina emisji: 14.15

aw