Marcin Przybylski: dużo zawdzięczam muzyce

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 12:30
- Pcha mnie do zajęć, w których mogę podzielić się cząstką siebie - mówi Marcin Przybylski, aktor Teatru Narodowego, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie.
Audio
  • Marcin Przybylski opowiada o swojej pracy (Czwórka/Ex Magazine)
Marcin Przybylski w Czwórce
Marcin Przybylski w Czwórce

Marcina Przybylskiego możemy zobaczyć w wielu spektaklach Teatru Narodowego, co ciekawe jest też doktorem habilitowanym sztuki, a doktoryzował się w temacie piosenki aktorskiej.

- W naszym kraju w latach 60. i 70 wykształciło się coś takiego jak piosenka aktorska - wyjaśnia gość Uli Kaczyńskiej. - To ma związek m.in. z Kabaretem Starszych Panów, działalnością Młynarskiego, Osieckiej, Bardiniego. To zjawisko nigdzie indziej ani wcześniej, ani później nie miało takiego wymiaru jak w naszym kraju - dodaje.
W Akademii Teatralnej Marcin Przybylski ze studentami zajmuję się właśnie interpretacją piosenki.  Mając wiele zajęć i obowiązków gość Czwórki przyznaje, że musi bardzo pilnować się, żeby robiąc jedno, nie myśleć już o kolejnym zajęciu.
Marcin Przybylski zauważa, że na absolwentów szkoły teatralnej czekają różne ścieżki zawodowe. - Dopóki, dopóty jesteśmy w zgodzie ze sobą to jest fajnie - mówi gość Uli Kaczyńskiej. On sam po ukończeniu szkoły zdecydował się w niej pozostać. - Gdy skończyłem szkołę teatralną nie miałem dużego wyboru zawodowego. Naturalnie zostałem w tej szkole, jako człowiek przywiązany do tego miejsca i ludzi - przyznaje. - Współpraca z młodszymi kolegami, a teraz już z młodszym pokoleniem była, w przypadku wolnych przebiegów zawodowych, bardzo mobilizująca, żeby nie wyłączyć głowy i serca. Obopólne czerpanie z siebie jest największą wartością tego wszystkiego - dodaje. 
Marcin Przybylski gra na deskach Teatru Narodowego, często angażuje się też w widowiska muzyczne. Przyznaje, że muzyka wciąż się przeplata z jego wyuczonym zawodem, a w aktorstwie każdego rodzaju dodatkowy talent daje większe szanse dostania pracy na dramatycznej scenie.

(pj)

Zobacz więcej na temat: aktorzy Czwórka TEATR

Czytaj także

Maria Seweryn: warto nauczyć się odpoczywać

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 15:15
Wielu mówi o niej, że "wprowadziła nową jakość" na polską scenę teatralną. Maria Seweryn przyznaje, że dopiero od niedawna stara się zwolnić szalone dotychczas tempo życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Hycnar: teatr jest moją domeną i moim domem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2013 10:00
Marcin Hycnar od dawna wiedział, że chce zostać aktorem. Dążył do tego systematycznie. Nie dziwi więc fakt, że jeszcze jako student otrzymał nagrodę za wybitną osobowość sceniczną. Dziś gra u najlepszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Radziwiłowicz: rolą aktora jest odnaleźć się w świecie reżysera

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2013 19:00
- W tej chwili głównie rozmawia się nie o zawodzie, tylko o tym, co wokół niego - mówi Jerzy Radziwiłowicz. - A ja niespecjalnie czuję się do tego powołany, ani tym zainteresowany. W "EX Magazine" aktor opowiadał m. in. o swoich rolach w Teatrze Narodowym i w serialu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń