Katarzyna Sokołowska: w ludziach razi mnie brzydota charakteru

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 11:50
- Moda jest marzeniem, dążeniem do doskonałości, a modeling to zawód, który wymaga od kobiety perfekcji - mówi Katarzyna Sokołowska. Reżyserka pokazów oraz jurorka programu "Top Model" opowiada w Czwórce o kanonie piękna, modelkach alternatywnych oraz... miłości do muzyki.
Audio
  • O ikonach mody, polskich gwiazdach i pokazach słynnych projektantów - opowiada Katarzyna Sokołowska (Czwórka/EX Magazine)
Katarzyna Sokołowska jest uznaną reżyserką pokazów mody, świetnie też radzi sobie w roli jurorki programu Top Model
Katarzyna Sokołowska jest uznaną reżyserką pokazów mody, świetnie też radzi sobie w roli jurorki programu "Top Model"Foto: PAP/Stach Leszczyński

Katarzyna Sokołowska najpierw grała w zespole muzyki dawnej Scholares Minores pro Musica Antiqua, potem studiowała w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi, dziś jest najważniejszą reżyserką pokazów mody w Polsce. - Zaczynałam w tym zawodzie, kiedy w Polsce komercyjny rynek mody dopiero się kształtował. Fachowców w branży było niewielu, a i dziś jest to dość niszowa profesja - opowiada Sokołowska. - Ta praca wymaga dużej wyobraźni, bo też zdecydowana większość rzeczy związanych z przygotowaniem pokazu najpierw pojawia się w głowie. Oczywiście najważniejsza jest kolekcja, czyli punkt wyjścia, wokół którego nabudowuje się kolejne wizje. Potem to wszystko trzeba przełożyć na język sceny, oprawić odpowiednią muzyką. Przygotowania trwają tygodniami, efekt końcowy czasami mniej niż kwadrans.

Czytaj: Maciek Sieradzky - jego ubrania nosi Anja Rubik >>>

Gość Czwórki odniósł się także do obecnej w mediach dyskusji na temat rozmiaru XL w modzie. - Był okres, kiedy projektanci rzeczywiście promowali ekstremalnie chude sylwetki, ale myślę, że to już minęło - mówi Sokołowska. - Poza tym w modelingu tak naprawdę nie o wagę chodzi, tylko o proporcje. Dziewczyny na wybiegach muszą mieć odpowiednia budowę - długie ręce, długie nogi. I jeszcze jedna, warta podkreślenia, sprawa. W modelingu rozmiar XL to tak naprawdę klasyczna 40.

Zobacz także: Karina Królak i świat niezwykłej biżuterii >>>

Czy istnieje coś takiego jak "modelka alternatywna", czy polscy mężczyźni są zadbani i kto ubiera polskie gwiazdy - tego dowiesz się, słuchając rozmowy z Katarzyną Sokołowską, gościem "EX Magazine".
(kul/jp)

Czytaj także

Lidia Popiel: piękno budzi emocje, ładne jest tylko ładne

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 10:00
- Kiedyś modelka, dziś fotograf, zawsze kobieta - śmieje się Lidia Popiel. Była twarzą Mody Polskiej, dziś jej zdjęcia ukazują się m. in. w "Zwierciadle" i magazynie "Pani".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ania Kuczyńska - pokazy mody stresują mnie

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 12:50
Twierdzi, że na język mody można przełożyć wszystko: literaturę, muzykę oraz podróże. To właśnie one są głównym źródłem inspiracji dla Ani Kuczyńskiej - polskiej projektantki, którą prestiżowy magazyn "Voque" nazwał "nadzieją wschodu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alexander McQueen - moda to sztuka

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 13:00
Zadebiutował kolekcją "Kuba Rozpruwacz", promował ekstremalne postawy i na stałe wpisał się w historię mody. Po pięciu latach od samobójczej śmierci Alexandra McQueena, wystawa jego projektów "Savage Beauty" zagości w Victoria&Albert Museum i będzie czynna do 19 lipca 2015 roku.
rozwiń zwiń