Łukasz Lewandowski: Chciałbym, żeby ktoś spotkał się ze mną, a nie z aktorem

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 17:35
Łukasz Lewandowski, mimo że skończył szkołę teatralną, na deskach teatrów występuje od lat, to nie lubi określać siebie słowem "aktor".
Audio
  • Łukasz Lewandowski opowiada o zawodzie aktora (Czwórka/Ex Magazine)
Łukasz Lewandowski Fot. Grzegorz ŚledźPR
Łukasz Lewandowski Fot. Grzegorz Śledź/PRFoto: PR/Grzegorz Śledź

Podstawowym miejscem pracy Łukasza Lewandowskiego jest teatr, dziś Teatr Studio. Niedawno za swoją pracę otrzymał nagrodę miesięcznika "Teatr". Nie lubi, gdy określa się go słowem "aktor", gdyż aktorstwo uważa za swój zawód, a w Polsce to słowo zostało w pewien sposób wypaczone.  - Aktor to mój zawód, a boję się, że dalej za tym określeniem idzie taki rodzaj stosunku, który nie stoi w relacji z normalnością , jest czymś wymyślonym - mówi gość Uli Kaczyńskiej.
Szkołę aktorską gość Czwórki ukończył w 1998 roku, miał to szczęście, że na deskach Teatru Narodowego zadebiutował jeszcze jako student. - Na czwartym roku studiów byłem częściej w teatrze niż w szkole - wspomina.
Łukasz Lewandowski przyznaje, że nie podoba mu się dzisiejsze zjawisko dzielenia aktorów, mierzi go próba klasyfikowania. - Ja wolałbym zostać jak najskromniejszym człowiekiem, usiąść w przedziale z ludźmi i posłuchać ich, porozmawiać - przyznaje gość "Ex Magazine". - Gdy mówię, że jestem aktorem to oznacza koniec rozmowy i koniec spotkania z drugim człowiekiem. Ja wykonuję taką pracę jaką wykonuję i chciałbym się spotykać z ludźmi.
Gość Czwórki ogromnie ceni sobie publiczność i jej oceny. Zdaje sobie sprawę, że ma do czynienia z coraz bardziej wyrobioną publicznością, czasem z wytrawnymi widzami, znawcami. Wieży, że nawet zwykły kurs tańca czy rysunku sprawia, że rosną wymagania takiej osoby również w stosunku do sztuki aktorskiej.

Łukasz Lewandowski w Polskim Radiu spędza dużo czasu, jak sam przyznaje, ma to szczęście, że współpracuje z redakcją Programu Pierwszego i redakcją dziecięcą. Przed przybyciem do Czwórkowego studia nagrywał historyjkę dla dzieci o bardzo sławnym detektywie i jego piesku. Niedoścignionym wzorem aktorstwa pozostaje dla Łukasz Lewandowskiego dziecko, które działa instynktownie, jest źródłem swobody i nie ma lęku przed oceną czy krytyką.
(pj)

Czytaj także

Sebastian Fabijański: o wielkości aktora decyduje jego wrażliwość

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 13:30
- Moja droga do aktorstwa była kręta niczym rollercoaster - śmieje się Sebastian Fabijański. Aktor współpracuje obecnie z Wojtkiem Smarzowskim i Krzysztofem Majchrzakiem, a prywatnie jest wielkim fanem polskiego hip-hopu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Nieradkiewicz: jestem uparta, łatwo się ze mną nie pracuje

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 19:00
Nie wie, jak reagować na komplementy, i ma coraz większy problem, bo jej kolejne role zdobywają uznanie krytyków, a Marta Nieradkiewicz wyrasta na jedną z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fredry zabawy z płcią

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 14:29
7 września w 600 miejscach w Polsce zabrzmią dzieła Aleksandra Fredry - bohatera akcji "Narodowe Czytanie 2013". My sprawdziliśmy jak teksty najsłynniejszego komediopisarza radzą sobie na deskach polskich teatrów.
rozwiń zwiń