Fredry zabawy z płcią

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 14:29
7 września w 600 miejscach w Polsce zabrzmią dzieła Aleksandra Fredry - bohatera akcji "Narodowe Czytanie 2013". My sprawdziliśmy jak teksty najsłynniejszego komediopisarza radzą sobie na deskach polskich teatrów.
Audio
  • Sztuki Fredry a gender studies (Stacja Kultura/Czwórka)
Gwałtu, co się dzieje Aleksandra Fredry w Teatrze Bogusławskiego w Kaliszu, reż. Maciej Podstawny
"Gwałtu, co się dzieje!" Aleksandra Fredry w Teatrze Bogusławskiego w Kaliszu, reż. Maciej PodstawnyFoto: Tomasz Ziółkowski/www.teatr.kalisz.pl

Od czasów wojny nie było sezonu teatralnego bez sztuki Fredry na afiszu. Historycy literatury twierdzą, że do dzieł hrabiego wraca się tak chętnie, bo poruszana w nich tematyka jest nadal aktualna.

- "Mąż i żona" to typowy przykład wyrafinowania literackiego i społecznego. Sztuka doczekała się wielu niezwykłych inscenizacji podobnie jak "Damy i huzary" - mówi Dorota Buchwald z Działu Dokumentalistyki Teatru Instytutu Teatralnego.

Jedną z adaptacji przygotował Jerzy Nyczak w Teatrze Nowym w Poznaniu: - Cała sytuacja sceniczna została rozegrana w bieliźnie, a ponieważ to były lata 80. to nagość w teatrze nie była tak powszechna jak teraz - opowiada rozmówczyni Kasi Węsierskiej. - Wykorzystana w spektaklu bielizna była niezwykle efektowna, a przedstawienie cieszyło się ogromną popularnością.

Nie mniej kontrowersyjne były przedstawienia oparte o inną sztukę Fredy "Gwałtu, co się dzieje!".

- W jednej z adaptacji panowie przebrani byli za panie, a panie za panów - mówi ekspert z Instytutu Teatralnego. - Dziś powiedzielibyśmy, że sztuka ma "genderowy" kontekst i pokazuje, że Fredro miał odwagę by eksperymentować z takimi tematami.

"Gwałtu, co się dzieje!" trafiło m. in. do Teatru Telewizji oraz do Teatru Bogusławskiego w Kaliszu. Tam sztukę wyreżyserował i opracował muzycznie Maciej Podstawny. Premiera odbyła się we wrześniu 2011 roku.

"Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane "narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia poświeconego Aleksandrowi Fredrze.

kul

Czytaj także

Andrzej Grabowski: szkoła teatralna była dla mnie jak nieustające wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 12:30
- Nigdy nie myślałem o zawodzie aktora. Za to bardzo chciałem być studentem szkoły teatralnej - tak wybór kierunku studiów wspomina znany aktor Andrzej Grabowski. I dodaje, że nie chodziło tylko o piękne dziewczyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marta Nieradkiewicz: jestem uparta, łatwo się ze mną nie pracuje

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 19:00
Nie wie, jak reagować na komplementy, i ma coraz większy problem, bo jej kolejne role zdobywają uznanie krytyków, a Marta Nieradkiewicz wyrasta na jedną z najbardziej obiecujących aktorek młodego pokolenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fredro w młodości bawił się jak bananowa młodzież

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 12:30
7 września w 600 miejscach w Polsce zabrzmią dzieła Aleksandra Fredry - bohatera akcji "Narodowe Czytanie 2013".
rozwiń zwiń