12. odsłona festiwalu Animocje - znamy pełen program

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 11:25
Ponad sto animacji, długie godziny przed kinowym ekranem, warsztaty, spotkania z filmem, muzyką oraz rozmowy z twórcami - 16 kwietnia rozpoczną się Animocje.
Plakat festiwalu Animocje 2023
Plakat festiwalu Animocje 2023Foto: mat. promocyjne

Do tegorocznego, 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animocje zgłoszono ponad 2700 filmów ze 115 krajów. O nagrody w Konkursie Międzynarodowym, Konkursie Filmów dla Dzieci i Młodzieży oraz Konkursie Filmów Muzycznych rywalizować będzie aż 105 tytułów. Animocje są szansą poznania najnowszych animacji artystycznych z całego świata: poza rodzimymi produkcjami zobaczymy też filmy m.in. z Singapuru, Izraela, Czech, Hongkongu, Szwajcarii, Chin, Portugalii, Francji, Indii, Chile i Austrii.

A kto zdobędzie festiwalowe nagrody? O tym zdecyduje jury w składzie: Anastazja Naumenko (Ukraina/Austria), Mateusz Jarmulski (Polska) i Daniel Šuljić (Chorwacja). Swoje wyróżnienia przyznają również członkowie Zespołu Edukatorów Filmowych (Agnieszka Piotrowska-Prażuch, Katarzyna Jaruszewicz-Kot, Artur Lecybil) oraz bydgoskie Junior Jury (licealistki Julia Kubiak i Maria Blacha oraz licealista Wiktor Jabłoński). Po raz pierwszy zostanie też przyznana Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w wysokości 5000 zł dla Najlepszego Filmu Polskiego. Na najlepsze filmy głosować będą również festiwalowi widzowie. Przyznają oni Nagrodę Publiczności we wszystkich trzech konkursowych kategoriach: Konkursie Międzynarodowym, Filmów Muzycznych, Filmów dla Dzieci i Młodzieży.

Na kilka dni przed inauguracją festiwalu w klubie Mózg bydgoscy widzowie także staną się selekcjonerami. To już tradycja, że spośród filmów zgłoszonych do konkursu publiczność wyłoni ten, który stanie do walki o Bydgoską Nagrodę za Najlepszy Film Animowany. Podczas dwóch dni pokazów: Do-grywka I i Do-grywka II (6 i 7 kwietnia), każdy widz będzie mógł oddać głos na ulubiony tytuł. Animacja z największą procentowo liczbą głosów wejdzie z „dziką kartą” do Konkursu Międzynarodowego.

Nagroda za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu
Niezapomniana Shenzi z „Króla Lwa”, szalona Babcia z „Krudów” oraz Muriel Motyka z „Chojraka – tchórzliwego psa”, która doczekała się własnego fanklubu. Za tymi postaciami stoi niezwykła aktorka i reżyserka dubbingowa Miriam Aleksandrowicz, która uhonorowana zostanie jedynym tego typu wyróżnieniem w Polsce – Nagrodą za Szczególne Osiągnięcia w Dziedzinie Dubbingu.

Pokazy kuratorskie
Tegoroczne hasło festiwalowe „Dare to – Odważ się” spaja przygotowane specjalnie na to wydarzenie prezentacje filmów krótkometrażowych. Za tymi zestawami stoją międzynarodowej sławy animatorzy, a każdy z nich reprezentuje inny styl animacji i inne podejście do tematu. Swoje wybory pokaże festiwalowe jury, czyli Anastazja Naumenko, Mateusz Jarmulski i Daniel Šuljić oraz współpracujący przy tegorocznych Animocjach - Pedro Rivero.

Filmy pełnometrażowe
Animocje to okazja, by premierowo zobaczyć film „Zakaz wstępu dla psów i Włochów”, słodko-gorzką opowieść o emigracji. Gratką wśród pokazywanych pełnych metraży będzie również prezentowany dopiero drugi raz w Polsce film „Marcel Muszelka w różowych bucikach” – nominowana do Oscara, wielokrotnie nagradzana animacja.

Koncert, warsztaty i masterclass
W programie znajdą się także liczne wydarzenia towarzyszące: połączony z pokazem animacji koncert zespołu T’ien Lai, warsztaty animacji dla dzieci i dorosłych prowadzone przez Magdalenę Pilecką (Polska) oraz Natalię Kozieł (Finalndia), prezentacja profesjonalnych doświadczeń VR, a także filmów studenckich zrealizowanych w pracowni animacji Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu „Animusz”. Tegoroczne wyczekiwane masterclass poprowadzi Alexandra Ramires. To animatorka i producentka ze studia animacji BAP w Porto, która zachwyciła jury ubiegłorocznych Animocji, zgarniając za film „Więź” jedną z dwóch grand prix. Prace ze studia BAP widownia bydgoska obejrzy na wystawie w foyer Miejskiego Centrum Kultury.

Czwórka objęła wydarzenie swoim patronatem.

 

mat. prasowe, AŚ