Zwiedzanie Polski. Zabytkara poleca najlepsze miejsca

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2024 09:27
Majowy weekend zachęca do podróży po Polsce. Annę Prendke, Zabytkarę, ekscytuje sama myśl o tym, że Polacy ruszą zwiedzać swoją ojczyznę, poznawać jej zabytki. W Czwórce poleca swoje ulubione miejsca w kraju i sposoby na planowanie podróży. 
Ratusz w Poznaniu to perła architektury renesansowej. Równie piękne i ciekawe są okoliczne średniowieczne piwnice
Ratusz w Poznaniu to perła architektury renesansowej. Równie piękne i ciekawe są okoliczne średniowieczne piwniceFoto: Shutterstock/Bkrzyzanek
  • Majówka to doskonały czas na zwiedzanie Polski. 
  • Warto odkrywać rodzime zabytki, skupić uwagę na jej architekturze i detalach. 
  • Anna Prendke od lat odkrywa zabytki ojczyzny i innych krajów. W Polsce szczególnym sentymentem darzy Poznań, Toruń i Dolny Śląsk. 
  • W Czwórce zdradza swój sposób na planowanie podróży. 

Polska to kraj różnorodny i bogaty w zabytki, wart odwiedzenia. - Ja ekscytuję się na samą myśl, że wielu Polaków ruszy zwiedzać swoją ojczyznę i zobaczą piękne zabytki - mówi Anna Prendke, znana jako Zabytkara, która w świat polskiego dziedzictwa kulturowego wkręciła się już jako siedemnastolatka. 

- W moim domu zawsze było dużo zwiedzania i sztuki - wspomina. - Na poważnie wszystko zaczęło się od kursu przewodnickiego po Poznaniu. To był dla mnie naturalny krok, bo już wcześniej lubiłam poznawać moje miasto. Potem przyszedł czas na studia na kierunku ochrony dóbr kultury, a także kurs przewodnicki po Toruniu. Dziś swoją pasję przekazuję innym, oprowadzając wycieczki. 

Każdy z nas inaczej patrzy na architekturę, dużo zależy od tego, jaką mamy wiedzę na ten temat. - Ona zawsze niesie treści, robi wrażenie, wpływa na nas. Zawsze ją jakość odczujemy - przyznaje gość Czwórki. - Niektórzy odczytają z niej historię, inni zauważą detale konserwatorskie czy architektoniczne. Na moim profilu pokazuję różne smaczki, znaczki, małe detale, które coś nam mówią, niosą jakieś treści. 


Posłuchaj
12:48 czwórka pierwsze słyszę 29.04.2024 zabytkara 7.15.mp3 O zwiedzaniu Polski szlakiem zabytków opowiada Anna Prendke, Zabytkara (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


Ulubione miejsca w Polsce

Annie Prendke niełatwo jest wskazać jedno ulubione miasto. Uwielbia Poznań - to jej rodzinny dom, perfekcyjne miejsce do życia, ceni też Toruń i rejon Dolnego Śląska, w tym Katowice.

 


- Jeśli ktoś dawno nie był w Poznaniu, to niech idzie na rynek, wreszcie można i warto - podpowiada. - Polecam też dzielnicę Łazarz, okolice Parku Wilsona. Tam znajdziemy piękne secesyjne kamienice, na pewno się zachwycimy. 

Zabytkara bardzo lubi też Trójmiasto, szczególnie Gdynię, którą jest fenomenem na mapie Polski. Fascynuje ją, że to miasto 100 lat temu zostało zbudowane od zera. W architekturze dominuje tam modernizm. 

- W Katowicach koniecznie trzeba odwiedzić Nikiszowiec - pomnik historii - poleca. 

Jak zaplanować zwiedzanie?

Tworząc plan swojego zwiedzania, Czwórkowa gościni chętnie korzysta z nowych technologii - np. mapy Google. - Wyszukuję interesujące mnie hasła, potem oznaczam miejsca pinezkami, a następnie łączę je trasą - opowiada. - Najprzyjemniejszy element planowania wyprawy to wybieranie miejsca na obiad. Czasem zaplanowane spacery są długie, ale każda "zabytkara" lubi chodzić pieszo - tu liczą się wygodne buty, bez obcasów. Nieodłącznym elementem tras zwiedzania Anny Prendke są cmentarze. - To już taka mała tradycja, te zapomniane są najbardziej fascynujące.

Czwórkowa gościni zatapia się w tym, co stare, z duszą, z historią. Nie neguje jednak nowoczesnej architektury. Potrafi docenić dobrze zaprojektowane budynki, zbudowane z wysokiej jakości materiałów, które przetrwają kolejne wieki. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Gość: Anna Prendke (Zabytkara)

Data emisji: 29.04.2024 

Godzina emisji: 7.15

pj

Czytaj także

Pieszo przez Kraków. 2800 kilometrów w 3 lata i 10 miesięcy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 09:54
Kraków może nie należy do największych miast świata, ale ma aż 3 tys. ulic. Każdą z nich pieszo zdecydował się pokonać Kamil Bąbel, co zajęło mu 3 lata i 10 miesięcy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwiedzanie Mazowsza. Z miejską apką przez Warszawę i 21 gmin

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 13:29
Warsawpolis Guide to aplikacja stworzona przez miasto stołeczne Warszawa i 21 partnerskich gmin Mazowsza. Program zaprasza do poznania stolicy i okolicznych miast i miasteczek. Są tu też elementy wirtualnej rzeczywistości. 
rozwiń zwiń