Czytamy gdzie indziej 5

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 08:00
Ciche Powiśle? To nie oksymoron. Już niebawem jedna z najgłośniejszych dzielnic Warszawy wsłucha się w kameralne czytania w wykonaniu warszawskich aktorów.
Audio
  • Sylwia Chutnik opowiada o akcji "Czytamy gdzie indziej" (Poranek OnLine/Czwórka)
Czytamy gdzie indziej 5
Foto: Materiały Organizatora

16 czerwca jedna z najbarwniejszych dzielnic Warszawy posłuży jako sceneria piątej odsłony projektu "Czytamy gdzie indziej".  Aktorzy stołecznych scen (m.in. aktorzy Teatru Narodowego, Studio, Teatru Dramatycznego i Studia Teatralnego Koło) przeczytają w najciekawszych zakamarkach warszawskiego Powiśla fragmenty literatury europejskiej i polskiej w tym książki dla dzieci.

Wydarzenie ma charakter literackiego spaceru. Uczestnicy akcji za pomocą mapek z oznaczonymi trasami sami odnajdują lokalizacje kolejnych książkowych spotkań. Spacerowicze zostaną zwabieni m.in. do małych zakładów rzemieślniczych, sklepików, a także prywatnych mieszkań.

"Czytamy gdzie indziej V" wspiera merytorycznie Sylwia Chutnik. Pisarka została ambasadorką akcji i kuratorką trasy polskiej i dziecięcej. Opiekunem artystycznym czytań jest Igor Gorzkowski, dyrektor artystyczny Studia Teatralnego Koło i Teatru Ochoty. W programie m.in. „Huśtawka oddechu” Herty Müller, „Morfina” Szczepana Twardocha, „Młodszy księgowy” Jacka Dehnela, „Szopka” Zośki Papużanki, a także „Góry żmijowe” Zygmunta Miłoszewskiego i „XY” Joanny Rudniańskiej.

TRASA DZIECIĘCA G. 11-13
TRASA POŁUDNIOWA G. 14-17
TRASA WIECZORNA G. 18-21
PUNKT INFORMACYJNY – SOLEC! (SOLEC 44)

WSTĘP WOLNY

"Czytamy gdzie indziej" to impreza cykliczna, odbywająca się dwa razy w roku. Wiosenna edycja ma charakter miejskiego spaceru, promującego najnowsze powieści i przekłady, co roku w innych dzielnicach. Jesienna odsłona poświęcona jest natomiast "odkurzaniu" starych książek oraz przekładów i rozgrywa się w jednej, zamkniętej, często zaskakującej przestrzeni. Projekt  zainicjowany i jest organizowany przez Instytuty Kultury zrzeszone w EUNIC Warsaw Cluster oraz Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło. Jego głównymi celami są popularyzacja czytelnictwa oraz promocja literatury europejskiej.

Czwórka objęła to wydarzenie swoim patronatem. A ambasadorką akcji jest Sylwia Chutnik, która była gościem Justyny Dżbik w audycji "Poranek OnLine" - posłuchaj załączonej rozmowy.

/