Płyta tygodnia. "Tribute to Alibabki" - The Bartenders, Alibabki i goście

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 20:00
Album będący hołdem dla legendy polskiej muzyki - żeńskiej grupy wokalnej Alibabki oraz ich pionierskiej roli w rozwoju jamajskiej muzyki w Polsce.
Żeński zespół wokalny Alibabki w Opolu - 1972 rok
Żeński zespół wokalny Alibabki w Opolu - 1972 rokFoto: PAP/Tadeusz Zagoździński

Zawiera nowe interpretacje przebojów Alibabek w stylach ska i reggae. Odpowiedzialna za warstwę muzyczną grupa The Bartenders zaprosiła do współpracy wielu znanych polskich wokalistów. Tutaj również powraca oryginalny singiel ska Alibabek z 1965 roku - zarówno w oryginale, jak i w nowych wersjach.

Źr. Tribute To Alibabki/Premiera albumu "Tribute to Alibabki" - The Bartenders, Alibabki i goście

Żeńska grupa Alibabki była jednym z najpopularniejszych polskich wykonawców lat 60. i 70. XX wieku. Scena opolskiego festiwalu gościła je 15 razy. Zdobyły tam Grand Prix (1969), nagrodę dziennikarzy (1968) oraz wielokrotne wyróżnienia jury. Na festiwalu w Sopocie otrzymały nagrodę publiczności. Ich przeboje "Kwiat jednej nocy", "Tango zalotne przeleć mnie" czy "Kapitańskie tango" śpiewała cała Polska. Nagrywały chórki dla całej plejady polskich artystów z Czesławem Niemenem na czele.

ZOBACZ WIĘCEJ Płyta tygodnia w Czwórce >>>

Początki projektu Tribute to Alibabki sięgają 2015 roku, kiedy z okazji 50. rocznicy wydania singla "od którego wszystko się zaczęło", z szacunku i wdzięczności dla artystek polscy wykonawcy reggae i ska oraz towarzyszący im zespół The Bartenders stworzyli i wykonali własne interpretacje największych przebojów grupy. Rok później zaprezentowali je ponownie wielotysięcznej publiczności podczas finału "Męskiego Grania" w Żywcu. Alibabki spotkały się z The Bartenders w studiu Radia Łódź, by na nowo zarejestrować swoje jamajskie piosenki sprzed pół wieku. Pochodzący z tej sesji utwór "Już nie Twist" ukazał się na pocztówce dźwiękowej i jako teledysk.

Zwieńczeniem 5-letnich działań jest album "Tribute to Alibabki". Prace nad nim ruszyły w kwietniu 2018, gdy The Bartenders zarejestrowali 14 utworów Alibabek w nowych aranżacjach, Zaśpiewali je czołowi polscy wokaliści kojarzeni ze "sceną jamajską", m.in. Gutek (Indios Bravos), Dawid Porta (Jafia, Rastasize), I-Grades (Mesajah), Junior Stress, Paprodziad (Łąki Łan, November Project), Damian SyjonFam, Andrzej Krzywy (Daab, De Mono), Piotr Strojnowski (Daab, Strojnowy), K.A.S.A., Brodi (Habakuk) i wielu innych.

Źr.Tribute To Alibabki/Alibabki & The Bartenders "Już nie Twist" 2016

Wydawnictwo zawiera też historyczny singiel Alibabek "W rytmach Jamajca Ska" zarówno we współczesnej wersji z 2016 roku, jak i w zremasterowanych oryginałach sprzed 55 lat. Po raz pierwszy pojawiają się inne wersje dwóch piosenek ska nagranych w tym samym roku w studio Polskiego Radia.

Album został zmiksowany i zmasterowany w renomowanym Studio As One (m.in. Kapela ze Wsi Warszawa). Do albumu dołączona jest bogato ilustrowana książeczka. To niezwykła podróż w czasie, odkrywanie nieznanej karty polskiej muzyki i polsko-jamajskich relacji.


Okładka płyty Okładka płyty

***

mat. pras./kd

Czytaj także

Płyta tygodnia. Diego Cichy Don "Nowa Nadzieja"

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 11:46
"Nowa Nadzieja" to nowoczesny dancehallowy materiał nawijacza Zjednoczenia Soundsystem. Diego Cichy Don dzieli się swoją fascynacją najnowszymi trendami w muzyce jamajskiej. To krążek na pograniczu stylów: dancehall, raggamuffin i tzw. tropical bass. Wskaźnik "bez kompromisów" artysta przekręca tu do maksimum, a głośność i vibe są poza skalą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wydaj płytę z Będzie Głośno". To oni zawalczą o swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 18:04
Zawalczyli o swoją karierę - muzycy zespołów SeeYuh, Gypsy and The Acid Queen przesłali do nas swoje nagania i zgłosili się do czwartej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno". W Czwórce opowiadali o swojej twórczości i muzycznych planach. 
rozwiń zwiń