Płyta tygodnia: ta Ukrainka "Zgrzyt"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 23:20
Ta Ukrainka czyli Anastazja Ivahnenko, artystka pochodząca z Ukrainy, mieszkająca w Polsce od ośmiu lat, wydała swój debiutancki album zatytułowany "Zgrzyt". 
Ta Ukrainka - na zdjęciu Anastazja Ivahnenko.
Ta Ukrainka - na zdjęciu Anastazja Ivahnenko.Foto: mat. prasowe

Anastazja Ivahnenko pochodzi z Ukrainy, w Polsce mieszka od ośmiu lat, od czterech - zajmuje się muzyką. O trudnych doświadczeniach bycia obcym w nowym domu nagrała pierwszą piosenkę. W utworze „Polski sen – Dolores” wypunktowała przywary Polaków: brak tolerancji i niechęć do obcych. Singiel ukazał się 1 listopada 2021 roku i odbił się szerokim echem. Zaintrygował słuchaczy i krytyków muzycznych, ale rozsierdził tych, przekonanych o polskiej racji. Potem pojawiły się kolejne utwory - m.in. "Piotrusia Panna", "(Chyba) Ostatni Dzień" oraz "Spalona Ziemia" - zaśpiewana po polsku i po ukraińsku piosenka o wojnie, która toczy się w rodzinnym kraju Anastazji. Teraz przyszła pora na debiutancki album artystki. Na pierwszej płycie ta Ukraina prezentuje 13 utworów.

Brzmieniowo ta Ukrainka porusza się w przestrzeni muzyki elektronicznej, ale nie ucieka od hip-hopowych fraz i formalnych eksperymentów. Jak przyznaje, nie odnajduje się  w gatunkowych ramach, ale pasuje jej słowo "alternatywa". - Moja muzyka jest teatralna, wije się pomiędzy rodzajami, często jest mroczna i nieoczywista - opowiada ta Ukrainka. - Wynika to z mojego dziwnego gustu i z nowatorskich ciągot producenta albumu. Poszukuję nowych brzmień dla trudnych treści.

W 2022 roku ta Ukrainka zwyciężyła w plebiscycie "Gazety Wyborczej" "Sanki". Tym samym dołączyła do zaszczytnego grona laureatek poprzednich odsłon: Rosalie., Hani Rani i Kaśki Sochackiej. Artystka wystąpiła też na najważniejszych polskich festiwalach - OFF w Katowicach, Męskim Graniu i Great September w Łodzi. Trafiła też na okładkę magazynu "Wysokie Obcasy". 

***

aw/kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka muzyka elektroniczna
Czytaj także

Kalicky w "Nocy Rezydentów"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 12:00
Tym razem gośćmi DJ-a Berta, czyli Norberta Borzyma będą Kalicky, polski DJ, promotor oraz organizator licznych wydarzeń o zasięgu ogólnokrajowym, obecny na scenie klubowej od 2009 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Biggi Veira z GusGus zagra w Polsce. Jak organizuje się takie imprezy?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 16:15
Biggi Veira, ojciec założyciel kultowej islandzkiej formacji GusGus, 17 lutego zagra na warszawskiej Pradze. Obecnie GusGus to najlepszy ambasador islandzkich brzmień, obok Björk i Sigur Rós.
rozwiń zwiń