Biggi Veira z GusGus zagra w Polsce. Jak organizuje się takie imprezy?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 16:15
Biggi Veira, ojciec założyciel kultowej islandzkiej formacji GusGus, 17 lutego zagra na warszawskiej Pradze. Obecnie GusGus to najlepszy ambasador islandzkich brzmień, obok Björk i Sigur Rós.
GusGus to obecnie najlepszy ambasador islandzkich brzmień, obok Bjrk i Sigur Rós. 17 lutego Biggi Veira, założyciel grupy zagra w Polsce
GusGus to obecnie najlepszy ambasador islandzkich brzmień, obok Björk i Sigur Rós. 17 lutego Biggi Veira, założyciel grupy zagra w PolsceFoto: mat. promocyjne
  • 17 lutego w warszawie zagra Biggi Veira, ojciec założyciel islandzkiej grupy GusGus. 
  • Biggi zagra dj set, swoją selekcję i podzieli się swoją muzyką. 
  • GusGus to obecnie najlepszy ambasador islandzkich brzmień, obok Björk i Sigur Rós
  • Na scenie obok Biggiego Veiry zobaczymy Beskres, Rozweb, Ephemeris i DJ Frenzela.

GusGus DJ Set w Polsce

Biggi Veira powraca z nowym materiałem przepełnionym elektronicznymi dźwiękami, płynącymi prosto z odległej wulkanicznej krainy jaką jest Islandia. Jego dj sety to wyprawa od minimal house po joga techno. Artysta z ponad 30-letnim stażem na scenie, nietuzinkowa postać, zdobywca wielu nagród, fundament GusGus z milionowymi wyświetleniami. Na 17 lutego organizatorzy zaplanowali dwugodzinnym set artysty, który rozpali w nas miłość dzięki specjalnie przygotowanej selekcji.

Dziś GusGus tworzą trzy osoby, z których jedna śpiewa. Do Warszawy przyjedzie Biggi Veira, ojciec założyciel grupy. - Biggi zagra dj set, swoją selekcję i podzieli się swoją muzyką, tym jak ją czuje, jak ją widzi - mówi Paweł Frencel, promotor i organizator imprez z The Vision. - Nasza agencja to projekt tworzony przez ludzi, którzy chcą dzielić się muzyką, muzycznym doświadczeniem, tworzyć imprezy, aby wspólnie się na nich bawić. 

Jak zaprosić gwiazdę do Polski?

GusGus to obecnie najlepszy ambasador islandzkich brzmień, obok Björk i Sigur Rós. Aby zaprosić taką gwiazdę trzeba się nieco postarać. - Ja nie jestem wielkim specjalistą od organizacji, ale zacząłem to robić, bo sam chciałem sobie pograć. Gdy się jest początkującym dj-em, to ciężko oczekiwać zaproszeń od klubów, więc z kolegą zaczęliśmy sami to robić - przyznaje gość Kacpra Ponichtery. - Uczyliśmy się na czym to polega, poznawaliśmy sekrety tego, co potrzebne jest do produkcji takich wydarzeń i rozwijaliśmy się.  


Posłuchaj
15:32 czwórka muzyczny lunch 07.02.2024 ok.mp3 O GusGus Dj set w Polsce i organizacji imprez muzycznych opowiada Paweł Frencel (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

Drogi zapraszania artystów na wydarzenia muzyczne są różne. Na gwiazdy dużego formatu czasem trzeba zaczekać. - Gdy mamy artystę, którego byśmy chcieli zabookować, ale nie mamy do niego kontaktu, to szukamy przez agencje. Oni zwykle są w agencjach zrzeszeni - zdradza Paweł Frencel. - Do takiej agencji piszemy maila, w którym reklamujemy się, opisujemy co chcemy stworzyć na naszym wydarzeniu i wtedy nie jest wykluczone, że możliwość przyjazdu artysty się otworzy. 

Gość Czwórki zdradza, że dużo łatwiej i lepiej w świecie wydarzeń muzycznych działają kontakty nieformalne, gdy kogoś spotykamy w klubie, na imprezie, gdy z kimś rozmawiamy. - Nie ma jednej recepty na organizację imprez i zapraszanie gości. Każdy wypracowuje swoją drogę - podkreśla. - Ta branża też jest dość hermetyczna, często by móc prezentować swoją muzykę tworzymy własne wydarzenia, trzeba dążyć do celu, rozkruszać ten beton i układy. 

- Zacząłem organizować imprezy muzyczne, bo sam chciałem sobie pograć - przyznaje Paweł Frencel w rozmowie z Kacprem Ponichterą. fot. Martyna Ogonek/Czwórka - Zacząłem organizować imprezy muzyczne, bo sam chciałem sobie pograć - przyznaje Paweł Frencel w rozmowie z Kacprem Ponichterą. fot. Martyna Ogonek/Czwórka

Ile się zarabia na organizacji imprez?

Decydując się na wejście na drogę organizacji imprez muzycznych nie powinniśmy myśleć też o dużych zarobkach, szczególnie na starcie. - Nie jest tak, że zapraszamy gwiazdę, robimy imprezę i napychamy kasą nasze kieszenie - ostrzega Paweł Frencel. - Kosztów jest bardzo dużo; to światła, dźwięk, sala, gaże artystów. To musi być hobby, pasja, coś co sprawia nam wielką przyjemność. Po pewnym czasie na pewno będą z tego pieniądze, ale wcale nie są wielkie, choć można osiągnąć duży sukces również w tej branży - dodaje.  

Kto zagra z GusGus?

17 lutego w warszawskim kubie Praga Centrum usłyszymy dwugodzinny set Biggiego Veiry GusGus DJ Set. Na scenie pojawi się także Beskres, czyli dwóch ludzi, którzy tworzyli dobrze znany projekt KAMP!, będzie też Rozweb i Ephemeris z zimnej Islandii. Zagra też Paweł Frencel czyli DJ Frenzel.

- Staramy się, żeby nie był to tylko prosty dj set, a wydarzenie wielopłaszczyznowe - podkreśla gość Czwórki. - Zaprosiliśmy projekt Visualism - oni stworzą spójny świetlny performance - będą świecili kształty, figury, błyski. Będą dekoracje i miejsce, przy którym będzie można zrobić sobie walentynkową fotę. 


***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Kacper Ponichtera

Gość: Paweł Frencel (promotor i organizator imprez)

Data emisji: 07.02.2024

Godzina emisji: 13.13

pj/pg

Czytaj także

Cruz wydał "Złe piosenki": ponadczasowe hymny, uniwersalne ballady

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 18:00
Cruz jest raperem, Wix Collina - didżejem. Tak naprawdę to jedna osoba. - Na początku bardzo nie chciałem, żeby te światy łączyły się i przenikały. Ale najnowszy album "Złe piosenki" udowodnił mi, że nie miałem się czego bać - mówi gość Czwórki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Frank Leen: na "Miłości w czasach" pomieszałem wszystko, co się da

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 16:59
Frank Leen wydał swoją debiutancką płytę "Miłość w czasach", gdzie muzycznie pomieszał wszystko, co się da i potrafił wyprodukować. Dziś zaprasza na wyjątkowy premierowy koncert, który odbędzie się już 3 marca, a swój udział już potwierdzili goście.
rozwiń zwiń