Język islandzki. Czy trudno jest dogadać się z ‎Björk?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 17:50
Islandia zapiera dech w piersiach. Widokami, muzyką i cenami. To wyspa, która ma wiele tajemnic i język, który brzmi jak magiczne zaklęcie. 
Fragment okładki albumu Vulnicura Bjrk
Fragment okładki albumu "Vulnicura" BjörkFoto: One Little Indian/mat. promocyjne

Język islandzki często jest nazywany łaciną nordycką. Nie tylko prawie się nie zmienił od wieków, ale też unika zapożyczeń z innych języków. - Na pozór wszystko jest w nim skomplikowane, ale jeśli pozna się podstawowe zasady to wszystko zaczyna mieć sens - mówi Diana Marszewska, która razem z mężem prowadzi bloga o życiu na Islandii. 

Posłuchaj
15:44 [CZWORKA] dajesz rade 1 październik 2020 islandia.mp3 Islandia - co powinieneś wiedzieć o tym kraju, jego kulturze i języku? (Dajesz radę/Czwórka)

 

Znajomość islandzkiego może przydać się fanom muzyki, bo też od wielu lat ta część świata uchodzi za jedno ze źródeł najciekawszych muzycznych odkryć. - Jeśli zaś chodzi o samych Islandczyków, to są oni wielkimi fanami Eurowizji. - Oglądanie tego koncertu to już tradycja, do której rokrocznie wszyscy się tu przygotowują - opowiadają goście Czwórki. - Cieszy ich każda muzyka, doceniają wiele jej rodzajów i sami chętnie uczestniczą w jej tworzeniu. To są artystyczne dusze.

Sigur Rós - 'Svefn G - Englar' HD (OFFICIAL VIDEO DCODE Festival Madrid 2012) / Dcode Festival

Björk, Sigur Rós, GusGus to artyści, którzy są na ustach wielbicieli muzyki na całym świecie, choć czasami zdarza się nam przekręcać ich nazwy. - Islandczycy z dobrotliwą wyrozumiałością słuchają cudzoziemców i naprawdę sprawia im dużo radości, kiedy słyszą dobrze znane im słowa w niecodziennych interpretacjach - śmieje się Diana Marszewska. - Ale tutaj nie ma się czego wstydzić, bo islandzki sprawia problemy nie tylko turystom, ale też samym Islandczykom - dodaje.


Posłuchaj
03:00 [CZWORKA]Dajesz rade 1 październik 2020 islandia sport.mp3 Islandczycy - najwierniejsi kibice sportowi (Dajesz radę/Czwórka)

 

Mieszkańcy Islandii to także zapaleni kibice sportowi. Islandczyków, którzy należą do różnych klubów sportowych, można liczyć w dziesiątkach tysięcy. Mieszkańcy wyspy lubią aktywnie spędzać czas, a wszelkie rozgrywki czy zawody traktują w kategoriach zabawy. Nie chodzi tylko o zwycięstwo, ale o sam udział.  

EUROVISION SONG CONTEST: Historia zespołu Fire Saga | Oficjalny zwiastun | Netflix Polska

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAnna Hardej

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Goście: Diana i Damian Marszewscy (autorzy bloga Nasz mały świat.pl)

Data emisji: 01.10.2020

Godz. emisji: 14.18

kul

Czytaj także

Ucząc się rosyjskiego nie wpadaj w pułapki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 16:59
Polski i rosyjski należą do tej samej grupy językowej. Na początku nauki rosyjskiego bardzo nam to pomaga, ale później często wpadamy w interferencje językowe - co to takiego - wyjaśnia lektorka rosyjskiego Natalia Lyzhnikova. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Namaste! - jedziemy do Indii

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 16:42
Indie przyciągają każdego roku wielu turystów, a kuchnia indyjska jest w Polsce coraz bardziej popularna - tikka masala, korma, marynata tandori są doskonale znane polskim smakoszom. Rozmawiamy o języku hindi, Indiach i kuchni indyjskiej.
rozwiń zwiń