"Obcy" jest wielki! Do dziś robi wrażenie

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 08:00
35 lat temu odbyła się premiera filmu, który na zawsze zmienił myślenie o gatunku science-fiction. "Obcy" Ridleya Scotta to nie tylko arcydzieło kinowej fantastyki, ale też jeden z najlepszych horrorów wszech czasów. Dzięki niemu widzowie znów zaczęli z niepokojem patrzeć w niebo...
Audio
  • Czwarty wymiar w kinie: "Obcy - ósmy pasażer Nostromo" (Czwórka/Czwarty wymiar)
Sigourney Weaver  jako Ripley w filmie Obcy - ósmy pasażer Nostromo, reż. Ridley Scott
Sigourney Weaver jako Ripley w filmie "Obcy - ósmy pasażer Nostromo", reż. Ridley ScottFoto: mat. prasowe

Podczas premiery "Obcego" w amerykańskim kinie Egyptian, jeden z widzów próbował podpalić rekwizyty z planu filmowego. Winny tłumaczył się potem, że myślał, iż ma do czynienia z "diabelskim dziełem". Producenci byli zachwyceni. Trudno wyobrazić sobie lepszą reklamę dla filmu. Od tego czasu minęło 35 lat i dziś "Obcemu" żadna reklama nie jest potrzebna. Obraz Ridleya Scotta ląduje w czołówkach zestawień najbardziej kultowych filmów, najlepszych horrorów, arcydzieł kina SF i wielu innych rankingach.

"Obcy - ósmy pasażer Nostromo" działa na zmysły, hipnotyzuje strachem i... sprawia oglądającemu wielką przyjemność. To, co w nim najciekawsze, to fabularna prostota oraz umiejętnie zastosowane efekty specjalne, które nie sprowadzają się do spektakularnych eksplozji, tylko umiejętnie budują napięcie.

"Odyseja kosmiczna" uwodzi obrazem >>>

- W dużej mierze sukces tego filmu to zasługa genialnego szwajcarskiego surrealisty Hansa Rudolfa Gigera - wyjaśnia Krzysztof Kalinowski z Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych. - Artysta w bardzo specyficzny sposób tworzył rysunki i szkice obcego świata, które stały się inspiracją dla twórców filmu.

Dzięki wyobraźni Gigera film spowija atmosfera mroku i strachu, która oczywiście udziela się widzom. A największym wyzwaniem było stworzenie postaci Obcego, która ten strach miała wywoływać. - W filmie mamy do czynienia z kilkoma stadiami rozwoju Obcego: najpierw jest jajo, później twarzołap i chestburster. Wnętrze jaja było zrobione z przezroczystego włókna szklanego, wewnątrz niego siedział reżyser i wielkimi gumowymi rękawicami poruszał wnętrznościami.

Natomiast w słynnej scenie wychodzenia Obcego z klatki piersiowej Kane'a, tylko dwóch aktorów wiedziało, co się stanie. Reszta ekipy była zupełnie nieświadoma. Miało to spotęgować efekt zaskoczenia. Jak widać na filmie - udało się!

Steven Spielberg - król kina nowej przygody i efektów specjalnych >>>

W filme Ridley Scott umiejętnie połączył gotycką opowieść grozy z klasyką fantastyki, czyli motywem kontaktu z obcym. Zrobił to na tyle dobrze, że akcja "Obcego" mogłaby toczyć się w jakimś mrocznym ponurym zamczysku a nie na statku kosmicznym. Jednak reżyser zdecydował, że rzecz będzie się dziać na pokładzie Nostromo, na którym znalazło się 20 milionów ton rudy, siedmiu członków załogi - Dallas, Ripley, Kane, Lambert, Ash, Brett i Parker, kot Jones oraz Obcy - najciekawszy potwór jaki został wymyślony na potrzeby filmu.

(kul / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino

Czytaj także

"Przyczajony tygrys, ukryty smok" - efektownie bez efektów

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 11:30
Filmy azjatyckie przyzwyczaiły nas do latających wojowników wymachujących mieczami. Dziś tego typu efekty robi się bez problemu, ale jeszcze 14 lat temu, kosztowały bardzo dużo i łatwiej było podczepić aktorów na linach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kino futurystyczne bez tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2014 12:00
Na ekrany polskich kin trafił już film Spike'a Jonze "Ona". Posłużył on za punkt wyjścia do dyskusji na temat obrazów futurystycznych. - Produkcje science-fiction to diagnoza współczesności w kostiumie futurystycznym - mówi krytyk filmowy Kuba Mikurda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiepska sprzedaż filmów SF. Będzie nowy "Shrek"!

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 13:30
Początek 2014 roku to nie najlepszy okres dla kina science-fiction. Produkcje spod tego znaku osiągają kiepskie wyniki finansowe, a flagowym tego przykładem są "Pompeje".
rozwiń zwiń