Czy można żyć bez wspomnień? Podróż do zakamarków pamięci

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2019 15:53
- Jeśli czegoś naprawdę dobrze się nauczymy, będziemy to pamiętać już zawsze. Choć po latach dostęp do tych danych może być utrudniony - mówiła psycholog dr Krystyna Rymarczyk.
Audio
  • Jak działa ludzka pamięć i dlaczego czasem płata nam figle? (Stefa Prywat-na/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Ollyy/Shutterstock.com

mózg psychologia 1200.jpg
W ciągu sekundy dociera do nas 100 mld bitów informacji

- Najłatwiej zapamiętujemy informacje nacechowane emocjonalnie, albo te, które są dla nas szczególnie interesujące i ważne. Informacje szkolne to zaś tzw. pamięć semantyczna, czyli informacje, które gromadzimy, bo docierają do nas przez całe życie. Takie fakty, daty musielibyśmy wielokrotnie powtarzać, by pozostały w naszym mózgu - tłumaczyła ekspertka.

Czym są ślady pamięciowe i czy na pamięci możemy polegać? Czym jest amnezja dziecięca i jak to się dzieje, że wspomnienia dzieci różnią się od wspomnień starszych? Jak działa efekt "z-z-z", czyli "zakuć - zaliczyć - zapomnieć"? Czy można wytrenować pamięć? Jak żyć z traumatycznymi wspomnieniami - i jak żyć, będąc całkowicie pozbawionym wspomnień? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: dr Krystyna Rymarczyk (psycholog ze specjalizacją w zakresie neuropsychologii, adiunkt w Pracowni Psychofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN oraz w Katedrze Neuropsychologii Eksperymentalnej na Uniwersytecie SWPS w Warszawie) wraz z córką Dominiką (maturzystką)

Data emisji: 6.05.2019

Godzina emisji: 20.09

kd/ac

Czytaj także

Kuszenie złego losu. Dlaczego podejmujemy ryzyko?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 16:35
- Badania nad ryzykiem są intensywne i już wiemy, gdzie tych mechanizmów w układzie nerwowym i mógu szukać - tłumaczył w Czwórce dr Szymon Wichary, psycholog z Uniwersytetu SWPS. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plotkowanie jako forma nauki? Dlaczego żyjemy historiami innych?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2018 14:26
- Gdyby zapytać ludzi o to, co robią w wolnym czasie, to prawdopodonie wymieniliby spotkania z bliskimi, podróżowanie czy aktywność fizyczną. Tymczasem najwięcej wolnego czasu spędzamy na życiu w światach, w których nas nie ma - przekonywał Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.
rozwiń zwiń