X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kuszenie złego losu. Dlaczego podejmujemy ryzyko?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 16:35
- Badania nad ryzykiem są intensywne i już wiemy, gdzie tych mechanizmów w układzie nerwowym i mógu szukać - tłumaczył w Czwórce dr Szymon Wichary, psycholog z Uniwersytetu SWPS. 
Audio
  • Dr Szymon Wichary o tym, dlaczego podejmujemy ryzykowne zachowania (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Sondem

dr Szymon Wichary Branie kredytu w banku może działać nas tak, jak skok na bungee. Tyle, że jest ono rozłożone w czasie. Przy każdej decyzji rozważamy korzyści i szkody, czyli to, co nam sprawi przyjemność i to, co nas zaboli. Podjęcie ryzyka zależy od tego, na co zwracamy bardziej uwagę - na nagrodę czy na negatywne konsekwencje

- Główny silnik ryzykownych zachowań to układy katecholaminowe, czyli dopaminowy i noradrenalinowy. Szczególnie dopamina odpowiada za motywację i dążenie do działań - podkreślał dr Szymon Wichary. - To, dlaczego jedne osoby mają opory przed podejmowaniem ryzyka a inne nie, jest złożoną kwestią. Ważną rolę odgrywa tu na przykład dążenie do nagrody. Jedni mają tę skłonność silną, a inni nie. Z drugiej strony trzeba brać pod uwagę zdolność przeżywania strachu, która po części jest zdeterminowana genetycznie - wyjaśniał zaproszony ekspert.

A co przynoszą nam ryzykowne zachowania? - Dostarczają nam stymulacji. Gdy mamy niewiele dopaminy to szukamy ich, żeby ją sobie podwyższyć - zaznaczył dr Szymon Wichary. - Taką pobudzającą rolę może też pełnić muzyka. Słuchając jej sportowcy, na przykład bokserzy, próbują podnieść poziom pobudzenia przed zawodami - zauważył psycholog.

A jak to się dzieje, że podejmując wyzwania stopniowo podnosimy poziom ryzyka? Oraz ja się bada związki między ryzykiem, a zmianami w mózgu? No i na jakie ekstremalne wyzwania podejmują Czwórkowi słuchacze oraz co one mają wspólnego z wiekiem? Miedzy innymi tego dowiecie się, słuchając nagrania całej rozmowy.

Szymon Wichary, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Czwórce/fot. Czwórka Szymon Wichary, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Czwórce/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Przygotowała: Kaja Zemła

Gość: dr Szymon Wichary (psycholog, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 29.06.2017

Godzina emisji: 20.05

jsz/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tydzień Mózgu. Jedzenie jako nagroda

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 15:40
Z okazji Światowego Tygodnia Mózgu, zapraszamy na bliskie spotkanie z jedną z najważniejszych części naszego organizmu. Co łączy ją z żołądkiem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Oswoić Alzheimera". Jak radzić sobie z tą chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 10:00
Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok 200 tys. osób. W związku ze starzeniem się społeczeństwa w 2020 ta liczba może być nawet trzykrotnie wyższa. Alzheimer w większości przypadków zaczyna się po 65. roku życia.
rozwiń zwiń