Kuszenie złego losu. Dlaczego podejmujemy ryzyko?

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 16:35
- Badania nad ryzykiem są intensywne i już wiemy, gdzie tych mechanizmów w układzie nerwowym i mógu szukać - tłumaczył w Czwórce dr Szymon Wichary, psycholog z Uniwersytetu SWPS. 
Audio
  • Dr Szymon Wichary o tym, dlaczego podejmujemy ryzykowne zachowania (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Sondem

dr Szymon Wichary Branie kredytu w banku może działać nas tak, jak skok na bungee. Tyle, że jest ono rozłożone w czasie. Przy każdej decyzji rozważamy korzyści i szkody, czyli to, co nam sprawi przyjemność i to, co nas zaboli. Podjęcie ryzyka zależy od tego, na co zwracamy bardziej uwagę - na nagrodę czy na negatywne konsekwencje

- Główny silnik ryzykownych zachowań to układy katecholaminowe, czyli dopaminowy i noradrenalinowy. Szczególnie dopamina odpowiada za motywację i dążenie do działań - podkreślał dr Szymon Wichary. - To, dlaczego jedne osoby mają opory przed podejmowaniem ryzyka a inne nie, jest złożoną kwestią. Ważną rolę odgrywa tu na przykład dążenie do nagrody. Jedni mają tę skłonność silną, a inni nie. Z drugiej strony trzeba brać pod uwagę zdolność przeżywania strachu, która po części jest zdeterminowana genetycznie - wyjaśniał zaproszony ekspert.

A co przynoszą nam ryzykowne zachowania? - Dostarczają nam stymulacji. Gdy mamy niewiele dopaminy to szukamy ich, żeby ją sobie podwyższyć - zaznaczył dr Szymon Wichary. - Taką pobudzającą rolę może też pełnić muzyka. Słuchając jej sportowcy, na przykład bokserzy, próbują podnieść poziom pobudzenia przed zawodami - zauważył psycholog.

A jak to się dzieje, że podejmując wyzwania stopniowo podnosimy poziom ryzyka? Oraz ja się bada związki między ryzykiem, a zmianami w mózgu? No i na jakie ekstremalne wyzwania podejmują Czwórkowi słuchacze oraz co one mają wspólnego z wiekiem? Miedzy innymi tego dowiecie się, słuchając nagrania całej rozmowy.

Szymon Wichary, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Czwórce/fot. Czwórka Szymon Wichary, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Czwórce/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Przygotowała: Kaja Zemła

Gość: dr Szymon Wichary (psycholog, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 29.06.2017

Godzina emisji: 20.05

jsz/kul

Czytaj także

Tydzień Mózgu. Jedzenie jako nagroda

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 15:40
Z okazji Światowego Tygodnia Mózgu, zapraszamy na bliskie spotkanie z jedną z najważniejszych części naszego organizmu. Co łączy ją z żołądkiem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oswoić Alzheimera". Jak radzić sobie z tą chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 10:00
Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok 200 tys. osób. W związku ze starzeniem się społeczeństwa w 2020 ta liczba może być nawet trzykrotnie wyższa. Alzheimer w większości przypadków zaczyna się po 65. roku życia.
rozwiń zwiń