Oparzenia, wypadki, a nawet hipotermia - jak pomóc jeżom?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 14:08
Listopad to czas, w którym jeże wędrują, szukając schronienia na zimę. Dużo częściej narażają się na wypadki i przeróżne choroby: wpadają pod samochody, ulegają hipotermii, albo poparzeniom, odwadniają się. Jak im pomóc w każdej z tych sytuacji?
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

shutterstock jeż jesień pomoc 1200.jpg
Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o jeżach

- Jeśli jeż ma widoczne rany, zmiany skórne, pozbawiony jest kolców, jest wychudzony, albo "oblepiony" kleszczami, to znaczy, że jest źle - mówi Adrian Piechociński z Koła Naukowego Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie. - Jeśli przenosimy jeża z okolic drogi, by był bezpieczny, a on nie wykazuje żadnych odruchów obronnych albo wciąż pozostaje zwinięty w kłębek, to również oznacza, że coś jest nie tak - wyliczał. 

Posłuchaj
04:00 _PR4_AAC 2020_11_26-12-39-21.mp3 Jak możemy pomóc jeżom, żyjącym w miastach? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock borsuk 1200.jpg
Borsuk - największy pedant wśród zwierząt

Późną jesienią i zimą, zwłaszcza gdy temperatura gwałtownie spada, jeże nierzadko ulegają hipotermii, czyli wyziębiają się. - Jeśli znajdziemy takiego jeża, połóżmy go na otwartej dłoni. Gdy nie poczujemy ciepła, należy zacząć udzielać zwierzęciu pomocy - tłumaczył ekspert. - Przede wszystkim skontaktujmy się z najbliższą lecznicą weterynaryjną, możemy tam zadzwonić, bądź pojechać, a weterynarz powie nam co robić. Warto też skontaktować się ze Strażą Miejską - pod numer 986.

Czytaj także:

Zanim pomoc nadejdzie, ogrzejmy jeża kocykiem, swetrem, a nawet skarpetką, którą mamy przy sobie. - Pozostawmy go w ciepłym, spokojnym miejscu - tłumaczył gość Czwórki. - Jeśli jeż jest odwodniony, pomożemy mu, podając wodę z odrobiną cukru i soli. 

Sprawdź także:

Jeśli jeż ma widoczne oparzenia, będące na przykład następstwem wypadku drogowego - także warto reagować. - Polewać go chłodną wodą - tłumaczył ekspert. Jeża należy też delikatnie zabrać z niebezpiecznego miejsca. - Można to zrobić gołymi rękami, ale jeśli się boimy, zróbmy to przez rękawicę, albo jakikolwiek kawałek materiału - tłumaczył Adrian Piechociński.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 12.30

kd