Dlaczego słońce podczas zachodu wydaje nam się takie duże?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2011 13:34
Zazwyczaj, kiedy obserwujemy zachód słońca, dochodzimy do wniosku, że słońce jest kilka razy większe niż było na przykład po południu. Bywa też pomarańczowe, albo różowe. Wygląda to zjawiskowo pięknie i romantycznie, ale to niestety jedynie... czysta fizyka.
Audio
  • Dlaczego Słońce, podczas zachodu, wydaje nam się większe?

Słońce oczywiście nie powiększa się "magicznie" w żaden sposób. Jedynie nam wydaje się, że jest większe niż było przez cały dzień. Wpływ na to mają dwa czynniki. Pierwszy to efekt geometryczny. – By to sprawdzić, wystarczy spojrzeć na księżyc podczas wschodu. Też wyda nam się wielki – tłumaczy Kamil Złoczewski z Centrum Nauki Kopernik. – Ale jeśli spojrzymy na niego, będąc do góry nogami, nagle zacznie być "normalnych rozmiarów".

Optyczna zmiana wielkości słońca spowodowana jest także przez tzw. refrakcję atmosferyczną. – Ten efekt "podnosi" nieco słońce i zniekształca je – opowiada Złoczewski. – Atmosfera działa jak soczewka. Bliżej horyzontu jest jej więcej, więc na to, co jest na horyzoncie patrzymy w pewnym powiększeniu.

Ilość atmosfery ma też wpływ na kolor słońca, który widzimy, spacerując na przykład po plaży. Fakt, że jest jej więcej sprawia, że przykrywa ona słońce, ograniczając światło słoneczne. Do naszych oczu dochodzi go więc mniej, a nam wydaje się, że słońce jest "ciemniejsze".

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy w audycji „W cztery oczy".

(kd)

Czytaj także

Dlaczego ślimaki wychodzą na deszcz?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2011 13:59
Podobno o wszystkim decyduje dobry poślizg. – Ślimaki mają wtedy masę zabawy – mówi reporterka Czwórki. Jak jest naprawdę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki kolor ma prąd?

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 12:22
Znalezienie eksperta, który zna odpowiedź na to pytanie, nie jest łatwym zadaniem. Czwórka dotarła jednak do zawodowca, przed którym prąd nie ma najmniejszych tajemnic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy pocieranie monety pomaga wrzucić ją do automatu?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2011 15:34
Każdy z nas kiedyś pewnie tego próbował: pocierania monet albo ogrzewania ich przed wrzuceniem do automatu z napojami, bądź słodyczami. Co robić, by automaty „złośliwie” nie wypluwały bilonu?
rozwiń zwiń