"Fotoplastikon"

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 11:02
Najnowsza książka Jacka Dehnela

"Fotoplastikon", najnowsza książka Jacka Dehnela, to zbiór stu miniatur prozatorskich towarzyszących starym fotografiom, znalezionym przez autora na pchlich targach i w antykwariatach.

 Fotografia jest sztuką magiczną - mówi Dehnel - jak każda sztuka. Znakomitej książce udaje się stworzyć życie doskonalsze od prawdziwego, zaś znakomite zdjęcie potrafi "uwiecznić" w pełnym słowa tego znaczeniu.


Dehnel skupia się w "Fotoplastikonie" na anonimowych twarzach, dziwacznych przedmiotach i elementach krajobrazu, by snuć na pół realne, na pół fantastyczne historie. Dopowiada szczegóły nieobjęte kadrem i ożywia świat unieruchomiony na zdjęciu. Przybliża obyczajowość minionych epok poprzez drobiazgowe opisy i stylizację języka. Daje popis erudycji i wrażliwości, która za martwymi fasadami każe się doszukiwać prawdziwych emocji. Tak jak kiedyś kolej żelazna przenosiła oszołomionych pasażerów w przestrzeni, tak Dehnel przenosi współczesnego czytelnika w czasie. To niecodzienna podróż, warto się w nią wybrać.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Fotoplastikon" - Jacek Dehnel

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2009 20:48
Fotoplastikon, najnowsza książka Jacka Dehnela, to zbiór stu miniatur prozatorskich towarzyszących starym fotografiom, znalezionym przez autora na pchlich targach i w antykwariatach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Geniusz miejsca" - reportaż Agnieszki Walewicz

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2008 18:15
Już jutro wznowi działalność fotoplastikon w al. Jerozolimskich w Warszawie. Zabytek, któremu groziło nieodwołalne zamknięcie, przeszedł pod skrzydła Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Fotoplastykon” Jacka Dehnela

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2010 21:00
„Fotoplastykon” Jacka Dehnela to seria opowiadań o tym, co widać, a właściwie o tym, czego nie widać na fotografiach. Spotkanie z autorem dziś po 21.00. Zapraszamy!
rozwiń zwiń