130 wykonawców wystąpi na Open'erze.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2010 14:20
Festiwal rusza w Gdyni 1 lipca.

Około 130 wykonawców, w tym m.in. Pearl Jam, Cypress Hill, Massive Attack, Grace Jones i Tricky wystąpi na tegorocznym Heineken Open'er Festiwal w Gdyni Babich Dołach. Na terenie tamtejszego lotniska ustawionych zostanie siedem scen. Impreza rozpocznie się we czwartek 1 lipca i potrwa do niedzieli 4 lipca.

Open'er to jeden z największych polskich festiwali muzycznych. Jak informuje organizator, agencja Alter Art, w ubiegłym roku przez cztery festiwalowe dni, w czasie których wystąpiło ok. 100 wykonawców, na Babich Dołach bawiło się ponad 70 tysięcy gości z ok. 30 krajów. W tym roku agencja spodziewa się 85 tysięcy miłośników muzyki. Na siedmiu scenach ustawionych w różnych miejscach liczącego ok. 75 hektarów lotniska, wystąpi ok. 130 zespołów grających przeróżne gatunki muzyki.

Wśród gwiazd tegorocznej edycji festiwalu znajdą się m.in. brytyjscy wykonawcy Fatboy Slim i Massive Attack oraz Tricky. Zagrają również amerykańskie gwiazdy: Pearl Jam i Cypress Hill oraz Grace Jones. Pojawią się także formacje Gorillaz Sound System oraz The Dead Weather (z Jackiem White’em znanym z zespołów The White Stripes i The Raconteurs). Nie zabraknie także polskich wykonawców, wśród których znajdą się m.in. L.U.C, Lao Che i Łąki Łan.

Open'er to nie tylko muzyka. Festiwalowi towarzyszą m.in. imprezy taneczne i pokazy mody. W tym roku organizatorzy uruchomią także tzw. "Strefę dla dzieci", gdzie mali uczestnicy festiwalu będą mogli wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych warsztatach czy zabawach.

Organizator festiwalu nie zapomniał też o niedzielnych wyborach prezydenckich. Tego dnia na lotnisku pojawią się drogowskazy i mapki kierujące uczestników imprezy do najbliższych punktów wyborczych. Dla tych, którzy chcieliby zagłosować w lokalach w centrum Gdyni, uruchomione zostaną dodatkowe bezpłatne autobusy.

Pierwsza edycja festiwalu Open'er miała miejsce w Warszawie w 2002. Gwiazdą imprezy byli wówczas The Chemical Brothers. W 2003 roku festiwal przeniósł się do Gdyni na tamtejszy Skwer Kościuszki, a trzy lata później na obrzeża miasta – lotnisko Babie Doły.

Z roku na rok impreza rozrastała się zarówno pod względem liczby dni festiwalowych, jak i liczby wykonawców oraz uczestników. W swojej ośmioletniej historii festiwal zdobył sporo nagród, z których najważniejszą – nagrodę dla najlepszego dużego festiwalu – otrzymał na początku br. na European Festival Awards w Groningen (Open'er pokonał tak uznane i poważane giganty festiwalowe jak Glastonbury, Rock Werchter czy Roskilde).

(PAP)

Czytaj także

Open'er Festival najlepszy w Europie

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2010 14:13
Nagroda dla gdyńskiego Open'era: najlepszy duży festiwal europejski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

7 rozdanie Open'era 2010

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 10:18
Duet księcia Nowego Jorku z księciem Jamajki oraz przestrzeń dla dzieci - oto nowe atrakcje gdyńskiego festiwalu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagraniczna piątka Open'era

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 11:57
Poznaliśmy kolejnych pięciu artystów, którzy wystąpią na Festivalu Open'er.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Offensywa

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2010 22:00
rozwiń zwiń