Premier nie będzie. Co nam zostaje ze świata kina?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 15:17
Decyzją polskiego rządu od 7 listopada kina pozostaną zamknięte. Część festiwali przenosi się do sieci, Łukaszowi Muszyńskiego będzie brakować festiwalowego ducha. Zamknięcie polskich kin nie oznacza, że świat filmu stanął. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sunny studio/shutterstock

film kino free shutt 1200 .jpg
Sztuka na srebrnym ekranie i kinowe newsy

Będziemy musieli zaczekać by wygodnie zasiąść w kinowym fotelu i obejrzeć film, który pieczołowicie wybraliśmy z kinowego repertuaru. Od soboty (7.11) kina pozostaną zamknięte. Zostają nam serwisy streamingowe czy festiwale filmowe przeniesione do online'u. 


Posłuchaj
10:28 czwórka stacja kultura 6.11.2020 kino.mp3 Newsy ze świata filmu serwuje Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Wiemy już, że Disney odwołał swoje dwie duże premiery zaplanowane na grudzień. Na "Śmierć na Nilu" - najnowszą ekranizację kolejnej powieści Agaty Christy, będziemy więc musieli zaczekać. Zaczekamy też na czwartą część polskiego filmu "Listy do M". Udział w American Film Festiwal czy Nowych Horyzontach możemy brać jedynie w sieci. - W internecie nie można zastąpić prawdziwego doświadczenia festiwalu filmowego, gdy spotykasz się z ludźmi na sali kinowej , jesteście publicznością, razem bierzecie udział w misterium filmowym - możecie się śmiać, płakać, nudzi, a potem dyskutować - ocenia Łukasz Muszyński, Krytyk filmowy z Filmwebu. - W sieci dostajemy namiastkę festiwalu. Ja potrzebuję czerwonych dywanów i gwiazd przechadzających się po nich, ducha wspólnego oglądania. 

Filmowe newsy

Świat kina nie próżnuje. Wiemy już, że Tom Hardy wystąpi wkrótce w filmie o wietnamskiej wojnie "The Things They Carried". Zdjęcia mają rozpocząć się na początku przyszłego roku w Tajlandii. Film będzie miał mocną obsadę, obok Toma Hardy wystąpią: Tye Sheridan, Stephan James, Bill Skarsgard, Pete Davidson, Moises Arias czy Angus Cloud.

- To ekranizacja opowiadania pióra Tima O’Briena, o młodych amerykańskich żołnierzach z jednego plutonu. Za kamerą stanie Rupert Sanders - opowiada gość Czwórki. 

Lżejszą tematykę zaserwuje nam film "Revolver", w którym pojawią się Maya Hawke i Ethan Hawke.  To kolejny obraz inspirowany zespołem The Beatles, dokładnie wydarzeniem z 1966 roku, gdzie zespół muzyczny przez przypadek trafił na Alaskę. 

Film wyreżyseruje Andrew Stanton, twórca obrazów animowanych "Gdzie jest Nemo?", "WALL E" czy "Dawno temu w trawie". - Będzie to komedia romantyczna, ale też film prezentujący relacje ojca i córki - mówi krytyk. 


Pokémon_Detektyw Pikachu.jpg
Gry na srebrnym ekranie. Stracony potencjał czy sukces kasowy?

Z dużą krytyką musiał się ostatnio zmierzyć film "Wiedźmy". tytułowe bohaterki są w nim przedstawione jako osoby o 3 palcach. Ta charakteryzacja wzbudziła protest niektórych osób, które zarzucały twórcom skrzywdzenie w ten sposób osób z niepełnosprawnościami. - Pisano, że przedstawienie takiego wizerunku nie może być kojarzone z czymś złym i niegodziwym, jak tytułowe wiedźmy - relacjonuje Łukasz Muszyński. - Twórcy ekranizacji bronią się, że postacie z ekranizacji są odtworzeniem wizerunku wiedźm, z książki Dala, którą pokazuje obraz - dodaje. 

W rolach głównych w tym filmie zobaczymy m.in. Octavia Spencer czy Anne Hathaway. 

WIEDŹMY - Oficjalny zwiastun/Warner Bros Polska

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Łukasz Muszyński (filmweb)

Data emisji: 06.11.2020

Godzina emisji: 10.16

pj

Czytaj także

Sztuka na srebrnym ekranie i kinowe newsy

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 14:25
Film "Obraz pożądania" na swoją polską premierę czekał niemal rok. - Dostajemy film, który rozsadza ramy gatunku - komentuje Łukasz Muszyński. 
rozwiń zwiń