Sztuka na srebrnym ekranie i kinowe newsy

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 14:25
Film "Obraz pożądania" na swoją polską premierę czekał niemal rok. - Dostajemy film, który rozsadza ramy gatunku - komentuje Łukasz Muszyński. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Liu zishan/ Shutterstock

shutterstock_1178139052 oscary 1200.jpg
Kontrowersje wokół Oscarów i premiery filmowe

Szczęściarze mogli zobaczyć "Obraz pożądania" na Festiwalu w Wenecji w 2019 roku. Polska premiera miała się odbyć w marcu, jednak pandemia pokrzyżowała plany dystrybutorów. 

- To tytuł, po który warto sięgnąć. To mały film, ale w gwiazdorskiej obsadzie, z intrygującą historią - mówi gość Czwórki. - W roli głównej Claes Bang, znany m.in z miniserialu "Dracula", w którym wcielił się w tytułowego krwiopijcę. Towarzyszy mu Elizabeth Debicki, australijska gwiazda z polskim korzeniami. Na ekranie również Mick Jagger i Donald Sutherland - wymienia. 


Posłuchaj
08:03 czwórka stacja kultura 30.10.2020.mp3 Łukasz Muszyński opowiada o filmie "Obraz pożądania" i komentuje newsy ze świata filmów i seriali (Stacja Kultura/Czwórka)

 

"Obraz pożądania" opowiada o krytyku sztuki, który na skutek różnych skomplikowanych przejść życiowych, utracił swoją pozycję w środowisku i aktualnie dorabia sobie jeżdżąc po europejskich stolicach i dając wykłady dla znudzonych turystów. - Los uśmiecha się do niego. Zgłasza się do niego wpływowy marszand, grany przez Micka Jaggera z propozycją, aby bohater przeprowadził wywiad z legendarnym i bardzo enigmatycznym malarzem, granym przez Sutherlanda - opowiada gość Czwórki. - To malarz, który od dawna nic nie namalował, ale te wszystkie dzieła, które stworzył w przeszłości uczyniły go legendą świata malarskiego. Krytyk do rezydencji malarza zabiera ze sobą piękną przyjaciółkę, Berenice. Wyjeżdżają nad jezioro. Marszand składa krytykowi niemoralną propozycję, która będzie miała daleko idące konsekwencje - ucina opowieść Muszyński. 

"Obraz pożądania" to dreszczowiec, czarny kryminał, który jednak łamie ramy gatunku, rozsadza je. - To też film o sztuce, relacji artysta odbiorca, o tym, jak, jako odbiorcy, potrafimy dawać się manipulować artystom czy krytykom sztuki - podkreśla gość Czwórki. - Film rozpala się powoli, ale ogląda się go w napięciu - dodaje. 

Obraz pożądania - zwiastun pl/dobrastronafilmu

Posłuchaj także:

Łukasz Muszyński na antenie Czwórki przypomina, że mimo pandemii w świecie filmów i seriali wiele się dzieje:

  • Netflix przygotowuje nowe ekranowe uniwersum - tym razem na podstawie gry "Assassin's Creed". - Platforma musi być konkurencyjna, a ten tytuł to z pewnością kolejny wabik, tym razem dla fanów gier - ocenia krytyk filmowy. 
  • Po zakończeniu przygody z uniwersum "Gwiezdnych Wojen", Oscar Isaac stara się o dołączenie do uniwersum Marvela
  • Nie jest wykluczonym, że doczekamy się kolejnego sezonu serialu "Wielkie kłamstewka".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Łukasz Muszyński (filmweb)

Data emisji: 30.10.2020

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

"Babyteeth" w kinach i filmowe newsy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 12:37
Swojej kinowej premiery doczekał się film "Babyteeth", debiutanckie dzieło Shannon Murphy. Co ciekawe scenariusz został oparty na sztuce teatralnej, czego w ogóle nie czuć w obrazie. 
rozwiń zwiń