Młode pokolenie aktorów nagrodzone

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2010 16:00
- Dziękuję za to, że mogę robić to, co kocham - mówił Mateusz Kościukiewicz, laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
Audio
  • Mateusz Kościukiewicz i Wojciech Zieliński o Nagrodzie im. Zbyszka Cybulskiego

Aktor Mateusz Kościukiewicz za rolę w "Matce Teresie od kotów" Pawła Sali został laureatem prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2010. Nagrody rozdano w Warszawie. Laureat otrzymał statuetkę zaprojektowaną przez Pawła Althamera oraz 10 tys. zł.

Do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego nominowani są aktorzy, którzy "wyróżniają się wybitną indywidualnością" i nie przekroczyli 35. roku życia. Pod uwagę brane są filmowe kreacje z ostatniego sezonu. W kapitule nagrody zasiadają m.in. Andrzej Wajda, Krystyna Janda i Jan Englert.

- Zbyszek Cybulski był człowiekiem, który się nie zatrzymywał. (...) Dziękuję za to, że mogę robić to, co kocham - mówił laureat nagrody Mateusz Kościukiewicz.

Urodzony w 1986 roku Kościukiewicz ma na swoim koncie także role w m.in. "Tataraku" (2009) i "Wszystko co kocham" (2010). Na swoim koncie ma także nagrody: "Odkrycie Festiwalu" za rolę w filmie "Wszystko co kocham" na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni (2010) i Nagrodę za najlepszą rolę męską w filmie "Matka Teresa od kotów" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach (2010).

W tym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, oprócz Kościukiewicza, nominowali byli także: Magdalena Boczarska za rolę w "Różyczce" Jana Kidawy-Błońskiego, Urszula Grabowska za rolę w "Joannie" Feliksa Falka, Agnieszka Grochowska za role w dwóch filmach: "Trzy minuty. 21:37" Macieja Ślesickiego i "Nie opuszczaj mnie" Ewy Stankiewicz i Wojciech Zieliński za role w dwóch filmach: "Chrzest" Marcina Wrony i "Huśtawka" Tomasza Lewkowicza.

Obok Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego swoją nagrodę przyznaje w internetowym plebiscycie także publiczność. W tym roku Nagrodę Publiczności przyznano Wojciechowi Zielińskiemu za role w filmach "Chrzest" i "Huśtawka".

Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego po raz pierwszy wręczono w 1969 roku. Najpierw przyznawał ją nieistniejący już magazyn "Ekran". W 1995 r. przyznawanie nagrody zawieszono. Fundacja Kino organizuje konkurs na laureata tej nagrody od 2005 roku.Pierwszym laureatem, w 1969 roku, był Daniel Olbrychski.


usc

Czytaj także

Polacy wyróżnieni w Karlowych Warach

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2010 12:05
Polscy aktorzy zostali wyróżnieni na 45 międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. Mateusz Kościukiewicz i Filip Garbacz otrzymali ex-aequo nagrody w kategorii najlepszej roli męskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbyszek Cybulski patronem wybitnych aktorów

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2010 18:06
Znamy już nazwiska nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Przyznawana jest ona młodym aktorom wyróżniającym się wybitną indywidualnością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Następcy Cybulskiego o swoich rolach

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2010 15:10
Gośćmi Ryszarda Jaźwińskiego było czworo nominowanych do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
rozwiń zwiń