Czytaj Bieńczyka, a zakochasz się w esejach

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 13:57
Nagroda Nike została przyznana. Jej laureatem został Marek Bieńczyk. Jury pierwszy raz, w historii nagrody, wyróżniło zbiór esejów.
Audio

Pisarz był bardzo zaskoczony, podobno niczego się nie spodziewał, nie krył też radości z otrzymanej nagrody. - Pierwsze uczucie to zdziwienie, drugie zdumienie, trzecie odczucie - jestem szczęśliwy - wyjawia w rozmowie z reporterami zaraz po otrzymaniu nagrody.
Jak zauważa obecna na gali Olga Mickiewicz, reszta nominowanych nie była już tak szczęśliwa, ale oczywiście sama nominacja do nagrody Nike też jest wielkim wyróżnieniem.

Marek Bieńczyk dostał nagrodę za "Książkę twarzy", zbiór esejów. Na jej okładce widnieje napis "poza siecią też można mieć swój profil". W tych esejach autor opisuje samego siebie. I mimo że wydaje się, że część poruszanych przez Bieńczyka tematów nie jest godna eseju, to w jego książce to się sprawdza. Autor pisze o malowanych tramwajach, kajakach, piłce nożnej.

- Jestem zahipnotyzowany twarzą Jana Karskiego, tego, który jako pierwszy dostarcza światu wiadomości o getcie. Jestem zafascynowany twarzami sportowców, bo dzieje się na nich strasznie dużo rzeczy, wiele się wydarza w trakcie jednego meczu - przyznaje laureat nagrody.
Pierwszy raz nagrodą Nike został wyróżniony zbiór esejów. Profesor Inga Iwasiów, członek jury nagrody, przyznaje: - Jeśli ktoś chciałby zacząć zakochiwać się w esejach to może zacząć od Marka Bieńczyka - wysłuchaj materiału Olgi Mickiewicz z gali wręczenia nagrody Nike 2012.

(pj) 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Bieńczyk nagrodzony Nike za "Książkę twarzy"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 19:56
Statuetkę Nike i nagrodę, wynoszącą sto tysięcy złotych, wręczono podczas gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Książka twarzy" Marka Bieńczyka zdobywa Nike!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 21:00
W opinii Tadeusza Nyczka Bieńczyk wierzy przede wszystkim w literaturę, w tekst, w słowo, a w czasach "niechlujstwa i bylejakości" jego proza przypomina kwartet Schuberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Bieńczyk: dlaczego nie ma profilu na Facebooku, chociaż ma

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 08:11
"Książka twarzy" Marka Bieńczyka zdobyła tegoroczną nagrodę literacką Nike. – To taki ostatni krzyk protestu – tłumaczy autor relację dzieła z portalem społecznościowym Facebook.
rozwiń zwiń