Paryż, miłość i Edith Piaf

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 14:14
Michelle Marly od lat pisze o świecie kobiet. Tym razem zdecydowała się opowiedzieć o Edith Piaf. Jej życie opisała w fabularyzowanej historii "Madame Piaf i pieśń o miłości". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/S.Borisov

las spacer 1200.jpg
Leśnym szlakiem. Jak nie zgubić się na trasie?

Michelle Maryl to niemiecka dziennikarka i pisarka pisząca pod pseudonimem. Losy tej autorki są bardzo zagmatwane. - Ma ojca niemieckiego pochodzenia, choć w połowie Polaka. Jej matka była modelką i przez lata obracała się w świecie mody i filmu - mówi Kinga Michalska. - Michelle postanowiła najpierw pisać o modzie, a potem o wyjątkowych kobietach, Coco Chanel i inne francuskie, wyjątkowe kobiety były przedmiotem jej zainteresowań - dodaje. 

Posłuchaj
08:19 czwórka stacja kultura 05.10.2021.mp3 Kinga Michalska opowiada o książce "Madame Piaf i pieśń o miłości" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Ta książka to biografia fabularyzowana. "Madame Piaf i pieśń o miłości" to wycinek z życia Edith Piaf, która w konkretnym momencie, w roku 1944, poznaje piosenkarza nazwiskiem Yves Montand - dziś to znany artysta, a wtedy był młodym człowiekiem, który próbował zrobić karierę - zdradza gość Kasi Dydo. - Edith pomaga mu w tej karierze i o tym jest ta opowieść. Jednocześnie czytamy retrospekcje z jej życia, to co się działo dawniej, co doprowadziło ją na szczyt, pozycję ikony francuskiej piosenki - dodaje. 

1944 rok był momentem przełomowym w życiu obojga bohaterów. On zaczynał karierę, ona była już znana i osiągała sukcesy. Tę parę zaczyna też łączyć uczucie.  

Kinga Michalska zwraca uwagę przede wszystkim na retrospekcje zawarte w książce. Trudne dzieciństwo śpiewaczki odcisnęło piętno na jej życiu. 

ZOBACZ WIĘCEJ Zło we mnie, czyli "Dziewczyna we mgle" Donato Carrisiego. Mówi Kinga Michalska >>>

średniowieczne taniec 1200.jpg
Polecamy książki. Shin Kyung-Sook i jej "Dworska tancerka"

- Piaf miała bardzo trudne dzieciństwo, była porzucona przez matkę. Ojciec, akrobata cyrkowy, nauczył ją śpiewać, występować przed publicznością. Edith jako mała dziewczynka występowała, zdobywała pieniądze. To były pierwsze, bardzo trudne początki jej sławy. W pewnym momencie ojciec też ją porzucił - opowiada Kinga Michalska. - Warto podkreślić, że kilku przyjaciół z tej wczesnej młodości zostało z nią do końca życia. Autorka "Madame Piaf i pieśń o miłości" pokazuje drogę dziecka ulicy do światowej sławy artystki - podkreśla. 

Lata 40. to czas, na którym pisarka kończy swoją opowieść. We wstępie do powieści autorka zaznacza, że chciała zatrzymać się na najszczęśliwszym okresie życia Piaf. 

Czytaj także:

- Mimo niełatwych przeżyć Edith Piaf potrafiła nie wracać myślami do przeszłości, nie zastanawiać się nad porażkami, ale skupiać się na tym, co będzie w przyszłości, na sukcesach - podkreśla gość Czwórki. - Stworzyła siebie, też jako intelektualistkę, nadrobiła wszystkie zaniedbania swoich rodziców, bardzo się rozwijała. Była silną i odważną kobietą. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 05.10.2021

Godzina emisji: 11.40

pj