"Franek" w nowej roli

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 06:41
36-letni piłkarz Jagiellonii Białystok po raz pierwszy sprawdzi się w roli trenera napastników piłkarskiej reprezentacji Polski.

Od wtorku piłkarska reprezentacja Polski przebywa w Turcji, gdzie pod wodzą Franciszka Smudy przygotowuje się do ostatniego tegorocznego meczu sparingowego. "Biało-czerwoni" już w najbliższy piątek zmierzą się z reprezentacją Bośni i Hercegowiny. Oba zespoły wystąpią w krajowych składach. Z drużyną narodową do tureckiej Antalyi udał się 36-letni Tomasz Frankowski, który po latach występów z orzełkiem na piersi, tym razem zadebiutuje w całkiem nowej dla siebie roli. Podczas zgrupowania w Turcji Tomasz Frankowski po raz pierwszy pełnił będzie funkcję trenera napastników.

Pomysł dołączenia "Franka" do sztabu selekcjonera pojawił się kilka tygodni temu. Szybko ustalono szczegóły i już teraz reprezentantom towarzyszy napastnik Jagiellonii Białystok, aktualny współlider klasyfikacji strzelców ekstraklasy (osiem goli). Doświadczony piłkarz, mający jeszcze półtoraroczny kontrakt z Jagiellonią, nie wybiega daleko w przyszłość w roli szkoleniowca. - "To zbyt odległe plany. Na razie gram w Jagiellonii i cieszę się obecną chwilą, gdy mogę pomóc trenerowi Smudzie" - zaznaczył

Jednocześnie podkreślił, że jego ponowny występ w drużynie narodowej w roli piłkarza jest wykluczony. Nawet w sytuacji, gdyby kontuzje wyeliminowały nagle kilku napastników - "To absolutnie wykluczone. Jeśli - odpukać - urazy wykluczą np. trzech napastników, to w środku ataku zagra zapewne ofensywny pomocnik. Ja już nie... - podkreślił Frankowski."

My nadal bardzo sceptycznie podchodzimy do tego pomysłu. Funkcja trenera napastników być może sprawdza się w klubach, gdzie były doświadczony gracz może przekazać młodym zawodnikom kilka niezbędnych wskazówek, które pomogą im w wejściu w dorosłą piłkę. Czy jednak naprawdę ktoś wierzy, że rady "Franka" będą miały jakikolwiek wpływ na napastników reprezentacji? I co najważniejsze. Skoro Frankowski jest tak dobry, że mógłby udzielać nauk Robertowi Lewandowskiemu, czy Ireneuszowi Jeleniowi, to dlaczego nie powołać go w ich miejsce?

Marek Dziadukiewicz

Czytaj także

Smuda namawiał Frankowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 22:08
Selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Franciszek Smuda spotkał się w poniedziałek w siedzibie PZPN z Tomaszem Frankowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Franek" pogrążył Polonię

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2010 22:49
Jagiellonia Białystok wygrała z z Polonią Warszawa 1:0 w meczu 11. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Jedyną bramkę w meczu zdobył w 86. minucie Tomasz Frankowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Frankowski: Mam pomysł na kadrę

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2010 18:34
Podczas rozpoczynającego się we wtorek w Turcji zgrupowania po raz pierwszy funkcję trenera napastników reprezentacji Polski będzie pełnił Tomasz Frankowski.
rozwiń zwiń