Panu już dziękujemy

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2011 09:57
Jerzy Matlak został odwołany z funkcji trenera kadry siatkarek.

Obradujący w podwarszawskim Konstancinie zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej odwołał Jerzego Matlaka z funkcji trenera reprezentacji Polski siatkarek. Szkoleniowiec, przebywający obecnie z kadrą na zgrupowaniu w Szczyrku, nie krył zaskoczenia. "Nie mam żadnej informacji na ten temat. O tej decyzji dowiaduję się od pana" - powiedział dziennikarzowi PAP Matlak.

"Wiedziałem, że zarząd związku zbiera się w Warszawie, ale też moja osoba nie miała być głównym punktem programu. Z drugiej strony nade mną już od kilku miesięcy wisiało to odwołanie. Bez przerwy, od momentu powrotu reprezentacji z mistrzostw świata, pojawiały się jakieś zaczepki. Miecz nad moją głową ciągle wisiał, mimo że przez dwa lata nic nie spartoliłem. Zdobyłem brązowy medal mistrzostw Europy, dziewiąte miejsce mistrzostw świata, więc wyniki miałem lepsze niż oczekiwano. Nie było żadnych przyczyn, żeby mnie odwołać. Ani wynikowych, ani obyczajowych. Widocznie znalazł się jednak inny powód, ale oficjalnie mi go nie przedstawiono" - podkreślił.

O rozstaniu przesądziła najprawdopodobniej frekwencja na zgrupowaniu kadry. Nie od dziś wiadomo, że trener Matlak nie potrafił dogadać się z częścią reprezentantek. Obecnie w Szczyrku trenuje zaledwie 13 zawodniczek, zamiast wcześniej powołanych 20. Kilka siatkarek, tłumacząc się kłopotami zdrowotnymi, zrezygnowało z gry w kadrze, niektóre dołączą do niej później.

66-letni Matlak prowadził reprezentację od stycznia 2009 roku. W tym samym roku wywalczył z nią brązowy medal mistrzostw Europy, które odbyły się w Polsce, choć w większości meczów drużynę prowadził jego ówczesny asystent Piotr Makowski. Matlak przebywał w szpitalu z ciężko chorą żoną. W ubiegłym roku Polki zajęły dziewiąte miejsce na mistrzostwach świata w Japonii. Po turnieju spekulowano o możliwości zwolnienia trenera, ale przygotowany przez niego raport zadowolił władze PZPS. Wcześniej Matlak pracował z kadrą w latach 1984-85.

Marek Dziadukiewicz

Czytaj także

Matlaka oceniono merytorycznie

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 20:06
Jerzy Matlak ze spokojem przyjął decyzję Polskiego Związku Piłki Siatkowej, który w czwartek postanowił pozostawić go na stanowisku selekcjonera żeńskiej reprezentacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mają bacik na generała

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2010 08:49
Jerzy Matlak nadal poprowadzi kadrę narodową siatkarek. Szkoleniowiec będzie jednak bardziej kontrolowany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Okręt bez połowy załogi

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 10:08
W reprezentacji Polski w tym sezonie zabraknie kliku czołowych siatkarek. W Grand Prix i mistrzostwach Europy nie zagra m.in. Małgorzata Glinka. Czy okręt opuści także "kapitan" Jerzy Matlak
rozwiń zwiń