Piknik Naukowy 2017. Działo się w Czwórce!

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2017 13:13
W ramach Pikniku Naukowego 2017, 3 czerwca zaprosiliśmy m.in. na specjalne audycje nadawane prosto ze Stadionu PGE Narodowego w Warszawie. A przez cały tydzień poprzedzający imprezę, na antenie Czwórki słuchaliśmy programów, w których opowiadaliśmy o piknikowych wydarzeniach.
Audio
  • Relacja Macieja Oswalda na moment przed rozpoczęciem Pikniku Naukowego 2017 (Rozbiegani/Czwórka)
  • Maciej Oswald rozmawia z chemikiem Pawłem Misiakiem o Ziemi oraz chemii wulkanów i gejzerów (Pasjonauci/Czwórka)
  • Eksperymenty geograficzne - Maciej Oswald na stanowisku A22 rozmawia z Maciejem Kluzą z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego (W to mi graj/Czwórka)
  • Kolejni rozmówcy Macieja Oswalda - dr hab. Edward Chwieduk i Mateusz Mleczak z Pracowni Muzeum Ziemi Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Co przywieźli na Piknik Naukowy 2017?
  • Relacja Marty Hoppe – rozmowa z Julią Dobrzańską z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (Zaklinacze czasu/Czwórka)
  • Marta Hoppe odkrywa, jak działa camera obscura (Klucz kulturowy/Czwórka)
  • Marta Hoppe odwiedza mamuty na stoisku Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk (Hotspot/Czwórka)
  • Jakub Jamrozek rozmawia z dr Julitą Korczyńską z Pracowni Etologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego
  • Rozmowa Jakuba Jamrozka z Robertem Tykockim-Crow z Koła Silników Wysokosprawnych Stirling Politechniki Warszawskiej (Muzyczne Biuro Podróży/Czwórka)
  • Relacja Jakuba Jamrozka na finał 21. Pikniku Naukowego (Piękny i Bestia/Czwórka)
W sobotę 3 czerwca Czwórkowy Hotspot nadaliśmy prosto ze Stadionu PGE Narodowy, gdzie odbywał się 21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Na zdjęciu: leśniczka Justyna Haładaj i prowadzący Hotspot Mateusz Kulik
W sobotę 3 czerwca Czwórkowy "Hotspot" nadaliśmy prosto ze Stadionu PGE Narodowy, gdzie odbywał się 21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Na zdjęciu: leśniczka Justyna Haładaj i prowadzący "Hotspot" Mateusz Kulik Foto: Czwórka
Sprawdź też:
piknik 2 1200.jpg
Piknik Naukowy 2017. Wspaniała zabawa na PGE Narodowym

W czasie trwania Pikniku Czwórka nadała na żywo specjalne audycje w godz. 15.00 - 17.00. W prowadzonym przez Justynę Majchrzak "Kluczu kulturowym" rozmawialiśmy m.in. o tym, jak w XIX wieku Ignacy Łukasiewcz rozpoczął światową gorączkę ropy naftowej. Po 16.00 zaś w "Hotspocie" Mateusz Kulik zabrał nas na wyprawę ornitologiczną po Warszawie oraz sprawdził, czym różnią się Mazury od Warmii.

Plenerowy "Klucz kulturowy" z Pikniku Naukowego 2017 >>>

Plenerowy "Hotspot" z Pikniku Naukowego 2017 >>>

Tradycyjnie na koronie Stadionu PGE Narodowego zaprosiliśmy do Czwórkowej "strefy relaksu", ze specjalnymi pokazami związanymi z tematem tegorocznej imprezy, czyli Ziemią. Ponadto przez cały dzień, co godzinę, reporterzy Czwórki prowadzili relacje z miejsca akcji. Zapraszamy do ich słuchania!

Czwórkowa Strefa relaksu na Pikniku Naukowym 2017/fot. Czwórka Czwórkowa "strefa relaksu" na Pikniku Naukowym 2017/fot. Czwórka
galus mierzejewska.jpg
Piknik Naukowy 2016. Technologia i sport

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 2017 - GALERIA >>>

Przez cały tydzień poprzedzający imprezę na antenie Czwórki słuchaliśmy audycji, w których opowiadaliśmy o piknikowych wydarzeniach. W poniedziałkowej odsłonie "Pierwsze słyszę" mówiliśmy o odnawialnych źródłach energii, a w "Stacji Nauka" pojawił się Sylwester Pawłowski, kierowca, który mówił o dachowaniu, zapinaniu pasów i... o żyroskopie - była to jedna z atrakcji na stanowisku Czwórki podczas Pikniku.

IMG_0972.JPG
Piknik Naukowy 2016 - waleczne syrenki i młodzi naukowcy

We wtorkowej "Stacji Kultura" gościli przedstawiciele Ambasady Kanady, z którymi rozmawialiśmy o priorytetach tego kraju w zakresie ochrony środowiska i innowacyjnych technologii, a w "TOP-ie" sprawdzaliśmy m.in., jak szkolą się żołnierze do swych zadań na polu walki.

W środę rano sprawdziliśmy, jak składać wnioski patentowe, a w audycji "Czat Czwórki" - jakich pamiątek nie przywozić z wakacji. W czwartkowej "Stacji Nauka" bohaterami były zaś... mrówki. Dowiedzieliśmy się, jak ogromne mają znaczenie dla ekosystemów na Ziemi. Po południu zaś zaprosiliśmy Was na pokaz jednego z najszybszych gokartów elektrycznych na świecie. W piątek, tuż przed Piknikiem sprawdziliśmy w "Stacji Kultura", skąd artyści renesansu i baroku czerpali pigmenty, dzięki którym ich obrazy zachwycają do dziś, a w programie "Czat Czwórki" zajrzeliśmy do świata antropologów i etnografów.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik 2016 - GALERIA >>>

***

materiały prasowe/kd/kul/jsz