Iwona Tau i sztuczna inteligencja, która robi sztukę

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 14:21
Iwona Tau jest artystką AI, która pracuje ze sztuczną inteligencją jako medium w sztukach wizualnych. Jak podkreśla, jest to fascynujący proces, m.in. ze względu na nieprzewidywalność efektu. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/metamorworks

Sztuczna inteligencja proponuje artyście nieskończoną ilość rozwiązań, jednak należy pamiętać, że to do człowieka należy pierwsze i ostatnie słowo. Tak właśnie swoje dzieła tworzy Iwona Tau. 

- Interesują mnie krajobrazy pod tym kątem, że pozwalają danej osobie utożsamić się z lokalizacją, przez to, że one są puste, opuszczone, nie ma tam nigdy ludzi - opisuje swoje praca artystka. - To przypomina pewne momenty, które spędzamy sami ze sobą, to są momenty medytacyjne, w których poświęcamy się swoim myślom. To chwile, do których bym chciała przenieść widza. Pomaga mi to nawiązać więź emocjonalną z widzem, pomaga być może sprawić, że taki widz przypomni sobie jakieś wspomnienie albo "przetransportuje się" do lokacji dla niego ważnych - dodaje. 

W pracach Iwony Tau widzimy miasta, wodę, las. To obrazy tworzone dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i sieci neuronowych. - Nie można powiedzieć czy to Grenlandia, czy Islandia. Posiadają pewne cechy podobne, ale nie są identyczne - wyjaśnia rozmówczyni Marty Zinkiewicz. - Są na tyle ogóle, że każdy znajdzie w nich coś dla siebie - dodaje. 


Posłuchaj
04:28 czwóka stacja kultura 10.10.2022.mp3 Jak tworzy się dzieła sztuki z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Iwona Tau w swoich pracach wykorzystuje własne fotografie i sieci neuronowe. - Ta baza służy do przetworzenia i wyobrażenia całkowicie nowych obrazów - opowiada artystka. - Sztuczna inteligencja widzi moje fotografie i próbuje stworzyć coś nowego, coś, co nie istnieje i w ten sposób staje się bardzo zaawansowanym narzędziem, nawet kolaborantem, który służy spojrzeniu na świat w nowy sposób - dodaje. - To pomaga mi zrozumieć otaczający świat, zrozumieć to, co mnie interesuje, moje pasje, w sposób niedostępny ludziom. 

Obrazu nie tworzy jednak sama sztuczna inteligencja, artysta może nim manipulować. - Po wytrenowaniu takiej sztucznej inteligencji mamy model, który jest w stanie wygenerować nieskończenie wiele obrazów. Zadaniem twórcy jest wybranie tych, które najlepiej odpowiadają jego wizji - precyzuje gość Czwórki. - Artysta wybiera najlepsze obrazy albo np. te, między którymi chcę stworzyć animację. Często moje prace są ruchome - przypominają sny, wizje, wspomnienia, marzenia - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 10.10.2022

Godzina emisji: 11.45

pj/kor