1988. Od bujania w obłokach do bujania tłumem

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 16:30
- Kiedy robię muzykę, wyłączam świat. Działam tylko wyobraźnią i intuicją - mówi 1988. Po współpracy z Włodim i Brodką, Przemek Jankowiak skomponował muzykę do filmu. 
UTDF 2022. Czwarta Scena Czwórki - 1988 Ruleta Live.
UTDF 2022. Czwarta Scena Czwórki - 1988 Ruleta Live.Foto: Radosław Kamiński

- Byłem dzieckiem, które bujało w obłokach. Potrafiłem godzinami leżeć na kanapie, patrzeć w sufit i nakręcać swoją wyobraźnię - wspominał w Czwórce Przemek Jankowiak, czyli 1988. - Ekscytowało mnie obrazowe przedstawienie rzeczy, które nie były obrazami. Ten rodzaj myślenia towarzyszy mi dziś przy robieniu muzyki.  A tych produkcji jest coraz więcej. Po wydaniu świetnie przyjętej "Rulety", 1988 i Monika Brodka nagrali EP-kę "Sadza". Płyta okazała się jednym z najlepszych wydawnictw muzycznych 2022 roku. - Staram się tak dobierać narzędzia, żeby nie ograniczały mojej wyobraźni i twórczej wolności. Szeroko słucham muzy, szukam inspiracji w różnych gatunkach. Nie interesują mnie nazwiska, tylko brzmienie. Nawet w najbardziej popowych, mainstreamowych produkcjach można znaleźć ciekawą atmosferę - tłumaczył artysta. 

10 marca na ekrany kin wejdzie "Zadra" w reżyserii Grzegorza Mołdy z muzyką skomponowaną przez 1988. - Z Magdą Wieczorek, czyli tytułową Zadrą,  spędziliśmy trochę czasu w studio. Na początku miałem wiele obaw, bo polskie kino nie ma wybitnych osiągnięć, jeśli chodzi o ekranizacje opowieści o hip-hopie. Tymczasem na pierwszej sesji studyjnej uznałem, że Magda jest to odpowiednią osoba na właściwym miejscu. Świetnie się z nią pracowało. Jestem zachwycony tym, w jaki sposób i z jakim przekonaniem prezentuje utwory przed kamerą - mówi artysta

1988 1988

Przemysław Jankowiak jest współtwórcą kultowego zespołu Syny, znanym również ze współpracy z legendą polskiego rapu – Włodim. O tym, co planuje i jak się czuje w miejscu, do którego dotarł producent opowie Uli Kaczyńskiej

***

Na "Muzyczny Lunch" zapraszamy we wtorek (07.03) o godz. 13.00

kul


Czytaj także

"Noc Rezydentów". Włodi i hip-hop instrumentalny

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 22:01
- Instrumentalne oblicze hip-hopu to szeroka gałąź tej muzyki - zapowiadał Włodi. I zaprosił słuchaczy Czwórki na dwie godziny dźwieków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kafar: Jestem biesiadnikiem, celebruję życie i kocham ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 14:20
Pod koniec kwietnia Kafar wydał piątą już solową płytę "Na otwartym sercu". Tytuł mówi sam za siebie - Po raz kolejny postawiłem na bezwzględną szczerość, stąd tytuł krążka - mówi artysta w Czwórce. 
rozwiń zwiń