Drzewo genealogiczne - jak odnaleźć swoje korzenie?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2023 17:25
Słowem, które nas przeprowadzi przez dwie godziny "Pasjonautów" będzie drzewo. Sprawdzimy, jak tworzyć własne, genealogiczne drzewo i jak daleko wstecz możemy sięgnąć rekonstruując rodzinną historię. Będzie też o drzewach w dżungli miasta, o których opowie przyrodnik Michał Książek.
Drzewo będzie tematem najbliższego wydania Pasjonautów.
Drzewo będzie tematem najbliższego wydania Pasjonautów.Foto: shutterstock/Evdokimov Maxim

Najbliższe wydanie audycji Pasjonauci poświęcimy tematowi jakim jest drzewo, w szerokim kontekście. W pierwszej godzinie audycji sprawdzimy, jak odkryć swoje korzenie i stworzyć własne drzewo genealogiczne. Od czego zacząć? - Pierwszy krok, który jest często pomijany, to po prostu zebranie informacji od rodziny: rodziców, dziadków, czasem pradziadków. Starsze osoby to z reguły kopalnia wiedzy. Warto zadać im pytanie o to, czy pamiętają swoich dziadków, być może będą wiedzieć coś o ich edukacji, uczelniach, na których się uczyli - opowiadała w Czwórce Patrycja Głaz z projektu "Genepodróże". - Kolejnym etapem jest uzupełnienie tych historii poprzez dodawanie dat. W internecie możemy znaleźć informacje z nagrobków, dzięki czemu zobaczymy daty urodzin i śmierci przodków.

Następnie warto udać się urzędu stanu cywilnego w określonym regionie. - Tu możemy poznać takie dane jak nazwisko panieńskie matki czy jej miejsce urodzenia - tłumaczyła specjalistka. - A potem jest już z górki, bo archiwa państwowe digitalizują i udostępniają swoje zbiory. Tu znajdziemy tzw. księgi metrykalne, czyli zapisy dat zgonów, urodzeń i małżeństw. Jeszcze bardziej pomocne są tzw. bazy indeksów. Ludzie przepisują dane przodków i zostają one w sieci. 

Jak daleko wstecz możemy sięgnąć rekonstruując rodzinną historię? O tym dowiemy się po godzinie 9.00.

W drugiej części audycji będziemy rozmawiać o miejskiej zieleni i drzewach w naszych miastach. Jak radzą sobie w zurbanizowanej przestrzeni, którą zalewa betonoza? O tym opowie przyrodnik Michał Książek.


Zobacz także:


***

Na audycję "Pasjonauci" zapraszamy w sobotę (25.11) po godz. 9.00. Program poprowadzi Martyna Matwiejuk

aw


Czytaj także

Hyperion - najwyższe drzewo na świecie. Polska ma swoją Helenę

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 14:59
Najwyższym drzewem na świecie jest Hyperion, gigantyczna sekwoja, która rośnie w Stanach Zjednoczonych. W naszym kraju ten rekord należy do daglezji, zwanej Heleną.  
rozwiń zwiń