Światowy Dzień Radia z Czwórką

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 10:19
W dniu "święta eteru" przygotowaliśmy dla Was specjalne wydania poszczególnych audycji.
Audio
  • Jak wygląda praca dźwiękowca? - opowiadają czwórkowi realizatorzy

Zaczynamy w " Poranku OnLine " - po godzinie 6.00 zapraszaliśmy Was na rozmowę z realizatorami dźwięku Polskiego Radia na temat brzmienia, poziomu, montażu kiedyś i dzisiaj, nowoczesnych technologii i sztuki realizacji audycji. Posłuchaj nagrania z załączonego pliku dźwiękowego.
Po godzinie 9.00 w audycji " W Cztery Oczy " nasi reporterzy dzielili się z Wami wskazówkami niezbędymi do przygotowania profesjonalnej relacji reporterskiej. Opowiadali o kanonie "who, what, when…", oraz wyjaśniali, na czym polega opisowość w radiu.

Przez całą godzinę korzystając z tych rad mogliście na antenie zdać relację, na żywo z tego, co dzieje się wokół Was, mówiąc na końcu "… z Gdańska / Krakowa / Lublina dla Czwórki, Jan Kowalski".

W drugiej godzinie programu, posiłkując się dźwiękami z archiwum, przybliżyliśmy Wam my reportaże z lat 50., 60., i współczesne, nagrane w miejscach, gdzie zawsze słucha się radia - taxi, fryzjer, urząd. Pokazaliśmy różnice pomiędzy radiem analogowym i cyfrowym, a nasi reporterzy odwiedzali te same miejsca, co reporterzy archiwalni.

Zespół przygotowujący audycję " Stacja Kultura " zaprezentował archiwalne nagrania dotyczące programów kulturalnych: Teatr Tadeusza Różewicza, Fragment Dziadów - pierwsza kopia oryginału kwadrofonicznego - Teatr Polskiego Radia 1974. Po godzinie 11.00 mogliście także usłyszeć artystów wypowiadających się o radiu: Radio, to dla mnie ... - mówią Pablopavo, Smolik, Lesław - wokalista Komet oraz Arkadiusz Jakubik.

Wizytówką Polskiego Radia jest reportaż - w " 4 do 4 ", po godzinie 13.00 przedstawimy dziennikarzy, którzy pracują w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Jak znajdują pomysły na swoje materiały, ile czasu poświęcają na zrobienie każdego z nich, jaki materiał radiowy jest reportażem, a jaki nie?

Godzina 16.00 to audycja " Czwarty Wymiar " i rozmowa z fizykiem o tym, jak wygląda droga dźwięku, w jaki sposób dźwięk jest przesyłany, co z tzw. opóźnieniem dźwięku, oraz jak to jest, że prowadzący mówi do mikrofonu i dźwięk odbierany jest np. w aucie.

A czy zastanawialiście się jak zbudować swoje własne radio? Nasz mały majsterkowicz przedstawi krok po kroku zadania konieczne do zbudowania odbiornika i całość zilustruje zdjęciami. W trzeciej godzinie tej audycji usłyszycie krótkie wypowiedzi prowadzącego, które zostaną poddane reporterskim przeróbkom z wykorzystaniem możliwości technicznych montażu tak, by pokazać magię radia.

Dzień zakończymy po godzinie 23.00 audycją " Na Cztery Ręce ", a jej hasło przewodnie to "Słucham Czwórki!". Do studia zaprosimy naszych słuchaczy, którzy robią ciekawe rzeczy, mają niezwykłe zainteresowania, hobby, pasje i są z nami. Ci, którzy codziennie są po drugiej stronie - przy odbiornikach będą mieli szansę zaistnieć na naszej antenie na żywo!

Z okazji Światowego Dnia Radia zapraszamy także na reportaż Doroty Boniecka - Górnej  "Dlaczego Radio?". Bohaterką tej historii jest dziewczyna, która jak mówi "słuchała radia jeszcze przed swoim narodzeniem". Miłość do radia zaszczepił jej tato. Nie tylko miłośnik programów radiowych, ale także kolekcjoner starych odbiorników. W jego posiadaniu są unikalne egzemplarze. To opowieść o sile i magii radia.

Czwórka - czekamy na Was!