14 lutego. Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa. Krew darem miłości

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 12:21
Polskie Radio współorganizuje Walentynkową Akcję Krwiodawstwa. Krew jest niezbędna do ratowania ludzkiego życia. Nie da się jej wyprodukować, ale można się nią podzielić.
Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa w Polskim Radiu
Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa w Polskim RadiuFoto: PR

W Polsce wykonuje się ponad milion transfuzji rocznie, dzięki którym można m.in. przeprowadzać najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne, a także ratować życie osobom chorym na nowotwory krwi. Jedna jednostka pobranego płynu może uratować życie trzem osobom. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi, a trwa to nie dłużej niż 8 minut.

W audycji "Czat Czwórki" naszymi gośćmi byli organizatorzy akcji Krwiobus. Opowiedzieli o Walentynkowej Akcji Krwiodawstwa. Przedstawili krok po kroku, jaką drogę trzeba przejść, by krwiodawcą zostać. Jak się przygotować do oddania krwi? Czy każdy może oddać krew? Gdzie można oddawać krew? Czy każdy może ją oddać w każdym momencie życia?

O bezcennym darze krwi opowiemy też we wtorek (14.02) w audycji "Pierwsze słyszę". Naszym gościem będzie młody krwiodawca, który wyjaśni, na czym polega ta misja, kiedy pierwszy raz można oddać krew, gdzie to zrobić. Zdradzi też, jakie emocje towarzyszą temu procesowi i co ma na celu taka pomoc. 

Tuż po 12.00 w "Stacji Nauka" możecie nasłuchiwać relacji wprost z akcji Krwiobus, prosto z parkingu Polskiego Radia. Przypominamy, że ambulans pod naszą siedzibą będzie czekał na chętnych już od 10 rano. Nasza reporterka, Weronika Puszkar, sprawdzi, jak Krwiobus wygląda i działa, a także zapyta laborantów, czy krew ma termin ważności. 

Zobacz także: 

***

Polskie Radio włącza się w akcję oddawania krwi i zachęca wszystkich do dzielenia się tym cennym darem. Walentynkowa Akcja organizowana jest we współpracy z Klubem Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar Serca". We wtorek, 14 lutego, w godz. 10.00 – 15.00 każdy nowy oraz przyszły krwiodawca może zgłosić się do mobilnego krwiobusu na terenie siedziby Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 w Warszawie.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby w wieku od 18 do 65 lat, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Stan zdrowia potencjalnego krwiodawcy powinien odpowiadać niezbędnym wymaganiom (temperatura ciała poniżej 37˚, tętno o częstotliwości od 50 do 100 uderzeń na minutę, wartość ciśnienia nieprzekraczająca 180/100 mm Hg). Przed pobraniem jest też przeprowadzane badanie lekarskie.

Procedura oddawania krwi nie jest długa i skomplikowana. Składają się na nią: rejestracja, wstępne badania laboratoryjne, badanie lekarskie, oddanie krwi oraz krótka regeneracja.

W całym kraju systematycznie prowadzone są akcje pobierania krwi, dzięki którym zwiększa się też świadomość społeczna na temat bezinteresownego zaangażowania w ratowanie ludzkiego życia. Polskie Radio zachęca do wzięcia udziału w tym szlachetnym przedsięwzięciu.

14 lutego, w godz. 10.00 – 15.00, ambulans do poboru krwi zostanie postawiony na parkingu przy siedzibie PR S.A. przy al. Niepodległości 77/85.

Wejście na teren parkingu dla osób oddających krew wyłącznie od strony al. Niepodległości.

mat.pras./pj

Czytaj także

"Krwi nie da się wyprodukować". Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 15:00
Polskie Radio włącza się w akcję oddawania krwi i zachęca wszystkich do dzielenia się tym cennym darem. - W walentynki, czyli w święto miłości, warto obdarować bliskich czymś szczególnym i wyjątkowym. Niech to będzie ten jedyny i niepowtarzalny lek - krew, której nie da się wyprodukować w laboratorium - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Wolny, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża "Dar Serca".
rozwiń zwiń