Andy Warhol - ten, który puszkę zupy uczynił nieśmiertelną

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 12:00
Dla jednych hochsztapler, dla innych wizjoner i artystyczna awangarda. W lutym minęło 27 lat odkąd odszedł Andy Warhol - twórca pop-artu i jedna z najbarwniejszych postaci popkultury.
Audio
  • Andy Warhol - geniusz czy wielki oszust? (Czwórka/Ściąga z Popkultury)
22 lutego minęła 27 rocznica śmierci Andy Warhola
22 lutego minęła 27 rocznica śmierci Andy WarholaFoto: PAP/DPA

"Jestem nadzwyczaj bierny. Biorę świat taki, jakim jest. Tylko się przyglądam, obserwuję go" - artystyczne credo Andy Warhola raczej nie świadczyło o fantazji autora. Mimo to jego prace wprowadziły na salony nową jakość, a przedmioty użytku codziennego wyniosły do rangi sztuki. Obiektem artystycznych zainteresowań Warhola były wycinki z komiksów, sławne postaci, reklamy produktów komercyjnych i wizerunki gwiazd filmowych.

- Oprócz tego, że Warhol uwieczniał na płótnie gwiazdy, takie jak Elvis Presley czy Marylin Monroe, kreował własne. Do swoich filmów zatrudniał kompletnie nieznane osoby. Ludzi zupełnie zwyczajnych, którym nadawał atrybuty boskości - opowiada Monika Małkowska, krytyczka sztuki. - W tym gronie znalazły się m.in. francuska arystokratka Ultra Violet, aktorka Edie Sedwick oraz Nico z Velvet Underground.

Andy Warhol do historii popkultury przeszedł także jako autor tezy, że w przyszłości każdy będzie mieć swoje 15 minut. W jego przypadku ten czas znacznie się wydłużył i nic nie wskazuje na to, by zainteresowanie jego pracami miało się skończyć. Trzy lata temu na aukcji w nowojorskim domu Christies jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł jego autorstwa, "Puszka zupy Campbell z otwieraczem", zostało sprzedane za 23 882 500 dolarów. Pod koniec 2013 roku jego obraz "Silver Car Crash (Double Disaster)" osiągnął rekordową sumę ponad 105 milionów dolarów.

- Na początku nic nie wskazywało na to, że Warhol odniesie sukces, bo pierwsze wystawy jego prac spotkały się z ogromną krytyką. Zwłaszcza, że wówczas w galeriach w Nowym Jorku królował abstrakcjonizm. Jackson Pollock, Mark Rothko - to oni święcili triumfy - opowiadają kuratorki z Międzynarodowego Centrum Kultury z Krakowa. - Z upływem czasu jednak z rzemieślnika Warhol stał się najbardziej rozpoznawalnym artystą na całym świecie, a dziś jego prace należą do kolekcjonerskich dzieł sztuki.

Andy Warhol zmarł 22 lutego 1987 roku w Nowym Jorku. Został pochowany na cmentarzu katolickim St. John the Baptist w Bethel Park, w Pensylwanii, na południe od Pittsburgha, a jedną z osób przemawiających na pogrzebie była Yoko Ono, bliska znajoma artysty.

(kul)

Zobacz więcej na temat: Andy Warhol Czwórka SZTUKA
Czytaj także

Henryk Sawka: umiem narysować konia od ogona

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 12:50
Rysunek to forma sztuki, ale i komunikacji. Jak swoje przygody z tą dziedzina sztuki rozpoczynali najwięksi sprawdzamy w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amoreum Plus - ubezpiecz się od miłości!

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2014 15:00
Aleksandra Hirszfeld postanowiła wyjść na przeciw wszystkim gotowym na miłość, stworzyła firmę Amoreum i oferuje Amoreum Plus, czyli ubezpieczenie od zakochania. Twarzą kampanii został... Piotr Najsztub.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Beksińscy. Portret podwójny" - książka, która powstała z niechęci do pisania

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 14:00
- Ci ludzie bardzo się kochali, a ich trudne relacje wynikały być może z wzajemnego niezrozumienia - tłumaczy w Czwórce Magda Grzebałkowska, dziennikarka, autorka książki "Beksińscy. Portret podwójny".
rozwiń zwiń