Polskie Radio
Section05

satyra

Stefania Grodzieńska – pierwsza dama humoru. Posłuchaj!

– Szczerze mówiąc, to ja piszę o sobie. Te wszystkie kretynki i idiotki w felietonach to ja. Kobieta, która ma męski umysł, przestaje być kobietą. Wystarczy, że spojrzę w lustro, by mieć pomysł na felieton – mówiła Stefania Grodzieńska w wywiadzie dla Polskiego Radia z 1988 roku. Artystka zmarła 15 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  Dwudziestolecie międzywojenne PRL radio HISTORIA historia Polski aktor aktorstwo kabaret TEATR II Rzeczpospolita Jerzy Jurandot

Rysunek, który mówi więcej niż felieton. W Trójce Andrzej Rysuje

Andrzej Milewski, znany jako Andrzej Rysuje, od ponad dekady komentuje rzeczywistość polityczną i społeczną. Jego charakterystyczny styl – prosta kreska, czarne kontury i ostra pointa – stał się stałym elementem krajowego pejzażu satyrycznego. Jeden z najnowszych jego rysunków  "żurek, bążurek" stał się chyba najczęściej przekazywaną grafiką podczas ostatnich świąt. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka rysunek żart

Artur Andrus: w "Turnieju Łgarzy" dajemy ludziom szansę na pierwsze kroki na scenie

- Regularnie, kiedy ogłaszaliśmy kolejny "Turniej Łgarzy", przychodziły listy z nazwiskami różnych, w danej chwili ważnych polityków różnych opcji, i informacja dla nas: "No, tych to nie pokonacie!" - opowiada Artur Andrus, od lat dyrektor artystyczny "Turnieju Łgarzy. Ogólnopolskiego Turnieju Małych Form Satyrycznych" w Bogatyni.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Artur Andrus Katarzyna Borowiecka Mateusz Adamczyk Michał Margański KULTURA humor Zobacz także

W poszukiwaniu granic wolności. Jakub Przebindowski o spektaklu "Nie trzeba było tego mówić"

- Przygotowaliśmy spektakl, który uczy bawiąc, ale także wyraźnie dzieli naszą publiczność w ocenie postaw bohaterów. Mówi on o problemach związku kobiety i mężczyzny. Odnosi się do sposobów obrony naszych poglądów, granic wolności i wewnętrznej autonomii bliskich sobie osób - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Przebindowski, reżyser i aktor.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska spektakl komedia

Konstanty Ildefons Gałczyński. "Ja inaczej nie piszę, jeno jako żyję"

120 lat temu - 23 stycznia 1905 roku - w Warszawie urodził się Konstanty Ildefons Gałczyński, jeden z najsłynniejszych polskich poetów XX wieku, twórca znanego cyklu "Teatrzyk Zielona Gęś", autor wierszy "Zaczarowana dorożka", "Ocalić od zapomnienia", "Prośba o wyspy szczęśliwe" i wielu innych.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Konstanty Ildefons Gałczyński pisarz poezja literatura książki

Kazimierz Rudzki. Posłuchaj wspomnień o budowaniu radia i niecodziennych teatrów

– Natychmiast po urodzeniu, po załatwieniu formalności metrykalnych, zacząłem marzyć o teatrze. No dobrze, nie o teatrze, ale tak wypada zacząć swoją autobiografię – opowiadał w Polskim Radiu Kazimierz Rudzki. Radiowe archiwa kryją wiele nagrań, w których opowiadał o sobie (z wrodzoną sobie swadą) ten znakomity aktor i konferansjer.
Zobacz więcej na temat:  aktorstwo Polskie Radio Dwudziestolecie międzywojenne TEATR II wojna światowa literatura wspomnienie

Ludwik Jerzy Kern: podglądam wady Polaków

– Ludzie lubią, jak się ich demaskuje. Oczywiście jeśli się ich demaskuje jako zbiorowość, a nie wskaże palcem na kogoś i powie: to pan zrobił! – mówił Ludwik Jerzy Kern w Polskim Radiu w 1992 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ludwik Jerzy Kern poezja wiersze literatura KSIĄŻKA książki historia Polski HISTORIA Kraków dziennikarstwo dziennikarze Konstanty Ildefons Gałczyński bajki dla dzieci książki dla dzieci pisarz pisarze i poeci piosenka

"Podróże Guliwera" dla dorosłych. "Po tej książce człowiek nie będzie spokojny"

– Kolejne pokolenia odnajdują tu swoje własne niepokoje i problemy – mówił prof. Józef Rurawski w Polskim Radiu o "Podróżach Guliwera" Jonathana Swifta. Ta jedna z najsłynniejszych powieści literatury angielskiej czytana w całości, bez tradycyjnych "skrótów dla młodzieży", okazuje się książką uniwersalną i bardzo gorzką.
Zobacz więcej na temat:  literatura oświecenie podróże Anglia fantastyka filozofia alegoria HISTORIA

Janusz Szpotański. "Wyzwał los, kiedy wszyscy trzęśli się ze strachu"

– Władysław Gomułka nazwał mnie w przemówieniu "człowiekiem ziejącym sadystycznym jadem na naszą partię i rząd". Ucieszyło mnie to, gdyż on moją twórczość w jakiś sposób spopularyzował – mówił w 1987 roku przed radiowym mikrofonem Janusz Szpotański. 13 października 2001 roku zmarł ten znakomity poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów i pamfletów.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Szpotański literatura PRL poezja Władysław Gomułka Antoni Libera KSIĄŻKA

Podchorąży "Satyr". Tadeusz Różewicz jako partyzant Armii Krajowej

"Ocalałem / prowadzony na rzeź" – te słynne słowa Tadeusza Różewicza z tomu "Niepokój" wyrażają tragedię pokolenia poetów, z którego prawie nikt nie przeżył. W 103. rocznicę urodzin przypominamy, że w walce z niemieckim okupantem Różewicz brał czynny udział – jako żołnierz i jako poeta.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Różewicz literatura Janusz Różewicz Stanisław Różewicz KSIĄŻKA książki humor historia Polski historia PRL HISTORIA II wojna światowa okupacja niemiecka Armia Krajowa Stefan Żeromski Niemcy Żołnierze Wyklęci poezja proza wiersze