Jack Nicholson - aktor, który ma moc przyciągania

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 12:00
- Nie da się nie kochać Jacka Nicholsona. Na sucho uchodzą mu więc wszystkie bezeceństwa, choć przeżył zapewne więcej niż Mick Jagger. Kobiety kochają go, choć nawet przecież nie jest przystojny - mówi w Czwórce Sergiusz Pinkfart, dziennikarz, bloger i podróżnik.
Audio
  • O tym, po kim Jack Nicholson odziedziczył talent aktorski, skąd miał pieniądze na zakup willi przy Mullholand Drive, zanim udało mu się zrobić karierę i o wielkiej tajemnicy, zmieniła jego życie - rozmowa z Sergiuszem Pinkfartem (Czwórka/Ściąga z popkultury)
  • O życiu Jacka Nicholsona opowiadają Wiktor Piątkowski, krytyk filmowy i Marta Szeligowska, tłumaczka polskiego wydania biografii aktora - materiał Katarzyny Węsierskiej (Czwórka/Ściąga z popkultury)
Jack Nicholson
Jack NicholsonFoto: wikimedia.commons/fot.Georges Biard

Jack Nicholson skończył niedawno 77 lat. Ten amerykański don juan, pionier i bohater rewolucji seksualnej lat 60. i 70., jest nie tylko utalentowanym aktorem, ale zdaniem wielu, także bardzo charyzmatycznym człowiekiem. W jego życiu, zarówno zawodowym, jak i prywatnym, pojawiały się podobno setki kobiet, a jego znakiem rozpoznawczym właściwie od początku aktorskiej kariery był szelmowski uśmiech, który dziś, jak przyznaje Marta Szeligowska, tłumaczka polskiego wydania biografii aktora, "wart jest o wiele więcej niż 100 tysięcy dolarów". - W momencie, kiedy on zaczyna się uśmiechać, właściwie nic innego na ekranie już się nie liczy - przyznaje Szeligowska w Czwórce.

Tymczasem właśnie ten uśmiech przez wiele lat był jednym z największych kompleksów aktora. Zwłaszcza, że początki kariery Nicholsona były trudne. - Przez wiele lat musiał on po prostu każdego dnia walczyć o byt - opowiada Szeligowska. - Dopiero, gdy już miał zrezygnować ze swojego wymarzonego zawodu i zająć się pisaniem scenariuszy, coś w jego karierze drgnęło.

Dziś Jack Nicholson ma na koncie kilkadziesiąt ról filmowych, a także prestiżowych nagród. Prywatnie jednak jego życie wcale nie było usłane różami. Zdaniem Sergiusza Pinkfarta to, jakim jest człowiekiem, z pewnością w dużej mierze ukształtowała trauma, którą przeżył w młodości. - Przez pierwsze 37 lat życia był pewien, że ma normalną stateczną rodzinę, aż nagle, po śledztwie jednego z dziennikarzy, okazało się, że jego siostra jest jego matką, a ojciec jest właściwie nieznany - opowiada Pinkfart. - W filmach Nicholsona widać, jak ta informacja na niego wpłynęła, jego pierwszą rolą była postać seryjnego mordercy.

Zobacz także: Na co warto pójść do kina? <<<

Mimo wyjątkowego uroku osobistego, Jack Nicholson przez całe życie zapamiętale bronił się przed małżeństwem. - Rzeczywiście, miał romanse nie tylko z aktorkami, ale jego najgłośniejszym związkiem był ten z Angeliką Huston, z którą przez wiele lat schodzili się i rozstawali - mówi Szeligowska.

Jack
Jack Nicholson w "Sklepiku z horrorami" (1960)/fot.wikimedia.commons/fot.Roger Corman

Jak opowiada krytyk filmowy Wiktor Piątkowski, Jack Nicholson jest aktorem na tyle charyzmatycznym, że wiele ról, które zagrał, pisanych było "pod niego". - Ten człowiek nie musi nawet grać, wystarczy, że jest sobą - przekonuje ekspert. - Wydaje mi się, że "moc przyciągania" po prostu w nim jest.

(kd/asz)

Czytaj także

Ziętek i Szeptycki: chcieliśmy poznać prawdziwych Rudego i Alka

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 19:00
- Przygotowując się do ról Rudego i Alka w "Kamieniach na szaniec" Roberta Glińskiego Tomasz Ziętek i Kamil Szeptycki szukali prawdziwych dokumentów, dzięki którym mogliby poznać lepiej bohaterów, w których mieli się wcielać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Chabior: nie wielkość zadania się liczy, ale to co trzeba zrobić

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 10:00
Łukasz Muszyński, krytyk filmowy uważa, że Janusz Chabior to najlepszy polski aktor. Najczęściej widujemy go jednak w rolach drugoplanowych, znany jest też z jednego z najpopularniejszych polskich seriali. On sam do swoich ról podchodzi z dużym dystansem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Boczarska: praca nad rolą jest jak poznanie nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 13:40
Nie boi się aktorskich wyzwań i na potrzeby roli chętnie zmienia wizerunek. Przyznaje, że nie sztuką jest być piękną cały czas, sztuką jest przekraczać w sobie granice. W cyklu "Warsztat pracy" przyglądamy się aktorce, Magdalenie Boczarskiej.
rozwiń zwiń