X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Nie słucham piosenek o miłości. Uważam, że są idiotyczne"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 09:30
Był jednym z najwybitniejszych polskich multiinstrumentalistów i kompozytorów, którego twórczość stawiana była na równi z muzyką Vangelisa. Grał na awangardowych festiwalach, dziś jego piosenkę śpiewają kibice Legii. 16 lutego Czesław Niemen skończyłby 75 lat.
Audio
  • Posłuchaj "Ściągi z..." twórczości Czesława Niemena
Czesław Niemen, 1977 r.
Czesław Niemen, 1977 r.Foto: PAP/ M. Stankiewicz

"Muzyczny czarodziej", "jedyny i niepowtarzalny", "dziwił się światu od zawsze" - takie opinie środowiska artystycznego pojawiły się w 2007 roku po śmierci Czesława Niemena. Nic dziwnego: był on wszechstronnie uzdolnionym artystą, po którego piosenkę sięgnęła nawet Marlena Dietrich. Jednocześnie Niemen pozostawała niezwykle skromnym i zamkniętym w sobie człowiekiem.

- Znałam go z nagrań, na których epatował dynamiką i wyrażał się głównie poprzez krzyk . Tymczasem w kontakcie bezpośrednim to był spokojny, harmonijny człowiek, który nadawał dużą rangę każdemu wypowiedzianemu słowu - wspomina żona artysty, Małgorzata Niemen. - Po raz pierwszy Czesław zobaczył mnie na planie "Dziewczyn do wzięcia" Kondratiuka. Grałam tam jedna z dalszych ról, a on komponował muzykę. Później minęliśmy się w Wytwórni Filmów Fabularnych na Chełmskiej, gdzie przez chwilę pracowałam jako goniec. Ale tak naprawdę wszystko zaczęło się w momencie, kiedy oficjalnie poznała nas ze sobą projektantka Grażyna Hase.

Małgorzata
Małgorzata Niemen w studiu Czwórki

Czesław Niemen odszedł 17 stycznia 2004 roku. Na Starych Powązkach żegnały go tysiące fanów. Po śmierci pamięć artysty uczcili nie tylko autorzy książek wspomnieniowych i organizatorzy okolicznościowych koncertów. Czesław Niemen został patronem wielu polskich ulic, placów i skwerów. Jego imię noszą także Zespół Szkół Muzycznych we Włocławku oraz Gimnazjum w Świebodzinie, gdzie znajduje się pomnik muzyka. W 2009 roku Narodowy Bank Polski wyemitował monety z wizerunkami Czesława Niemena oraz jego płyt. 20 lutego 2011 roku we wsi Stare Wasiliszki na Białorusi, w domu urodzenia Czesława Niemena, otwarto muzeum jego imienia.

- Gdyby Czesław Niemen dziś rozpoczynał karierę, poradziłby sobie równie dobrze - twierdzi dziennikarz muzyczny Robert Sankowski. - Oczywiście jego bogate i bardzo nowoczesne instrumentarium może nie robiłoby już takiego wrażenia, a brzmienie nie byłoby aż tak rewolucyjne, ale głos niezmiennie czarowałby słuchaczy. Tego jestem pewien.

Posłuchaj całej "Ściągi z Popkultury", a dowiesz się więcej, nie tylko o dorobku artystycznym Czesława Niemena, ale także o jego życiu prywatnym W audycji Niny Karczmarewicz o artyście opowiadali m. in. zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Teraz Rock" Wiesław Królikowski oraz Natalia i Eleonora Niemen.

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czar bajek rodem z PRL

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 10:00
W "Ściądze z popkultury" wracamy do czasów, kiedy imponowali nam Czterej Pancerni, dziewczyny chciały mieć pierścień Arabelli, a chłopcy - należeć do Załogi G.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy nam śpiewał Elvis Presley

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2013 18:00
Bohaterem niedzielnej "Ściągi z Popkultury" był król rock-and-rolla, człowiek, którego śmierci nie przyjęły do wiadomości rzesze fanów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boska Kalina

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2013 06:00
W "Ściądze z Popkultury" zapraszamy na opowieść o Kalinie Jędrusik.
rozwiń zwiń