Charlie Chaplin. Kochali go Picasso, Freud i Jackson

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2013 16:49
Prywatnie Chaplin był podobno nieśmiały i zamknięty w sobie. Mawiał, że "ci, co rozśmieszają ludzi cenniejsi są od tych, co każą płakać" i tej zasadzie był wierny właściwie do końca swoich dni.
Audio
  • Geraldine Chaplin opowiada o ojcu, Charlim Chaplinie (Ściąga z popkultury/Czwórka)
  • Pomysły Charliego Chaplina na filmy i nie tylko – rozmowa z Andrzejem Kołodyńskim (Ściąga z Popkultury/Czwórka)
  • Życie Charliego Chaplina - rozmowa z Agnieszką Kuberą (Ściąga z popkultury/Czwórka)
Charlie Chaplin w filmie Psie życie
Charlie Chaplin w filmie "Psie życie"Foto: Wikipedia/domena publiczna
Charlie
Charlie Chaplin
en.wikimedia.org-Unknown

Sir Charles Spencer Chaplin bawił i wzruszał jako aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmowy. Komponował także muzykę do swoich filmów. Do grona wielbicieli Chaplina należeli Pablo Picasso, Zygmunt Freud i Michael Jackson. Miał melonik, wielkie buty, za ciasną marynarkę, laseczkę i charakterystyczny wąsik. Tak zapamiętał go świat, choć w rzeczywistości Charlie Chaplin nosił się zupełnie inaczej. Dziś o tym stroju krążą prawdziwe legendy. Jedna z nich głosi, że na początku swojej kariery Chaplin chciał się wyróżnić w bardzo licznej grupie aktorów, z którymi przyszło mu współpracować.

Charles Chaplin miał starszego brata, Sydney’a. Po śmierci ich ojca w 1900 roku rodzinie nie powodziło się najlepiej, choć samotna matka robiła wszystko, by utrzymać chłopców. – Chaplin pisał, że gdy jako dziecko zademonstrował matce ten charakterystyczny chód, wykorzystany potem w filmach, naśladował starego sąsiada, który miał krzywe nogi i szorował nogami po ziemi – mówi Agnieszka Kubera, związana z kinem "Nowe Horyzonty" i fanka Charliego Chaplina. – Podobno matka skarciła go, by nie naśmiewał się ze starszych schorowanych osób, a potem zamknęła się w sąsiednim pokoju i chichotała przez 10 minut.

Czytaj także: wywiad z Geraldine Chaplin <<<

Ciekawym wątkiem w życiu Chaplina były… kobiety. Wybierał on bowiem partnerki o wiele lat od siebie młodsze. Między Chaplinem a jego ostatnią, czwartą żoną było 36 lat różnicy. – Wydaje się, że pierwsza wielka młodzieńcza miłość zdeterminowała jego obraz idealnej kobiety – opowiada Kubera w "Ściądze z popukultury". – Gdy miał 19 lat poznał tancerkę Hatty Kelly. I choć ich romans trwał bardzo krótko, widać, że miał on silny wpływ na jego późniejsze życie.

Dziś triumfy na ekranach kin święci Geraldine, córka legendarnego komika, która, dzięki nazwisku Chaplin na karierę aktorską była właściwie skazana, choć sam Charles nie chciał, by jego dzieci podążały tą drogą. – Widzę go wszędzie: na sklepowych półkach, w nadrukach na koszulkach – mówi Geraldine Chaplin. – Wiem, że on ciągle jest kochany przez ludzi. Jest moim bohaterem.

(kd)

Czytaj także

Jarosław Boberek: jestem sentymentalny

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 10:00
Największą popularność przyniosła mu rola w serialu "Rodzina zastępcza". Jest także niemal etatowym głosem w polskich wersjach językowych wielu filmów, udzielił głosu m. in. królowi Julianowi w filmie "Magadaskar". W Czwórce Jarosław Boberek opowiedział o aktorstwie, swoich planach i... sentymentach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Kwiatkowski: dobrze czuję się w swoim towarzystwie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 17:41
Krzysztof Kwiatkowski to aktor młodego pokolenia, który znany jest z serialowych produkcji, ale może pochwalić się także rolami w spektaklach wyreżyserowanych przez takie sławy, jak Jerzy Stuhr, czy Andrzej Seweryn. Już niedługo zobaczymy go w filmie o płk. Kuklińskim, a w teatrze w spektaklu "Irydion".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mocne artystyczne ADHD Krzysztofa Czeczota

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2013 10:40
– Ze wszystkiego co robię, najbardziej kręci mnie to, co robię właśnie w danej chwili – mówi Krzysztof Czeczot w Czwórce. – Najwięcej radości daje mi granie. Zdecydowanie.
rozwiń zwiń