Tańcz. "Poznasz siebie, nauczysz się innych i będziesz wolny"

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 13:40
Taniec jako element sportu, rekreacji, dbałości o zdrowie fizyczne i psychiczne, wpływa na sferę biologiczną. Jako część życia duchowego i intelektualnego, a także źródło emocji współtworzy sztukę i rozrywkę. - Taniec to wolność, relaks i radość - mówi choreograf Maciej Zakliczyński.
Tańcząc wyrażamy siebie
Tańcząc wyrażamy siebieFoto: shutterstock/Evgeny Atamanenko

Dobry na wszystko i dla wszystkich

Taniec towarzyszy człowiekowi od wieków, choć na przestrzeni kolejnych epok zmieniały się jego charakter i znaczenie. Dziś często traktowany jest jako forma terapii. Za ojca choreoterapii uznaje się węgierskiego tancerza i teoretyka tańca, działającego w pierwszej połowie XX wieku, Rudolfa von Labana. Terapia tańcem i ruchem wspiera osoby z zaburzeniami psychicznymi, docierając do nich nie tylko drogą werbalną, ale również przez ruch i ciało.

Nauka "bycia razem"

Taniec bardzo dobrze wpływa na naszą kondycję - zarówno fizyczną, wzmacniając mięśnie, jak i psychiczną, bo powoduje uwalnianie dopaminy. - Z tańcem jest jak z nauka języka obcego. Trzeba zacząć od podstawowych słów i powtarzać je aż do skutku - mówi  gość Czwórki - Podstawowe kursy tańca towarzyskiego - zgodnie z nazwą - uczą podstawowych kroków i figur. Ale kwintesencją jest zrozumienie na czym polega taniec w parze, że to jest "bycie razem". Bez tego nie mamy co marzyć o "wielkich choreografiach".

Pozwól dziecku tańczyć

W przeciwieństwie do biegania czy jazdy na rowerze, taniec niekiedy wiąże się ze wstydem i z tym, że trzeba go jakość przełamać. - Dlatego najlepiej jest tańczyć od małego. Dzieci są bardziej otwarte i nie mają problemów z pozawerbalnym wyrażaniem emocji. Jeśli na tym etapie życia taniec wejdzie im w krew, nie będą mieć z tym problemu - wyjaśnia rozmówca Piotra Galusa. - W ogóle podejście do tańca zmienia się i tańczyć chcą już nie tylko dziewczyny, ale też chłopcy i dorośli mężczyźni. Często traktują to jako sport wyczynowy, który pozwala im na rozwój fizyczny, ale też na pielęgnowanie piękna. W kulturze latynoskiej jeśli mężczyzna nie tańczy, to nie jest "macho".  


Ruch, taniec uczą nas tego, co jest dla nas dobre - pomagają budować relacje z innymi, ale też uczą stawiania granic. Ruch, taniec uczą nas tego, co jest dla nas dobre - pomagają budować relacje z innymi, ale też uczą stawiania granic.

Sprawdź też:

UNMUTE: GŁOŚNIEJ NIŻ DECYBELE | ZG PZG | choreografia: Maciej Zakliczyński


"Każdy umie tańczyć"

- Nie ma ludzi, który nie słyszą rytmu, bo człowiek rytmicznie chodzi, myje zęby i prasuje ubrania. Z muzyką bywa tak, że jej nie słyszymy, ale tyko dlatego, że jej nie słuchamy. Dlatego jestem zdania, że każdy może tańczyć. Trzeba tylko dać sobie czas, żeby głowa skomunikowała się z ciałem i posłuchała serca - dodaje Maciej Zakliczyński. 

Posłuchaj
18:13 CZWÓRKA 4 bieg - taniec 30.12.2022.mp3 Taniec - jak porzucić wstyd i ruszyć na parkiet? (4 bieg/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Gość: Maciej Zakliczyński (tancerz i choreograf)

Data emisji: 30.12.2022

Godzina emisji: 16.16

kul 

Czytaj także

Pilates cię nudzi? Spróbuj ćwiczyć piloxing

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 16:05
- Dyscyplina łączy elementy boksu, tańca i pilatesu. Jest atrakcyjna głównie dla kobiet i naprawdę daje mnóstwo energii - zapewnia instruktorka Justyna Kaźmierczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Akrobatyka powietrzna. "Buduje świadomość ciała"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 19:00
Są tacy, którzy porównują ją do tańca, dla innych to rodzaj gimnastyki artystycznej. W akrobatyce powietrznej liczą się regularne treningi, które szybko przynoszą widoczne efekty. 
rozwiń zwiń