Czy dziś jest miejsce dla Mary Poppins?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2014 13:30
Guwernantka to zawód, o którym większość z nas już nie pamięta. Ostatnio jednak coraz więcej rodziców poszukuje domowych nauczycielek dla swoich dzieci.
Audio
  • Anna Zapała opowiada o swojej pracy guwernantki (Czwórka/Konturówka)
Guwernantki uczą dzieci od najmłodszych lat
Guwernantki uczą dzieci od najmłodszych latFoto: Glow Images/East News

Definicja w słowniku mówi, że guwernantka to nauczycielka domowa, czasem pełniąca również role ochmistrzyni. W Polsce guwernantkom powierzano zazwyczaj naukę i wychowanie młodszych dzieci, w wieku przedszkolnm. I już by się mogło wydawać, że guwernantka dołączy do rzeszy zawodów, które odeszły w zapomnienie, tymczasem dzieje się odwrotnie. Rodzice poszukują guwernantek.
- Myślę, że ten zawód wraca ze względu na zapotrzebowane wśród rodziców na kogoś, kto zajmie się dodatkowo dziećmi w domu. Będzie wspierał ich rozwój, talenty, będzie podążał za nimi - mówi Anna Zapała, guwernantka.

Przeczytaj: Leszek K.Talko: dzieci to wyzwanie dla odważnych
Okazuje się, że dziś niektórzy rodzice mają pewien pomysł na wychowanie dzieci. Chcą by już w najmłodszym wieku ich pociecha rozwijała się pod względem językowym. - Zdarza się, że gdy dziecko ma 6 miesięcy - rok zatrudniają osobę, która mówi do niego tylko i wyłącznie w obcym języku, a dziecko się osłuchuje - wyjaśnia gość "Konturówki".
Anna Zapała jest dyplomowaną nauczycielką francuskiego. Pierwsze wyjazdy do Francji, gdzie pracowała jako opiekunka do dzieci, sprawiły, że zrozumiała, że połączenie tego języka i pracy z dziećmi byłoby spełnieniem jej marzeń. Zawód guwernantki był dla niej idealny.
- Guwernantka to jest przede wszystkim nauczycielka, dlatego ta praca różni się od pracy niani, która często zajmuje się młodszymi dziećmi, jej zadania są raczej opiekuńczo-pielęgnacyjne - opowiada gość Czwórki.
Anna Zapała już 5 rok pracuje z swoją podopieczną, z którą rozmawia wyłącznie po francusku. Rano odwozi ją do przedszkola, a po południu oddają się różnym ciekawym zajęciom, ostatnio jest to poznawanie nazw różnych gatunków ptaków.  Czasem też wspólnie pieką ciasteczka.
By zostać współczesną guwernantką dobrze jest skończyć studia pedagogiczne lub psychologiczne, w cenie są też kierunki językowe. Anna Zapała podkreśla, że niezbędna jest znajomość zasad sovoir-vivre, przydają się też prawo jazdy.
Oprócz nauki języka czy rozwijania pasji dzieci zdarza się, że współczesna Mary Poppins odpowiedzialna jest za naukę podstaw historii sztuki, jazdy konnej czy gry na instrumencie.

Przeczytaj też: Rodzice zapominają, że to zabawa wychowuje dziecko
Czy dziś jest duże zapotrzebowanie na guwernantki i czy mężczyźni mają szanse sprawdzić się w tym zawodzie, dowiesz się słuchając całej rozmowy z "Konturówki".

(pj, gs)

Zobacz więcej na temat: Czwórka dzieci rodzice
Czytaj także

Ze świetlicy w dorosłość

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 14:10
Korepetycje z angielskiego, zajęcia na basenie, gry planszowe - tu dużo się dzieje, a dzieciaki po szkole się nie nudzą. O swoich popołudniach w Świetlicy Socjoterapeutycznej Stowarzyszenia Serduszko Dla Dzieci opowiadają jej podopieczni i wychowawcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mamy-kosmonautki uczą dzieci, jak spełniać marzenia

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2014 14:01
Kto by nie chciał mieć wszystkiego w tubce, jak mama-kosmonautka?! W książce "Kosmonautka" poznajemy 12 kobiet i ich profesje, widziane oczami dzieci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie z rodzeństwem. "Przydają się opiekunowie, którzy nie są rodzicami"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 08:00
- Ich rola jest niezmiernie ważna - przekonywał w Czwórce psycholog i trener osobisty, Miłosz Brzeziński. Jego zdaniem, im więcej takich osób w naszym życiu tym lepiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzice, którzy chcą dobrze, mogą zaszkodzić!

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 16:50
- Współczesny rodzic jest bardzo zagubiony. Kiedyś wychowywano dziecko intuicyjnie, dziś jest mnóstwo pedagogicznych opcji i metod - uważa psycholog Anna Kałuba-Korczak. - Dodatkowo brak odpowiednich wzorców powoduje, że wychowanie dziecka to obecnie naprawdę trudna praca.
rozwiń zwiń