Jaka jest współczesna Turczynka?

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2014 18:00
Od zeszłego roku Turczynki mogą wychodzić na ulice z włosami ukrytymi pod chustą. To ukłon w stronę wyznawców islamu. Z tego prawa chętnie korzystają panie z wyższych sfer, a chusty zamawiają u najlepszych projektantów.
Audio
  • Jakie dzisiaj są Turczynki - rozmowa z Karoliną Krzywicką z Muzeum Azji i Pacyfiku (Czwórka/Konturówka)
Chusta staje się towarzyszką najmodniej ubranych Turczynek
Chusta staje się towarzyszką najmodniej ubranych Turczynek Foto: Glow Images/East News

Niedawno wicepremier Turcji skrytykował Turczynki śmiejące się w miejscach publicznych. Reakcja na tę wypowiedź była lawina zdjęć roześmianych pań w serwisach społecznościowych. Te słowa, dziś uważane za lapsus, mimo że polityk nie wycofał się ze swej wypowiedzi, wywołały pewne obawy Zachodu o islamizację Turcji. Karolina Krzywicka z Muzeum Azji i Pacyfiku uważa wypowiedź wicepremiera za nierozsądny wybryk, i przypomina, że był on już wcześniej znany z umoralniających wypowiedzi.

Tymczasem na tureckich ulicach od roku trwa moda na zasłanianie włosów. W 2013 roku zostały wprowadzone zmiany w konstytucji Republiki Tureckiej, które umożliwiły kobietom zasłaniającym twarz i włosy pokazywanie się w miejscach publicznych. Jak się okazuje moda ta wynika nie tylko ze względów religijnych.
- W Bursie czy Stambule, dużych miastach, wygląd zasłoniętej, zgodnie z muzułmańskim prawem, kobiety, może bardzo odbiegać od naszych wyobrażeń - to pięknie ubrane kobiety - opowiada gość "Konturówki". - Jedne są ubrane skromnie i tradycyjnie, drugie noszą chusty od najlepszych projektantów, mają świetnie skrojone, podkreślające kobiece kształty ubrania i wyzywający makijaż.

Czytaj także: Turcja to nie tylko Stambuł i plaże
Karolina Krzywicka podkreśla, że Turczynki wyglądają dziś tak jak my, zwłaszcza te z dużych miast. - Ich życie nie różni się niczym od życia Europejek - opowiada.  - Nie można mówić o jednym wizerunku kobiety tureckiej - jest ich wiele w zależności od tego z jakiej części Turcji pochodzą, ze wsi czy z dużego miasta, z tradycyjnej rodziny czy zsekularyzowanej, wyznającej inne wzorce.

Ekspertka zwraca również uwagę, że powinniśmy pamiętać, iż to właśnie Turcja, a nie Włochy czy Francja, jako jedne z pierwszych krajów wprowadziła prawa wyborcze dla kobiet. W 1924 roku, gdy powstała Republika Turecka jednym z pierwszych przepisów było zrównanie praw kobiet i mężczyzn.

Więcej o Turcji, Turczynkach i wydarzeniach 2014 roku w Turcji, kiedy to przypada 600-lecie stosunków polsko-tureckich dowiesz się słuchając załączonej rozmowy z audycji "Konturówka".

(pj,t)

Zobacz więcej na temat: Czwórka podróże Turcja
Czytaj także

Relacje polsko-tureckie trwają już 600 lat

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2014 16:34
W tym roku mija 600. rocznica zawarcia pomiędzy Polską a Turcją stosunków dyplomatycznych. Niewiele krajów może pochwalić się tak długą historią nieprzerwanego partnerstwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Turcja to nie tylko Stambuł i plaże

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 19:45
Dla zdecydowanej większości osób wybierających się do Turcji, podróż kończy się na zwiedzeniu Stambułu oraz błogiego wypoczynku na plaży. - To z pewnością jest niezwykle przyjemne, ale równie dużo frajdy, a przede wszystkim adrenaliny, da nam odkrycie tego kraju od trochę innej, bardziej tajemniczej strony - powiedziała w Czwórce podróżniczka Agnieszka Skórzewska.
rozwiń zwiń